Aktualności4 listopada 2015

Wzrost cen polis samochodowych nieunikniony

Jak donosi „Rzeczpospolita”, pismo Komisji Nadzoru Finansowego, mówiące o konieczności ustalania, adekwatnych do zobowiązań, składek w ubezpieczeniach komunikacyjnych, przynosi już pierwsze rezultaty.

 

W artykule opublikowanym na łamach „Rzeczpospolitej” przeczytać można, że pismo KNF było efektem załamania się rentowności w ubezpieczeniach komunikacyjnych. Jak informuje Marcin Tarczyński, analityk Polskiej Izby Ubezpieczeń, wiąże się to z zanotowanym w ostatnich latach znaczącym wzrostem odszkodowań i świadczeń wypłacane z polis OC i AC. Wzrostowi wypłacanych świadczeń nie towarzyszyła odpowiednia zmiana po stronie zbieranych składek, co spowodowało nierównowagę na rynku polis samochodowych.

 

Do tej pory ubezpieczenia komunikacyjne przynosiły towarzystwom straty, a walka tocząca się o klienta opierała się głównie na konkurowaniu niskimi cenami, które często ustalane były poniżej rentowności oferowanych ubezpieczeń. „Dziennik Gazeta Prawna” informuje, że żeby gwarantować wyniki na poziomie rentowności, wzrosty cen musiałyby uplasować się na poziomie 20-40% i stale rosnąć ze względu na coraz kosztowniejsze szkody osobowe.

 

Spodziewać się można rychłego wprowadzenia, sugerowanych przez wystosowane przez KNF pismo, zmian w cenach. Rzecznik KNF, Łukasz Dajnowicz, w rozmowie z „DGP”, powiedział, że z analizy za lata 2011-15 wynika, że istnieją podstawy do nałożenia kar finansowych na kilku ubezpieczycieli, opierając się o naruszenie ustawy o działalności ubezpieczeniowej w przypadku ustalania wysokości składek. Oznacza to, że w dłuższej perspektywie stawki za OC na pewno wzrosną.

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

Na lotnisku uświadomiłam sobie, że nie mam żadnego ubezpieczenia na podróż. Wyszukałam w tablecie porównywarkę i w ciągu kilku minut miałam polisę na mailu. Polecam Superpolisę w sytuacjach podbramkowych 🙂

Zofia Kwiatkowska z Poznania

Ubezpieczenie mieszkania kupiłam podczas niedzielnych zakupów w galerii handlowej. Agentka dopasowała ubezpieczenie do moich potrzeb. Blisko, szybko i wygodnie 🙂

Iwona Tetelmajer z Pasłęka

Szukając ubezpieczenia na samochód zadzwoniłam na nr 801 000 000. Porównałam oferty kilkunastu towarzystw i kupiłam dużo tańsze OC, niż proponował poprzedni ubezpieczyciel!

Alicja Żuławska z Warszawy