Aktualności30 czerwca 2016

Gdzie podział się mój bagaż?

Co roku na lotniskach całego świata ginie około 40 mln sztuk bagażu. Taka sytuacja przytrafia się średnio 9 na 1000 pasażerom samolotów – wynika z raportu SITA World Tracer. Czy można zabezpieczyć się przed zaginięciem bagażu?

 

Latem większość z nas wybierze się na urlop. Jednak radość podróżowania czasem może zostać zakłócona przez nieprzewidziane zdarzenia. Jak wskazuje raport SITA World Tracer zagubienie bagażu podczas podróży lotniczych nie należy do sporadycznych przypadków. Na lotniskach całego świata co roku ginie około 40 mln bagaży. Po przeliczeniu na ilość pasażerów wypierających ten środek transportu, okazuje się, że średnio 9 na 1000 turystów podróżujących samolotem musi się zmierzyć z problemem zagubionego bagażu. Z jakich przyczyn tak wiele walizek nie trafia do docelowego miejsca podróży i jak sobie poradzić z taką sytuacją?

 

Bagaż zginął w mniej lub bardziej tajemniczych okolicznościach…

Przyczyn zaginięcia bagażu na lotnisku może być wiele. Często wynikają one z zaniedbania po stronie pracowników i obsługi lotniska (np. złe zaadresowanie bagażu lub wpisanie złego kodu lotniska). Powodem zagubienia mogą być także przepełnione łuki bagażowe, przez co nasza walizka nie zostanie dostarczona na pokład samolotu. Zniknięcie zabranych w podróż rzeczy może wynikać również z oderwania przewieszki bagażowej, przez co identyfikacja i wysłanie bagażu w odpowiednie miejsce będzie znacznie utrudnione. Ryzykowne jest także pojawiania się na lotnisku na chwilę przed odlotem, gdyż obsługa może nie zdążyć dopilnować, czy nasze rzeczy osobiste polecą razem z nami na urlop. Oczywiście zdarzają się także przypadki, kiedy do zaginięcia zabranych w podróż rzeczy osobistych dochodzi z winy turysty.

 

Z cytowanego raportu wynika, że najczęściej bagaże giną podczas przesiadania się do innego samolotu, jak również w wyniku pomyłki pasażerów, którzy wyszli z lotniska nie ze swoją walizką. Przed ostatnim zagrożeniem można się łatwo ustrzec, wystarczy do torby przymocować nawet mały charakterystyczny element, który ją odróżni.

 

Co zrobić, gdy zaginie nasz bagaż?

Jeśli po wylądowaniu napotkacie na jakiekolwiek problemy związane z bagażem lub co gorsza nie będziecie mogli go odnaleźć, należy od razu działać. Poszukiwania zaginionej na lotnisku walizki rozpocząć trzeba od odwiedzenia biura rzeczy znalezionych. Gdyby jednak okazało się, że również tam nie ma bagażu, należy skierować się bezpośrednio do biura linii lotniczej, z usług której zdecydowaliśmy się skorzystać. Aby zgłosić zaginięcie niezbędne jest okazanie karty pokładowej oraz dokładnych informacji opisujących nasz bagaż (jego wygląd oraz zawartość). Z zasady lotniska są zobowiązane do namierzenia zaginionej walizki w terminie 5 dni. W przeciwnym wypadku zostają całkowicie obarczeni winą za zagubienie bagażu. Warto także wiedzieć, że podróżni mają 7 dni na zgłoszenie utraty bagażu.

 

Cierpliwości…

Zanim bagaż wróci do właściciela w najlepszym przypadku może minąć kilka godzin, czasem trwa to nawet kilka dni. Czarny scenariusz to sytuacja, gdy zabrane w podróż rzeczy znikają bezpowrotnie. Pocieszający może być jednak fakt, że większość zagubionych bagaży trafia do właścicieli w ciągu 24 godzin od momentu zgłoszenia ich zaginięcia.

 

Zabezpiecz się przed stratą

Najskuteczniejszym sposobem na zadbanie o bezpieczeństwo zabranego w podróż dobytku jest ubezpieczenie bagażu możliwe dzięki dodatkowej usłudze przewidzianej w ramach polisy turystycznej.

 

W ramach ubezpieczenia bagażu na pomoc ubezpieczyciela możemy liczyć najczęściej w przypadku:

– jeśli bagaż został powierzony zawodowemu przewoźnikowi,

– jeśli został oddany do przechowalni lub innego zamkniętego pomieszczenia,

– jeśli zaginął wskutek zdarzeń losowych lub akcji ratowniczej.

Należy jednak pamiętać, że ochrona ubezpieczenia nie obejmuje przypadków zaginięcia bagażu wynikających z zaniedbania właściciela.

 

Jak zapewnić sobie dodatkową ochronę?

 

Decydując się na wyjazd zagraniczny, warto pamiętać o zapewnieniu sobie pakietu dodatkowej ochrony. Ubezpieczenia Turystyczne, zapewniają kompleksową ochronę oraz spokojny i bezpieczny wypoczynek. W zależności od Towarzystwa Ubezpieczeniowego, pakiet chroniący bagaż jest częścią świadczenia, bądź jednym z elementów składowych objętych dodatkową opłatą. Dlatego w momencie planowania podróży, warto zapoznać z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, każdego z ubezpieczycieli. W chwili gdy nasz bagaż zostanie skradziony, należy niezwłocznie udać się na najbliższy posterunek policji w celu zgłoszenia zdarzenia. Sporządzony protokół będzie podstawą do ubiegania się o odszkodowanie.

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Aktualności 29 listopada 2019

Rok IDD

Czytaj dalej
Aktualności 28 października 2016

Czy ceny OC jeszcze wzrosną?

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę