Aktualności21 maja 2018

Projekt ustawy o ochronie danych osobowych przyjęty przez Sejm

Projekt ustawy o ochronie danych osobowych, przedłożony przez ministra cyfryzacji, został 10 maja przyjęty przez Sejm. Zaproponowane przepisy wynikają z konieczności zapewnienia w Polsce skutecznego stosowania unijnego rozporządzenia w sprawie ochrony osób fizycznych, przetwarzania danych osobowych i ich swobodnego przepływu (RODO).

Do nowych przepisów będą musiały dostosować się wszystkie podmioty, które zbierają i przetwarzają dane osobowe. Zaproponowane rozwiązania mają przyspieszyć postępowania w sprawach ich ochrony. Zniesiona zostanie dotychczasowa dwuinstancyjność postępowania w sprawach naruszenia przepisów o ochronie danych osobowych, co pozwoli konsumentom na szybsze uzyskanie sądowej ochrony swoich praw.

Podejmowana przez organ kontrola nie będzie mogła trwać dłużej niż miesiąc od dnia podjęcia czynności kontrolnych. Ma to na celu przyśpieszenie postępowań, prowadzonych w związku z naruszeniami regulacji o ochronie danych osobowych. Nowe regulacje przewidują też ustanowienie nowego, niezależnego organu zajmującego się sprawami ochrony danych osobowych – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (PUODO), który zastąpi Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. W akcie przewidziano również ustanowienie mechanizmu certyfikacji w obszarze ochrony danych osobowych.

Nowa ustawa zastąpi dotychczasową ustawę o ochronie danych osobowych z 29 sierpnia 1997 r.

WT

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Aktualności 19 czerwca 2017

Chroń się przed przepięciami

Czytaj dalej
Aktualności 26 stycznia 2017

Jakie ubezpieczenie na zimowy urlop?

Czytaj dalej
Aktualności 11 lipca 2018

Sztuka na deskach

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę