UFG wykrywa coraz więcej pojazdów bez OC

Podstawowa kara za brak polisy dla samochodu osobowego to dwukrotność wynagrodzenia, a dla ciężarówek - trzykrotność.

Dominika Woźniak Dominika Woźniak
Opublikowano: 28.01.2016, w kategorii:

Dzięki ogólnopolskiej bazie polis komunikacyjnych, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wykrył w 2015 roku prawie 50% pojazdów, na które została nałożona kara za nieważne ubezpieczenie komunikacyjne.

 

Stworzona przez UFG ogólnopolska baza polis komunikacyjnych działa jak wirtualny policjant, szukając przerw w ciągłości obowiązkowego ubezpieczenia OC. Dzięki temu narzędziu, mandat za brak ubezpieczenia mogą dostać nawet ci kierowcy, którzy nie zostaną przyłapani przez policję. Co ciekawe w ten sposób mandat otrzymało aż 50% wszystkich kierowców ukaranych w ubiegłym roku za brak OC. Największy wzrost w wykrywalności pojazdów, które nie miały wykupionej polisy OC nastąpił w województwach lubelskim, małopolskim i pomorskim.

 

Z wstępnego podsumowania 2015 roku wynika, że właściciele pojazdów bez OC, za niedopełnienie obowiązku ubezpieczeniowego, wpłacili do UFG około 55 milionów złotych kar.Wyższe stawki dla „Anglików” Kwota ta jest o 25% wyższa niż ta uzyskana w roku 2014. UFG podkreśla, że wobec rosnącej wciąż skuteczności wykrywania pojazdów bez OC, warto jest zainwestować w polisę, zamiast ryzykowania otrzymania dziesięciokrotnie wyższej od jej wartości kary.

 

W rok 2016, ze względu na wzrost płac minimalnych, sankcje mają być jeszcze wyższe. Podstawowa kara za brak polisy dla samochodu osobowego to dwukrotność tego wynagrodzenia, a dla ciężarówek – trzykrotność.

 

Z ustaleń UFG wynika jednak, że odsetek pojazdów bez ważnego OC ma tendencję malejącą i oscyluje w granicach 0,7%.

 

DW

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Bezpośrednia likwidacja szkód – co trzeba o niej wiedzieć

Bezpośrednia likwidacja szkód – co trzeba o niej wiedzieć

Bądź mądry przed szkodą

Bądź mądry przed szkodą

Media o nas – Marzec 2016

Media o nas – Marzec 2016