Aktualności27 października 2016

Czas dmuchać za zimę

Choć kalendarzowa zima zaczynie się dopiero za dwa miesiące, to najpewniej również w tym roku zaskoczy zmotoryzowanych dużo wcześniej. Listopad to ostatni dzwonek aby zadbać o swój samochód i zabezpieczyć go przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. Tak, aby mróz, śnieg i błoto nie zakłóciły przyjemności z podróżowania. Co zrobić aby uniknąć wielu kłopotliwych sytuacji?  

Pamiętaj o akumulatorze
Przygotowując swój samochód na zimę w pierwszej kolejności przyjrzyj się akumulatorowi. Mówi się, że silnik jest sercem samochodu jednak w okresie zimy to akumulator wymaga szczególnej uwagi. To pewne, że bez sprawnego akumulatora samochód nie ruszy. Należy więc sprawdzić jego stan, a także napięcie ładowania. W tym celu można zgłosić się do specjalisty od elektryki pojazdowej, który poprzez test sprawności oceni wydajność baterii pod obciążeniem, a także dowie się, jak akumulator zachowa się podczas mrozów. Może zdarzyć się jednak, że mimo całkowitego przeglądu tego elementu, nasz samochód odmówi posłuszeństwa. W tej sytuacji pomocne okazuje się być ubezpieczenie assistance. Warto zawczasu dowiedzieć się jakie usługi zawiera nasza polisa, a w przypadku gdy jeszcze jej nie posiadamy – zaczerpnąć rad agenta ubezpieczeniowego, który pomoże dobrać odpowiedni do potrzeb zakres.

Bezpieczne światła i hamulce
Odpowiednie światła i sprawne hamulce są bardzo ważnym elementem bezpieczeństwa. Te dwa komponenty samochodu również wymagają kompleksowego sprawdzenia przed zimą. Priorytetowe okazuje się być skontrolowanie stanu rozkładu sił hamowania oraz rozkładu sił na poszczególne koła pojazdu. Z uwagi na to, że zimą dzień staje się coraz krótszy, a z powodu warunków atmosferycznych na drogach panuje ograniczona widoczność warto sprawdzić także działanie świateł. Szczególnie, że ich złe ustawienie może oślepić innych kierowców, przyczyniając się tym samym do kolizji.

Obowiązkowe opony zimowe
Opony zimowe to kolejny element odpowiadający za bezpieczną jazdę. Powinny one posiadać bieżnik powyżej 5mm, a ich wiek nie powinien przekraczać 8 lat. Wymianę opon letnich na zimowe zaleca się przeprowadzić, kiedy temperatura spadnie do ok. 6-7 stopni. Choć posiadanie zimowego ogumienia, według obowiązującego aktualnie prawa, nie jest obowiązkowe, to nie należy bagatelizować tego zalecenia. Choćby dlatego, że brak opon zimowych może mieć wpływ na wypłatę odszkodowanie z ubezpieczenia AC. Bowiem w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia często znajduje się zapis, że ubezpieczenie nie obejmuje szkód spowodowanych wskutek rażącego niedbalstwa, za które może być uznane zrezygnowanie z zimowego ogumienia.

Kilka przydatnych akcesoriów
Gdy nadejdzie zima, zmorą kierowców stanie się odśnieżanie samochodu oraz skrobanie szyb. Wykonywanie tych żmudnych czynności ułatwi nam posiadanie kilku niezbędnych gadżetów takich jak: skrobaczka, łopata do śniegu, odmrażacz do szyb oraz zamków. Warto wiedzieć, że w przypadku zamarzniętego zamka nie należy stosować preparatów odmrażających, gdyż skutek będzie odwrotny do zamierzonego, gdyż smar ułatwi tylko proces zamarzania. Ponadto warto zaopatrzyć się w linkę holowniczą, kable do rozruchu samochodu, a także nieprzemakalne rękawice.

Podsumowując, szczególnie zimą warto dmuchać na zimne. Nie tylko w przenośni. Nim nadejdą chłodne dni należy zadbać o dobry stan techniczny naszego pojazdu. Opisane wyżej rady w znacznym stopniu ułatwią kierowcom użytkowanie samochodu zimą i pomogą uniknąć przykrych sytuacji na drogach.

Udostępnij

Tagi

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Aktualności 8 września 2015

Superpolisa w Zduńskiej Woli!

Czytaj dalej
Samodzielne ogranizowanie wyjazdu
Aktualności 19 lutego 2016

Najdroższe wakacje w życiu

Czytaj dalej
Aktualności 4 lutego 2015

PZU sprzedaje PZU Lietuva

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę