Rośnie liczba odszkodowań z ubezpieczeń granicznych

Małgorzata Zalewska Małgorzata Zalewska
Opublikowano: 25.10.2017, w kategorii:

Jak donosi Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK), w roku ubiegłym krajowi ubezpieczyciele wystawili ponad 246 tys. ubezpieczeń granicznych. Posiadający takie ubezpieczenie kierowcy spowodowali w tym czasie 811 zdarzeń drogowych o łączna wartość szkód 7 mln zł.

Ubezpieczenie graniczne to specyficzny rodzaj komunikacyjnego OC, które ważne jest na krótki okres, zwykle 30 dni. Jest ono potrzebne właścicielom pojazdów spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego, którzy nie posiadają Zielonej Karty. Również kierujący pojazdami z polskimi tablicami rejestracyjnymi potrzebować będą takiego ubezpieczenia, wjeżdżając bez Zielonej Karty do Białorusi, Rosji, Ukrainy, Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry czy Macedonii.

Celem ubezpieczenia granicznego jest zabezpieczenie prawa poszkodowanych do uzyskania odszkodowania w przypadku zdarzeń, za które odpowiadają prowadzący pojazdy zarejestrowane poza granicami kraju zdarzenia.

Kto kupuje ubezpieczenie graniczne?

Pojazdy spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego podlegają kontroli granicznej, również w zakresie posiadania ważnego ubezpieczenia OC potwierdzonego dokumentem Zielonej Karty. Jeśli ich właściciele go nie mają, są zobowiązani do zawarcia umowy ubezpieczenia granicznego.

W 2016 roku przez wschodnią granicę naszego kraju wjechało 3,5 mln aut, motocykli i ciężarówek. Zdecydowana większość, bo aż 95%, stanowiły pojazdy na białoruskich, ukraińskich i rosyjskich tablicach rejestracyjnych, czyli pojazdy spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Wschodnią granicę Polski przekraczali także zmotoryzowani z autami zarejestrowanymi w Australii, Chinach, Stanach Zjednoczonych czy Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Liczba wypadków i wartość odszkodowań rośnie

Od kilku lat na podobnym poziomie utrzymuje się liczba ubezpieczeń granicznych wystawionych przez polski rynek. W 2014 r. wystawiono 254 tys. takich polis, rok później – 243 tys., a w roku ubiegłym – 246 tys.

O ile liczba wystawionych w ostatnich latach polis jest stabilna, o tyle zauważalny jest znaczący wzrost liczby szkód oraz wartości odszkodowań wypłacanych w ramach ubezpieczeń granicznych. W 2014 r. krajowi ubezpieczyciele odnotowali 612 zdarzeń z tego typu ubezpieczeń. Rok później liczba spadła do 535, a w 2016 r. wzrosła do 811. Jeszcze w 2014 r. wartość wypłaconych odszkodowań sięgnęła 4 mln zł. W roku kolejnym spadła do 2,3 mln zł, a w 2016 r. wzrosła do 7 mln zł. Jak informuje Mariusz Wichtowski, prezes zarządu PBUK nie ma to związku ze zdarzeniami, które mogłyby generować wysokie odszkodowania. Przyczyny rosnącej wysokości wypłacanych świadczeń w ostatnich latach należy się doszukiwać w zmieniającej się liczbie zarejestrowanych zdarzeń.

 

MZ

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Polska mapa strachu – gdzie jeździ się najmniej bezpiecznie?

Polska mapa strachu – gdzie jeździ się najmniej bezpiecznie?

Bezpośrednia likwidacja szkód ciągle niejednolita

Bezpośrednia likwidacja szkód ciągle niejednolita

Rzeczpospolita: Polscy turyści coraz lepiej chronieni

Rzeczpospolita: Polscy turyści coraz lepiej chronieni