KNF planuje ujednolicić wypłaty odszkodowania za szkody osobowe

Paulina Fabrycka Paulina Fabrycka
Opublikowano: 16.05.2016, w kategorii:

Komisja Nadzoru Finansowego pracuje nad rekomendacjami dla towarzystw ubezpieczeniowych, które ujednolicą zasady wypłat za szkody osobowe z ubezpieczenia OC. Na czerwiec przewidziano prace nad tabelą, na podstawie której określane będą wysokości odszkodowania za kalectwo lub śmierć w wyniku wypadku samochodowego.

 

Już na początku roku informowaliśmy o spotkaniu zorganizowanym przez Komisję Nadzoru Finansowego, podczas którego omówione zostały rekomendacje dla zakładów ubezpieczeniowych dotyczące standaryzacji zadośćuczynień z tytułu szkody niemajątkowej w ubezpieczeniach komunikacyjnych. KNF od kilku miesięcy pracuje nad tym projektem. Efektem ma być dokładne ustalenie procesów związanych z wypłatą zadośćuczynień z tytułu szkody osobowej w ubezpieczeniu OC. Powstać ma także tabela, która określać będzie wysokość odszkodowania za obrażenia ciała lub śmierć, do których doszło w wyniku wypadku samochodowego.

Na początku miesiąca w Sopocie odbył się kongres PIU, podczas którego Dagmara Wieczorek-Bartczak, dyrektor departamentu inspekcji ubezpieczeniowych i emerytalnych w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego, udzieliła kilku szczegółowych informacji na temat tego projektu:

shutterstock_88500481KNF kończy pracę nad rekomendacją dla ubezpieczycieli, która ureguluje kwestie wypłat za szkody osobowe z tytułu polis komunikacyjnych OC. Prace przebiegają zgodnie z przedstawionym w lutym planem i chcemy przedstawić gotowy dokument w czerwcu tego roku. Nie mamy jednak wątpliwości, że uregulowanie kwestii wysokości zadośćuczynień wymaga umiejscowienia w twardej legislacji. Dlatego stworzyliśmy zespół specjalistów, którzy orzekają w tego typu szkodach – specjaliści z branży ubezpieczeniowej, ministerstwa Finansów i Sprawiedliwości oraz środowisko medyczne.

 Warto pamiętać, że szkody osobowe dotyczą bezpośrednio człowieka, a co za tym idzie kwoty odszkodowań są często znacznie wyższe od wypłacanych za szkody majątkowe. Są one także mniej jednoznaczne, gdyż odnoszą się zarówno do szkód w postaci częściowej utraty zdrowia lub życia, ale także do szkód o charakterze psychicznym, określanych jako poczucie krzywdy. Wytyczne KNF mają się przyczynić do ujednolicenia systemu wypłacanych odszkodowań, a także ułatwienia i przyśpieszenia całego procesu ubiegania się o odszkodowanie.

 

PF

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Od kiedy nie będzie trzeba wozić ze sobą dokumentów?

Od kiedy nie będzie trzeba wozić ze sobą dokumentów?

Ubezpieczenie turystyczne „last minute”

Ubezpieczenie turystyczne „last minute”

Ubezpieczenie turystyczne szansą na cross-selling

Ubezpieczenie turystyczne szansą na cross-selling