Polska czołowym rynkiem ubezpieczeniowym Europy Środkowo-Wschodniej

Małgorzata Zalewska Małgorzata Zalewska
Opublikowano: 06.11.2017, w kategorii:

Składka ubezpieczeniowa zebrana w Polsce w I połowie 2017 r. odpowiada za 41% składki zebranej w całym naszym regionie. Rynek ubezpieczeniowy obszaru Europy Środkowo-Wschodniej odnotował w tym samym czasie prawie 13-procentowy wzrost składki przypisanej brutto rok do roku, osiągając wartość 18,3 mld euro.

Jak informuje Dziennik Ubezpieczeniowy, głównym motorem wzrostu były linie ubezpieczeń komunikacyjnych, szczególnie ubezpieczenie OC. Zebrana w Polsce składka przypisana brutto (7,4 mld euro) zwiększa wagę polskiego biznesu ubezpieczeniowego w regionie Europy Środkowo-Wschodniej o 2 punkty procentowe. Warto zauważyć, że wysokość zebranej w Polsce składki oznacza imponujący wzrost w stosunku do 2016 r. – aż o 21,2%. 

Wzrost odnotowano także w wartości wypłaconych odszkodowań i świadczeń – 10,6 mld euro to o 10,7% więcej niż w I poł. 2016 r. Segment ubezpieczeń majątkowych rozwijał się szybciej niż ubezpieczeń życiowych, osiągając wartość składki na poziomie 11,8 mld euro – to o 16,3% więcej niż w I połowie ub. roku. Ubezpieczenia życiowe w tym samym czasie wzrosły o 7% (do 6,5 mld euro).

Kolejne miejsca w rankingu, zaraz za Polską, zajmują Czechy (2,9 mld euro składki, 16% udziału w składce całego regionu), Węgry (1,5 mld euro składki, 8,6% udziału w składce całego regionu), Słowenia (1,2 mld euro składki, 6,4% udziału w składce całego regionu) i Rumunia (1,1 mld euro składki, 6% udziału w składce całego regionu).

MZ

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Opóźnia się modernizacja systemu gromadzącego dane o pojazdach i kierowcach

Opóźnia się modernizacja systemu gromadzącego dane o pojazdach i kierowcach

Po 10 latach mężczyźni bardziej przekonani do directu

Po 10 latach mężczyźni bardziej przekonani do directu

W Europie srogie kary za brak OC

W Europie srogie kary za brak OC