UFG: Nowa funkcjonalność przyspieszy wypłatę odszkodowań

Jakub Nowiński Jakub Nowiński
Opublikowano: 31.10.2018, w kategorii:

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) udostępnił funkcjonalność, dzięki której towarzystwa komunikacyjne zyskały dostęp online do kopii notatek policyjnych z wypadków.

Dzięki temu osoby poszkodowane w wypadkach szybciej otrzymują odszkodowanie, bo wypłata świadczenia nie będzie  już opóźniana przez oczekiwanie ubezpieczyciela na notatkę policji z miejsca zdarzenia. UFG przygotował również rozwiązanie informatyczne, które umożliwia policji przekazywanie tych danych online, a ubezpieczycielom – automatyczne włączanie ich w swoje procesy biznesowe.

Dostęp do tego rodzaju danych wykorzystują zakłady posiadające łącznie ponad 75% rynku komunikacyjnego, m.in. PZU, Warta, Ergo Hestia, AXA, Link4. Zdaniem ekspertów to przykład udanej współpracy instytucji branży ubezpieczeniowej z policją. Dotychczas zdobycie notatki policyjnej było czasochłonnym zadaniem, które często opóźniało wydanie decyzji ubezpieczeniowej. Po zgłoszeniu szkody pracownik firmy ubezpieczeniowej ustalał, czy i jaka jednostka policji była wzywana na miejsce zdarzenia i wysyłał prośbę o przesłanie notatki. Oczekiwanie na odpowiedź trwało zazwyczaj od kilku do kilkunastu dni. Teraz dociera ona do firmy ubezpieczeniowej w ciągu średnio siedmiu minut od chwili skompletowania notatki w systemie SEWiK.

Według statystyk policja sporządza rocznie około 500 tys. notatek ze zdarzeń drogowych. Zawierają one informacje m.in. o czasie i miejscu zdarzenia, jego okolicznościach oraz o uczestniczących w nim pojazdach, ale również o tym, gdzie ich posiadacze wykupili OC. Informacje te są udostępniane za pośrednictwem UFG wyłącznie zakładom, które wystawiły OC pojazdów biorących udział w kolizji bądź wypadku.

Administratorem danych z notatek policyjnych na potrzeby firm ubezpieczeniowych jest Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. To właśnie tam policja przekazuje informacje dotyczące poszczególnych wypadków i zdarzeń drogowych (zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych UFG i PBUK).

JN

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

„Multiagencje przynoszą zyski” – Puls Biznesu

„Multiagencje przynoszą zyski” – Puls Biznesu

Media o nas – Marzec 2016

Media o nas – Marzec 2016

Skutki wandalizmu pod kontrolą

Skutki wandalizmu pod kontrolą