Grupa PZU: Prawie 6 mld zł zebranych składek

Wiktoria Tkacz Wiktoria Tkacz
Opublikowano: 04.06.2018, w kategorii:

Grupa PZU wydała sprawozdanie finansowe za I kwartał obecnego roku. Było to rekordowe otwarcie w historii Grupy – najwyższy skonsolidowany wynik pierwszego kwartału. 5,83 mld zł przypisu składki brutto, 1,04 mld zł skonsolidowanego zysku netto, utrzymanie wysokiej rentowności w ubezpieczeniach majątkowych w Polsce pomimo doszacowania rezerw na poczet roszczeń o zadośćuczynienie – to najbardziej charakterystyczne elementy sprawozdania. Ponad połowa wyniku netto to zysk z działalności ubezpieczeniowej.

Przez pierwsze trzy miesiące 2018 r. PZU zebrało 5831 mln zł składek brutto, o 1,1% więcej niż rok wcześniej (5768 mln zł). Ubezpieczyciel poinformował o wzroście przypisu w sektorze komunikacyjnym oraz w spółkach zagranicznych (+60 mln zł r/r), gdzie przyrost był szczególnie widoczny w „komunikacji”. Po uwzględnieniu udziału reasekuratorów i zmiany stanu rezerw składki, składka zarobiona netto wyniosła 5458 mln zł (5072 mln zł, +7,6% r/r).

Majątkowe towarzystwo Grupy PZU uzyskało wynik techniczny na poziomie 395 mln zł. Jest to niewielkie pogorszenie w porównaniu z I kwartałem ubiegłego roku (397 mln zł). Z kolei PZU Życie poprawił swój wynik techniczny z 295 mln zł na koniec marca ub.r. do 353 mln zł rok później. W jego przypadku zauważalny był wzrost rentowności w ubezpieczeniach grupowych i indywidualnie kontynuowanych (o 2,8 p.p. r/r do 16,6%) dzięki niższej częstości szkód.

WT

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Ubezpieczeniowy model zwycięstwa według Lloyd’sa

Ubezpieczeniowy model zwycięstwa według Lloyd’sa

Otwarcie Centrum Symulacji Położniczych „Bezpieczny Poród”

Otwarcie Centrum Symulacji Położniczych „Bezpieczny Poród”

Koszty ubezpieczenia domu

Koszty ubezpieczenia domu