Pełna wypłata za mienie uszkodzone przez wichury

Małgorzata Zalewska Małgorzata Zalewska
Opublikowano: 25.08.2017, w kategorii:

Premier Beata Szydło zadeklarowała, że do końca sierpnia mają zostać oszacowane szkody w gospodarstwach, które ucierpiały w wyniku nawałnic. We wrześniu mają zostać wypłacone pierwsze środki na odbudowę i remonty. Rzecznik Finansowy wyjaśnia natomiast, jak ubiegać się o pełną wypłatę odszkodowania z posiadanego ubezpieczenia domu lub mieszkania.

Podczas wystąpienia w Gostyniu w woj. wielkopolskim premier Beata Szydło zadeklarowała, że do końca miesiąca w każdym gospodarstwie, które ucierpiało w wyniku nawałnic, zostaną oszacowane szkody. We wrześniu natomiast do poszkodowanych mają trafić pierwsze środki na odbudowę i remonty. Szefowa rządu wspomniała także o planowanych zmianach w przepisach i ustawach, które uproszczą procedury i pomogą się przygotować na ewentualność zdarzeń podobnych do minionych nawałnic.

Głos w sprawie wypłat świadczeń dla poszkodowanych w nawałnicach zabrali również przedstawiciele biura Rzecznika Finansowego. Eksperci przypominają, że zasiłki z funduszu ubezpieczeń społecznych, budżetu państwa czy też po prostu spontanicznych społecznych zbiórek nie powinny mieć wpływu na wypłatę odszkodowania w ramach posiadanej polisy. Istotą ubezpieczenia domu i mieszkania jest zapewnienie przez ubezpieczyciela ochrony do poziomu wyznaczonego sumą ubezpieczenia. Dlatego bez znaczenia jest, czy i jakiej wysokości środki otrzymał poszkodowany z innych źródeł.

Eksperci RF przypominają także klientom ubezpieczycieli, że w procesie ubiegania się o odszkodowanie ważna jest dokumentacja szkód. Prócz sporządzenia listy strat należy zrobić zdjęcia. Im dokładniej będą one pokazywały zniszczenia, tym łatwiej będzie ubezpieczycielowi oszacować rozmiar szkód i wysokość należnego odszkodowania.

MZ

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Trzy pakiety NNW szkolnego od Allianz

Trzy pakiety NNW szkolnego od Allianz

„Wirtualny policjant” zbiera żniwo

„Wirtualny policjant” zbiera żniwo

Ubezpieczenie dla ucznia

Ubezpieczenie dla ucznia