UFG: Nowa funkcjonalność przyspieszy wypłatę odszkodowań

Jakub Nowiński Jakub Nowiński
Opublikowano: 31.10.2018, w kategorii:

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) udostępnił funkcjonalność, dzięki której towarzystwa komunikacyjne zyskały dostęp online do kopii notatek policyjnych z wypadków.

Dzięki temu osoby poszkodowane w wypadkach szybciej otrzymują odszkodowanie, bo wypłata świadczenia nie będzie  już opóźniana przez oczekiwanie ubezpieczyciela na notatkę policji z miejsca zdarzenia. UFG przygotował również rozwiązanie informatyczne, które umożliwia policji przekazywanie tych danych online, a ubezpieczycielom – automatyczne włączanie ich w swoje procesy biznesowe.

Dostęp do tego rodzaju danych wykorzystują zakłady posiadające łącznie ponad 75% rynku komunikacyjnego, m.in. PZU, Warta, Ergo Hestia, AXA, Link4. Zdaniem ekspertów to przykład udanej współpracy instytucji branży ubezpieczeniowej z policją. Dotychczas zdobycie notatki policyjnej było czasochłonnym zadaniem, które często opóźniało wydanie decyzji ubezpieczeniowej. Po zgłoszeniu szkody pracownik firmy ubezpieczeniowej ustalał, czy i jaka jednostka policji była wzywana na miejsce zdarzenia i wysyłał prośbę o przesłanie notatki. Oczekiwanie na odpowiedź trwało zazwyczaj od kilku do kilkunastu dni. Teraz dociera ona do firmy ubezpieczeniowej w ciągu średnio siedmiu minut od chwili skompletowania notatki w systemie SEWiK.

Według statystyk policja sporządza rocznie około 500 tys. notatek ze zdarzeń drogowych. Zawierają one informacje m.in. o czasie i miejscu zdarzenia, jego okolicznościach oraz o uczestniczących w nim pojazdach, ale również o tym, gdzie ich posiadacze wykupili OC. Informacje te są udostępniane za pośrednictwem UFG wyłącznie zakładom, które wystawiły OC pojazdów biorących udział w kolizji bądź wypadku.

Administratorem danych z notatek policyjnych na potrzeby firm ubezpieczeniowych jest Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. To właśnie tam policja przekazuje informacje dotyczące poszczególnych wypadków i zdarzeń drogowych (zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych UFG i PBUK).

JN

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Projekt ustawy o dystrybucji ubezpieczeń trafił do Komisji Finansów Publicznych

Projekt ustawy o dystrybucji ubezpieczeń trafił do Komisji Finansów Publicznych

Wrocławska opłata OC bije rekordy

Wrocławska opłata OC bije rekordy

Kolejne zmiany na stanowiskach prezesów towarzystw ubezpieczeniowych

Kolejne zmiany na stanowiskach prezesów towarzystw ubezpieczeniowych