Ruszyła druga tura PPK

Wiktoria Tkacz Wiktoria Tkacz
Opublikowano: 08.01.2020, w kategorii:

1 stycznia 2020 r. rozpoczęła się druga tura Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). Do programu zaczęły przystępować firmy zatrudniające od 50 do 250 pracowników. W trwającym do 24 kwietnia br. procesie zawierania umów o zarządzanie Planami ma uczestniczyć około 20 tysięcy firm zatrudniających ok. 2 mln pracowników. Firmy te muszą podpisać umowy o prowadzenie PPK do 11 maja.

Pierwsza tura wprowadzania PPK, obejmująca największe przedsiębiorstwa, zakończyła się 12 listopada ubiegłego roku. Jak poinformował Polski Fundusz Rozwoju (PFR) do programu przystąpiło ponad 1,1 mln osób (39% z ok. 3 mln uprawnionych). Dodatkowo w wyniku wejścia w życie ustawy o PPK ponad 150 tys. osób z największych firm stało się od grudnia 2018 r. uczestnikami Pracowniczych Programów Emerytalnych (PPE). W sumie dzięki wdrożeniu PPK zaczęło dodatkowo oszczędzać blisko 1,3 mln Polaków. Daje to łączną partycypację na poziomie 41%.

PPK obejmują wszystkie osoby zatrudnione w wieku od 18 do 54 lat, za które pracodawca opłaca składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Oszczędzanie w systemie jest dobrowolne, ale program opiera się na zasadzie automatycznego zapisania uczestnika. Uczestnictwo w PPK osób w przedziale wiekowym 55–69 lat uzależnione będzie od złożenia przez nich oświadczenia woli. Program nie obejmie osób samozatrudnionych, służb mundurowych i rolników.

 

WT

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Gdzie jest najtańsze OC w Polsce ?

Gdzie jest najtańsze OC w Polsce ?

Jaką ochronę na wypadek poważnej choroby zapewnić może ubezpieczenie?

Jaką ochronę na wypadek poważnej choroby zapewnić może ubezpieczenie?

Bez odszkodowania za jazdę na podwójnym gazie

Bez odszkodowania za jazdę na podwójnym gazie