Projekt ustawy o ochronie danych osobowych przyjęty przez Sejm

Wiktoria Tkacz Wiktoria Tkacz
Opublikowano: 21.05.2018, w kategorii:

Projekt ustawy o ochronie danych osobowych, przedłożony przez ministra cyfryzacji, został 10 maja przyjęty przez Sejm. Zaproponowane przepisy wynikają z konieczności zapewnienia w Polsce skutecznego stosowania unijnego rozporządzenia w sprawie ochrony osób fizycznych, przetwarzania danych osobowych i ich swobodnego przepływu (RODO).

Do nowych przepisów będą musiały dostosować się wszystkie podmioty, które zbierają i przetwarzają dane osobowe. Zaproponowane rozwiązania mają przyspieszyć postępowania w sprawach ich ochrony. Zniesiona zostanie dotychczasowa dwuinstancyjność postępowania w sprawach naruszenia przepisów o ochronie danych osobowych, co pozwoli konsumentom na szybsze uzyskanie sądowej ochrony swoich praw.

Podejmowana przez organ kontrola nie będzie mogła trwać dłużej niż miesiąc od dnia podjęcia czynności kontrolnych. Ma to na celu przyśpieszenie postępowań, prowadzonych w związku z naruszeniami regulacji o ochronie danych osobowych. Nowe regulacje przewidują też ustanowienie nowego, niezależnego organu zajmującego się sprawami ochrony danych osobowych – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (PUODO), który zastąpi Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. W akcie przewidziano również ustanowienie mechanizmu certyfikacji w obszarze ochrony danych osobowych.

Nowa ustawa zastąpi dotychczasową ustawę o ochronie danych osobowych z 29 sierpnia 1997 r.

WT

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych

Zwycięzcy konkursu wyłonieni!

Zwycięzcy konkursu wyłonieni!

Czat pożądanym kanałem komunikacji z ubezpieczycielem

Czat pożądanym kanałem komunikacji z ubezpieczycielem