Wzrost cen polis samochodowych nieunikniony

W dłuższej perspektywie stawki za OC na pewno wzrosną.

Małgorzata Zalewska Małgorzata Zalewska
Opublikowano: 04.11.2015, w kategorii:

Jak donosi „Rzeczpospolita”, pismo Komisji Nadzoru Finansowego, mówiące o konieczności ustalania, adekwatnych do zobowiązań, składek w ubezpieczeniach komunikacyjnych, przynosi już pierwsze rezultaty.

 

W artykule opublikowanym na łamach „Rzeczpospolitej” przeczytać można, że pismo KNF było efektem załamania się rentowności w ubezpieczeniach komunikacyjnych. Jak informuje Marcin Tarczyński, analityk Polskiej Izby Ubezpieczeń, wiąże się to z zanotowanym w ostatnich latach znaczącym wzrostem odszkodowań i świadczeń wypłacane z polis OC i AC. Wzrostowi wypłacanych świadczeń nie towarzyszyła odpowiednia zmiana po stronie zbieranych składek, co spowodowało nierównowagę na rynku polis samochodowych.

 

Do tej pory ubezpieczenia komunikacyjne przynosiły towarzystwom straty, a walka tocząca się o klienta opierała się głównie na konkurowaniu niskimi cenami, które często ustalane były poniżej rentowności oferowanych ubezpieczeń. „Dziennik Gazeta Prawna” informuje, że żeby gwarantować wyniki na poziomie rentowności, wzrosty cen musiałyby uplasować się na poziomie 20-40% i stale rosnąć ze względu na coraz kosztowniejsze szkody osobowe.

 

Spodziewać się można rychłego wprowadzenia, sugerowanych przez wystosowane przez KNF pismo, zmian w cenach. Rzecznik KNF, Łukasz Dajnowicz, w rozmowie z „DGP”, powiedział, że z analizy za lata 2011-15 wynika, że istnieją podstawy do nałożenia kar finansowych na kilku ubezpieczycieli, opierając się o naruszenie ustawy o działalności ubezpieczeniowej w przypadku ustalania wysokości składek. Oznacza to, że w dłuższej perspektywie stawki za OC na pewno wzrosną.

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

„Gdy jedziesz autem na wakacje za granicę” – Kurier Poranny

„Gdy jedziesz autem na wakacje za granicę” – Kurier Poranny

Wprowadzenie Portalu Internetowego UFG

Wprowadzenie Portalu Internetowego UFG

Można znaleźć dobrą i niedrogą polisę turystyczną

Można znaleźć dobrą i niedrogą polisę turystyczną