Aktualności2 marca 2020

Rynkowe zmiany: UNIQA kupuje AXA

Po czternastu latach francuska AXA postanowiła opuścić Polskę. To znane towarzystwo ubezpieczeń w ostatnich latach weszło do czołówki sektora majątkowego (pierwsza piątka), przejęło niektórych konkurentów (Liberty, BRE Ubezpieczenia), wdrażało nowe technologie, a mimo to nie spełniło oczekiwań swojej centrali. Co to przejęcie zmieni na naszym rynku?

Przypomnijmy, że AXA to do niedawna największa firma ubezpieczeniowa na świecie, posiadająca w portfelu imponującą liczbę 107 mln klientów, działająca w ponad 60 krajach i legitymująca się rocznym przychodem w wysokości bez mała 100 mld euro. Sam wystawiony na sprzedaż połączony rynek Polski, Czech i Słowacji to 5 mln klientów, 800 milionów euro składek i 2100 pracowników.

7 lutego AXA poinformowała o zawarciu z UNIQA Insurance Group AG umowy, na mocy której austriacka grupa nabędzie 100% aktywów francuskiego ubezpieczyciela w ww. kawałku „tortu”, obejmującym Polskę, Czechy i Słowację za kwotę 1,002 mld euro. Transakcje dotyczy wszystkich gałęzi biznesu – ubezpieczeń na życie, majątkowych, części inwestycyjnej i oszczędności emerytalnych. Sama realizacja transakcji jest uzależniona od uzyskania odpowiednich zgód regulatorów.

Nieoczekiwana zmiana miejsc

Rozwój sytuacji okazał się dla rynku zaskoczeniem, bo po pierwsze ostatnie lata były dla AXA dobre (m.in. podwojenie udziału w rynku ubezpieczeń majątkowych do 5-6%), a po drugie UNIQA nie była wymieniana w gronie faworytów do przejęcia schedy po francuskim potentacie. Większe szanse dawano austriackiemu VIG i włoskiemu Generali.

UNIQA jest obecna na polskim, czeskim i słowackim rynku ubezpieczeń od prawie 20 lat, aktualnie będąc dziesiątą co do wielkości firmą w Polsce, z 1,5 mln klientów. Transakcja pozwoli firmie na szybkie dołączenie do grona poważnych graczy, szczególnie w ubezpieczeniach majątkowych i komunikacyjnych.  UNIQA na polskim rynku ostatnio miała 2-3% udziałów w ich sprzedaży i raportowała 1,2 mld zł zebranej składki rocznie. Z kolei AXA w 2018 r. ogłosiła 2,7 mld zł zebranej składki. W porównaniu do czołowej trójki (PZU, ERGO Hestia, Warta) to niewiele, ale przejęcie aktywów AXA spowoduje, że UNIQA łącznie w ubezpieczeniach majątkowych i komunikacyjnych zdobędzie ok. 8% rynku. To oznacza, że czwarta pozycja, którą dziś zajmuje Vienna Insurance Group, stanie się osiągalna.

Zdaniem Andreasa Brandstettera, dyrektora generalnego UNIQA, przejęte spółki doskonale pasują do długoterminowej strategii grupy – mocny nacisk na dochodową działalność detaliczną i zrównoważony asortyment produktów, jaki kładzie AXA, dobrze uzupełni obecną działalność UNIQA, która dzięki temu ma zamiar stać się numerem pięć w całym regionie Europy Środkowej i Wschodniej.

Czy ponad 3,2 mln klientów AXA w Polsce czekają jakieś zmiany? Wszystkie dotychczas podpisane umowy ubezpieczenia pozostają w mocy i nic się nie zmienia. Po finalizacji transakcji, co ma nastąpić do IV kwartału 2020 r., wiele zależeć będzie od polityki nowego właściciela.  

 

JN

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Aktualności 18 stycznia 2017

Kosztowny wjazd w Nowy Rok

Czytaj dalej
Aktualności 3 listopada 2015

Compensa i Benefia pod jednym szyldem

Czytaj dalej
Aktualności 22 marca 2016

Mówi się w branży…

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę