Polska czołowym rynkiem ubezpieczeniowym Europy Środkowo-Wschodniej

Małgorzata Zalewska Małgorzata Zalewska
Opublikowano: 06.11.2017, w kategorii:

Składka ubezpieczeniowa zebrana w Polsce w I połowie 2017 r. odpowiada za 41% składki zebranej w całym naszym regionie. Rynek ubezpieczeniowy obszaru Europy Środkowo-Wschodniej odnotował w tym samym czasie prawie 13-procentowy wzrost składki przypisanej brutto rok do roku, osiągając wartość 18,3 mld euro.

Jak informuje Dziennik Ubezpieczeniowy, głównym motorem wzrostu były linie ubezpieczeń komunikacyjnych, szczególnie ubezpieczenie OC. Zebrana w Polsce składka przypisana brutto (7,4 mld euro) zwiększa wagę polskiego biznesu ubezpieczeniowego w regionie Europy Środkowo-Wschodniej o 2 punkty procentowe. Warto zauważyć, że wysokość zebranej w Polsce składki oznacza imponujący wzrost w stosunku do 2016 r. – aż o 21,2%. 

Wzrost odnotowano także w wartości wypłaconych odszkodowań i świadczeń – 10,6 mld euro to o 10,7% więcej niż w I poł. 2016 r. Segment ubezpieczeń majątkowych rozwijał się szybciej niż ubezpieczeń życiowych, osiągając wartość składki na poziomie 11,8 mld euro – to o 16,3% więcej niż w I połowie ub. roku. Ubezpieczenia życiowe w tym samym czasie wzrosły o 7% (do 6,5 mld euro).

Kolejne miejsca w rankingu, zaraz za Polską, zajmują Czechy (2,9 mld euro składki, 16% udziału w składce całego regionu), Węgry (1,5 mld euro składki, 8,6% udziału w składce całego regionu), Słowenia (1,2 mld euro składki, 6,4% udziału w składce całego regionu) i Rumunia (1,1 mld euro składki, 6% udziału w składce całego regionu).

MZ

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Letnia promocja bezpieczeństwa, czyli jak podnieść świadomość

Letnia promocja bezpieczeństwa, czyli jak podnieść świadomość

Konsekwencje jazdy bez prawa jazdy mogą być kosztowne

Konsekwencje jazdy bez prawa jazdy mogą być kosztowne

ERGO Hestia „wyborem kierowców 2018”

ERGO Hestia „wyborem kierowców 2018”