Grupa PZU: Prawie 6 mld zł zebranych składek

Wiktoria Tkacz Wiktoria Tkacz
Opublikowano: 04.06.2018, w kategorii:

Grupa PZU wydała sprawozdanie finansowe za I kwartał obecnego roku. Było to rekordowe otwarcie w historii Grupy – najwyższy skonsolidowany wynik pierwszego kwartału. 5,83 mld zł przypisu składki brutto, 1,04 mld zł skonsolidowanego zysku netto, utrzymanie wysokiej rentowności w ubezpieczeniach majątkowych w Polsce pomimo doszacowania rezerw na poczet roszczeń o zadośćuczynienie – to najbardziej charakterystyczne elementy sprawozdania. Ponad połowa wyniku netto to zysk z działalności ubezpieczeniowej.

Przez pierwsze trzy miesiące 2018 r. PZU zebrało 5831 mln zł składek brutto, o 1,1% więcej niż rok wcześniej (5768 mln zł). Ubezpieczyciel poinformował o wzroście przypisu w sektorze komunikacyjnym oraz w spółkach zagranicznych (+60 mln zł r/r), gdzie przyrost był szczególnie widoczny w „komunikacji”. Po uwzględnieniu udziału reasekuratorów i zmiany stanu rezerw składki, składka zarobiona netto wyniosła 5458 mln zł (5072 mln zł, +7,6% r/r).

Majątkowe towarzystwo Grupy PZU uzyskało wynik techniczny na poziomie 395 mln zł. Jest to niewielkie pogorszenie w porównaniu z I kwartałem ubiegłego roku (397 mln zł). Z kolei PZU Życie poprawił swój wynik techniczny z 295 mln zł na koniec marca ub.r. do 353 mln zł rok później. W jego przypadku zauważalny był wzrost rentowności w ubezpieczeniach grupowych i indywidualnie kontynuowanych (o 2,8 p.p. r/r do 16,6%) dzięki niższej częstości szkód.

WT

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Popularne ubezpieczenia mieszkaniowe w Proamie

Popularne ubezpieczenia mieszkaniowe w Proamie

Łódzcy kierowcy dużo płacą za obowiązkowe ubezpieczenie swojego samochodu

Łódzcy kierowcy dużo płacą za obowiązkowe ubezpieczenie swojego samochodu

PIU: Cena OC zależna od punktów karnych i mandatów

PIU: Cena OC zależna od punktów karnych i mandatów