To jeszcze kolizja czy już wypadek? Co na to ubezpieczyciel?

Bez względu na rodzaj zdarzenia – zawsze możesz liczyć na wsparcie ubezpieczyciela.

Admin Administrator Admin Administrator
Opublikowano: 21.07.2015, w kategorii:

Gdy mamy do czynienia ze zdarzeniem na drodze, często posługujemy się dwoma określeniami – wypadki drogowe oraz kolizja drogowa. Czasem kolizję drogową nazywamy stłuczką. Dla przeciętnego kierowcy terminy te często oznaczają to samo, jednak dla policji każdy z nich oznacza zupełnie inne sytuacje i niesie za sobą inne konsekwencje. Jaka jest różnica między wypadkiem a kolizją, a kiedy mówimy o stłuczce?

Wypadek, kolizja – różnice

Dla jednakowej klasyfikacji utworzona została definicja wypadku drogowego. Jest to zdarzenie drogowe spowodowane poprzez nieumyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa, którego skutkiem jest śmierć lub trwające dłużej niż 7 dni obrażenie ciała jednego z uczestników. Trzeba jednak mieć świadomość, że wbrew często powtarzanej opinii, o tym, czy dane zdarzenie klasyfikowane jest jako zwykła stłuczka czy poważny wypadek, nie decyduje długość pobytu poszkodowanych w szpitalu. Kluczowym jest tutaj czas powrotu do zdrowia ofiary zdarzenia. Jeśli pobyt w szpitalu ograniczy się do 2 dni, ale powrót do pełni formy będzie trwał dłużej, to zdarzenie będzie mogło zostać zakwalifikowane jako wypadek.

Definicja kolizji drogowej mówi o sytuacji, kiedy doszło do uszkodzenia mienia (czyli np. rozbicia samochodu, uszkodzenia płotu itp.), a jej wyniku nikt nie ucierpiał. Trzeba jednak mieć świadomość, że w polskim kodeksie drogowym nie znajdziemy pojęcia kolizji drogowej. Choć to termin potoczny, często stosowany jest przez funkcjonariuszy policji, bowiem ułatwia on komunikację. „Kolizja” brzmi lepiej niż „wypadek bez ofiar’.

Kolizja – co robić?

Gdy dojdzie już do kolizji drogowej postępowanie uczestników powinno skupić się na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. Przede wszystkim należy nie dopuszczać do powiększenia się szkody. Miejsce kolizji drogowej oznacza się poprzez ustawienie trójkąta ostrzegawczego oraz włączenie świateł awaryjnych. Obowiązkiem uczestników jest również bezzwłoczne usunięcie pojazdu na pobocze w taki sposób, aby nie utrudniał on ruchu innym pojazdom. Jednak nie wolno tego robić w sytuacji, gdy miał miejsce wypadek drogowy – czyli są ranni. Wówczas trzeba zadbać o to, aby poszkodowanym udzielona została pomoc lekarska. Od zachowania świadków i uczestników zdarzenia zależy zdrowie lub życie poszkodowanych.

Kolizja samochodowa – oświadczenie wystarczy? Czy wezwać policję?

Podstawową różnicą pomiędzy kolizją, a wypadkiem jest brak konieczności wzywania policji w przypadku tej pierwszej. Jeśli podczas zderzenia aut dojdzie jedynie do szkód materialnych, wystarczy spisać wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym zostanie wówczas wypłacone odszkodowanie z OC sprawcy. W tym miejscu warto przypomnieć, że obowiązkiem kierowców jest usunięcie pojazdów z jezdni. Jednak gdy którykolwiek z uczestników wypadku odniesie obrażenia, konieczne jest wezwanie służb ratunkowych i policji. I to nawet w sytuacji, gdyby poszkodowana osoba sobie tego nie życzyła.

Spowodowanie wypadku to przestępstwo!

Rozbieżność pomiędzy kolizją a wypadkiem drogowym uwidacznia się mocniej, gdy weźmiemy pod uwagę konsekwencje czekające sprawcę wypadku drogowego. Najważniejsze – spowodowanie wypadku drogowego w wyniku naruszenia zasad bezpieczeństwa ruchu to przestępstwo, również wtedy, gdy doszło do niego nieumyślnie. Jeśli w zderzeniu ktokolwiek odniesie obrażenia, których czas trwania opinią biegłego lekarza zostanie sklasyfikowany jako przekraczający 7 dni, sprawą z urzędu zajmie się zarówno policja, jak i prokuratura, a sprawcy wypadku grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat. Jeżeli natomiast w wypadku ktoś zginie lub odniesie trwałe poważne obrażenia, maksymalna kara wzrasta nawet do 8 lat pozbawienia wolności. Sankcję w przypadku kolizji są zdecydowanie mniej restrykcyjne. Ograniczają się do mandatu w maksymalnej wysokości 500 złotych i 6 punktów karnych.

Kolizja z obcokrajowcem

Nieco inaczej będzie w sytuacji, gdy do stłuczki dojdzie z pojazdem kierowanym przez obcokrajowca. W przypadku nawet drobnej stłuczki z udziałem cudzoziemca, wezwanie policji może okazać się bardzo pomocne. Z uwagi na barierę językową koniecznie pamiętajmy, by pod żadnym pozorem nie podpisywać dokumentu, którego treści się nie rozumie. Warto wiedzieć również, że jeśli spiszemy z obcokrajowcem oświadczenie, które będzie niekompletne, może stanowić to istotną przeszkodę przy późniejszej wypłacie odszkodowania. O tym co zrobić, gdy przydarzy się nam wypadek z obcokrajowcem tłumaczymy w poradniku.

Kolizja drogowa a ubezpieczenie

Sklasyfikowanie zdarzenia jako kolizja bądź wypadek nie ma znaczenia dla towarzystwa ubezpieczeniowego. Jeśli jesteś poszkodowany – bez względu na to, czy uszkodzone jest jedynie auto, czy doszło do wypadku, w którym ucierpiał któryś z podróżujących z Tobą pasażerów – zawsze możesz liczyć na wsparcie ubezpieczyciela.

Jeśli możesz skorzystać z bezpośredniej likwidacji szkody, wystarczy zgłosić się do firmy, w której wykupiłeś OC. Możesz także skorzystać z tradycyjnego modelu likwidacji szkód, czyli skontaktować się z towarzystwem sprawcy wypadku. A odszkodowanie powinno pojawić się na Twoim koncie najpóźniej po 30 dniach od daty zgłoszenia szkody – właśnie tyle wynosi standardowa długość oczekiwania na wypłatę odszkodowania z polisy OC sprawcy.

Informacje o tym, jakie dokumenty są niezbędne do likwidacji szkody w ramach ubezpieczenia OC samochodu znajdziesz na stronie UFG – tutaj.

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

„Design Thinking w ubezpieczeniach i finansach” – Gazeta Ubezpieczeniowa

„Design Thinking w ubezpieczeniach i finansach” – Gazeta Ubezpieczeniowa

Mówi się w branży…

Mówi się w branży…

Wyprawy Superpolisy: Praga z Gothaerem

Wyprawy Superpolisy: Praga z Gothaerem