Pełna wypłata za mienie uszkodzone przez wichury

Małgorzata Zalewska Małgorzata Zalewska
Opublikowano: 25.08.2017, w kategorii:

Premier Beata Szydło zadeklarowała, że do końca sierpnia mają zostać oszacowane szkody w gospodarstwach, które ucierpiały w wyniku nawałnic. We wrześniu mają zostać wypłacone pierwsze środki na odbudowę i remonty. Rzecznik Finansowy wyjaśnia natomiast, jak ubiegać się o pełną wypłatę odszkodowania z posiadanego ubezpieczenia domu lub mieszkania.

Podczas wystąpienia w Gostyniu w woj. wielkopolskim premier Beata Szydło zadeklarowała, że do końca miesiąca w każdym gospodarstwie, które ucierpiało w wyniku nawałnic, zostaną oszacowane szkody. We wrześniu natomiast do poszkodowanych mają trafić pierwsze środki na odbudowę i remonty. Szefowa rządu wspomniała także o planowanych zmianach w przepisach i ustawach, które uproszczą procedury i pomogą się przygotować na ewentualność zdarzeń podobnych do minionych nawałnic.

Głos w sprawie wypłat świadczeń dla poszkodowanych w nawałnicach zabrali również przedstawiciele biura Rzecznika Finansowego. Eksperci przypominają, że zasiłki z funduszu ubezpieczeń społecznych, budżetu państwa czy też po prostu spontanicznych społecznych zbiórek nie powinny mieć wpływu na wypłatę odszkodowania w ramach posiadanej polisy. Istotą ubezpieczenia domu i mieszkania jest zapewnienie przez ubezpieczyciela ochrony do poziomu wyznaczonego sumą ubezpieczenia. Dlatego bez znaczenia jest, czy i jakiej wysokości środki otrzymał poszkodowany z innych źródeł.

Eksperci RF przypominają także klientom ubezpieczycieli, że w procesie ubiegania się o odszkodowanie ważna jest dokumentacja szkód. Prócz sporządzenia listy strat należy zrobić zdjęcia. Im dokładniej będą one pokazywały zniszczenia, tym łatwiej będzie ubezpieczycielowi oszacować rozmiar szkód i wysokość należnego odszkodowania.

MZ

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

UNIQA: podwyżki cen OC napędzają wzrost w „komunikacji”

UNIQA: podwyżki cen OC napędzają wzrost w „komunikacji”

Według AXA ubezpieczenia turystyczne są coraz popularniejsze

Według AXA ubezpieczenia turystyczne są coraz popularniejsze

Coraz więcej wypadków z nieubezpieczonymi obcokrajowcami

Coraz więcej wypadków z nieubezpieczonymi obcokrajowcami