UFG wykrywa coraz więcej pojazdów bez OC

Podstawowa kara za brak polisy dla samochodu osobowego to dwukrotność wynagrodzenia, a dla ciężarówek - trzykrotność.

Dominika Woźniak Dominika Woźniak
Opublikowano: 28.01.2016, w kategorii:

Dzięki ogólnopolskiej bazie polis komunikacyjnych, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wykrył w 2015 roku prawie 50% pojazdów, na które została nałożona kara za nieważne ubezpieczenie komunikacyjne.

 

Stworzona przez UFG ogólnopolska baza polis komunikacyjnych działa jak wirtualny policjant, szukając przerw w ciągłości obowiązkowego ubezpieczenia OC. Dzięki temu narzędziu, mandat za brak ubezpieczenia mogą dostać nawet ci kierowcy, którzy nie zostaną przyłapani przez policję. Co ciekawe w ten sposób mandat otrzymało aż 50% wszystkich kierowców ukaranych w ubiegłym roku za brak OC. Największy wzrost w wykrywalności pojazdów, które nie miały wykupionej polisy OC nastąpił w województwach lubelskim, małopolskim i pomorskim.

 

Z wstępnego podsumowania 2015 roku wynika, że właściciele pojazdów bez OC, za niedopełnienie obowiązku ubezpieczeniowego, wpłacili do UFG około 55 milionów złotych kar.Wyższe stawki dla „Anglików” Kwota ta jest o 25% wyższa niż ta uzyskana w roku 2014. UFG podkreśla, że wobec rosnącej wciąż skuteczności wykrywania pojazdów bez OC, warto jest zainwestować w polisę, zamiast ryzykowania otrzymania dziesięciokrotnie wyższej od jej wartości kary.

 

W rok 2016, ze względu na wzrost płac minimalnych, sankcje mają być jeszcze wyższe. Podstawowa kara za brak polisy dla samochodu osobowego to dwukrotność tego wynagrodzenia, a dla ciężarówek – trzykrotność.

 

Z ustaleń UFG wynika jednak, że odsetek pojazdów bez ważnego OC ma tendencję malejącą i oscyluje w granicach 0,7%.

 

DW

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Szkolne ubezpieczenie NNW wymaga zmian

Szkolne ubezpieczenie NNW wymaga zmian

Posłowie odrzucili projekt rozszerzenia czasowego wyrejestrowania pojazdu

Posłowie odrzucili projekt rozszerzenia czasowego wyrejestrowania pojazdu

Ustawa o dystrybucji ubezpieczeń: Projekt nowelizacji przyjęty przez Sejm

Ustawa o dystrybucji ubezpieczeń: Projekt nowelizacji przyjęty przez Sejm