Aktualności10 września 2015

Ubezpieczenia grupowe jednak z wynagrodzeniem

Praca nad nową ustawą o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej w Sejmie idzie pełną parą. Sejmowa komisja finansów zdecydowała wczoraj, że nie ma potrzeby zakazywania w każdym przypadku pobierania wynagrodzenia związanego z zawieraniem grupowych umów ubezpieczenia.

Zmianę poparło Ministerstwo Finansów.

Posłowie Komisji wyłączyli spod zakazu umowy zawarte na rachunek pracowników i członków ich rodzin oraz samorządów zawodowych lub związków zawodowych. Według posłów forma ubezpieczenia grupowego jest formułą o wiele tańszą od ubezpieczeń indywidualnych.

UOKiK jak i KNF były przeciwne wyłączeniom spod zakazu pobierania wynagrodzenia. Przedstawiciel Komisji zwracał uwagę, że to pracodawca powinien być zainteresowany tym, żeby swoim pracownikom zapewnić jak najlepszą ochronę ubezpieczeniową jak najmniejszym kosztem, a jednocześnie byłby wynagradzany przez zakład ubezpieczeń. Ponadto dyrektywa o pośrednictwie ubezpieczeniowym mówi, że każdy przejaw w obrocie prawnym działalności związanej z wykonywaniem umów ubezpieczenia, który jest wykonywany za wynagrodzeniem, musi przyjąć formę pośrednictwa ubezpieczeniowego. Wyłączenia mogłyby powodować ryzyko naruszenia dyrektywy.

Potrzeba nowej regulacji sektora ubezpieczeń wypływa z konieczności implementowania do polskiego porządku prawnego dyrektywy Wypłacalność II. Oprócz tego kluczowe dla legislatorów są rozwiązania prokonsumenckie: zapewnienie klientowi informacji o warunkach umowy czy przeprowadzenie przez zakład ubezpieczeń analizy potrzeb ubezpieczanego przed zawarciem umowy ubezpieczenia. Rozszerzone mają zostać także kompetencje Komisji Nadzoru Finansowego, która będzie monitorować rynek ubezpieczeniowych produktów inwestycyjnych, a także zakazywać lub ograniczać wprowadzanie do obrotu, dystrybucji lub sprzedaży niektórych ubezpieczeniowych produktów inwestycyjnych czy rodzajów działalności finansowej.

Nowe przepisy mają także dać ubezpieczonym prawo do odstąpienia od umowy ubezpieczenia na życie o charakterze inwestycyjnym zawartych po dniu wejścia w życie ustawy i możliwość pozasądowego rozwiązywania sporów przez Rzecznika Finansowego.

Ustawa trafi dziś do drugiego czytania. Miałaby wejść w życie 1 stycznia 2016r.

 

Piotr Czublun
radca prawny/partner

CZUBLUN TRĘBICKI Kancelaria Radców Prawnych Sp. p.

zestawienie logo_srodek

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę