Strefa Agenta31 marca 2017

Mówi się w branży …

Tym razem w comiesięcznej puli branżowych komentarzy tematy: wypłacanych przez ubezpieczycieli odszkodowań, kierunki rozwoju branży i wzrost zainteresowania polisami zdrowotnymi. Zapraszamy do lektury!

Jan Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu PIU, komentuje sytuacje na rynku ubezpieczeń w kontekście „komunikacyjnej wyrwy”:

Wypłaty odszkodowań i świadczeń rosną, natomiast wzrost składki, jaki miał miejsce w 2016 r., zapobiegł zwiększeniu się straty z ubezpieczenia OC. Należy podkreślić, że wzrost składki zobowiązuje ubezpieczycieli do zawiązywania wyższych rezerw, dlatego pełne efekty podwyżek będą widoczne w rachunkach ubezpieczycieli dopiero po kilku, a czasem kilkunastu miesiącach od ich wprowadzenia. Na dziś rynek OC pozostaje nierentowny, ze stratą 1 mld zł.

Źródło: GU

Elżbieta Wanat-Połeć, pełniąca funkcję prezesa UFG, przedstawia sytuację kierowanej przez nią instytucji w odniesieniu do wypłacanych przez nią świadczeń:

W ubiegłym roku do Funduszu wpłynęło o 6% mniej nowych szkód niż rok wcześniej – łącznie 6610 roszczeń z ubezpieczeń obowiązkowych i upadłości. Jest to wynik wcześniejszego spadku liczby wypadków powodowanych przez nieubezpieczonych i nieznanych sprawców, jak również efekt poprawy szczelności systemu ubezpieczeń OC, czyli mniejszej liczby nieubezpieczonych na drogach. Przy czym na łączne 8144 decyzje Funduszu o wypłatach – tylko 46% dotyczyła pierwszych decyzji w sprawie, a pozostałe 54% o tzw. dopłaty do starych szkód.

Źródło: UFG

Marcin Tarczyński, analityk PIU, o przyczynach podwyżek OC:

Główna przyczyna to wzrost wartości wypłacanych odszkodowań i świadczeń dla osób poszkodowanych w wypadkach i ich rodzin. Droższe stają się nie tylko naprawy aut czy ceny części samochodowych, ale też opieka lekarska i rehabilitacyjna nad poszkodowanym. Wyższe wypłaty oraz brak podwyżek cen w latach poprzednich, spowodowały brak rentowności OC komunikacyjnego. Straty ubezpieczycieli w ostatnich dziesięciu latach przekroczyły 6 mld zł.

Źródło: RP

Doradca zarządu ds. ubezpieczeń zdrowotnych w PIU, Dorota Fal, wskazuje na przyczynę wzrostu zainteresowania tymi produktami:

Rosnące zainteresowanie po pierwsze wynika z coraz trudniejszej sytuacji publicznej ochrony zdrowia. W europejskim rankingu konsumenckim znaleźliśmy się pod tym względem na ostatnim miejscu przed Czarnogórą. Wynikiem tego jest poczucie niepewności w zakresie dostępu do opieki zdrowotnej i pomocy w ewentualnej chorobie. Z drugiej strony sytuację potęgują zapowiadane reformy. W publicznym systemie opieki zdrowotnej pojawiają się zmiany, które zdaniem wielu ekspertów jeszcze bardziej mogą utrudnić dostęp do procedur i świadczeń medycznych, czyli do lekarzy specjalistów oraz szpitali.

 Źródło: Biznes

Sławomir Tryfon, dyrektor departamentu ubezpieczeń w firmie Uniqa, o tym, dlaczego klient oczekuje prostych w konstrukcji produktów:

Tendencją ostatnich lat jest upraszczanie rozwiązań. Klienta nie interesują zawiłości techniczne konstrukcji produktu, ale to, w jaki sposób zostanie rozwiązany problem, przed jakim stanie w obliczu realizacji danego ryzyka losowego, ile formalności musi spełnić przy zawarciu umowy, w jej trakcie i przy ubieganiu się o wypłatę świadczenia.

 Źródło:  RP

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Agenci Superpolisy | Zysk | Współpraca|Artyukuł Gazeta Ubezpieczeniowa
Strefa Agenta 26 czerwca 2017

Mówi się w branży …

Czytaj dalej
Strefa Agenta 23 grudnia 2019

Media o nas – grudzień 2019

Czytaj dalej
Strefa Agenta 23 stycznia 2017

Jaka polisa na ferie?

Czytaj dalej
Strefa Agenta 29 stycznia 2019

Kurs na konkurs!

Czytaj dalej
Strefa Agenta 28 maja 2020

Media o nas – maj 2020

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę