Aktualności21 lipca 2015

To jeszcze kolizja czy już wypadek? Co na to ubezpieczyciel?

Gdy mamy do czynienia ze zdarzeniem drogowym, często posługujemy się dwoma pojęciami – wypadek oraz kolizja. Czasem jeszcze lakoniczniej mówimy o stłuczce. Dla laika terminy te niczym się nie różnią, jednak dla policji każdy z nich oznacza zupełnie inne sytuacje i niesie za sobą inne konsekwencje. Kiedy mamy do czynienia jedynie z kolizją, a kiedy jest to już wypadek?

W tym wpisie blogowym wyjaśniamy, na czym polegają różnice i czy klasyfikacja ta jest ważna w procesie zgłaszania szkody do ubezpieczyciela.

Wypadek, kolizja… jaka różnica?

Według powszechnie uznawanej definicji, wypadek to zdarzenie drogowe spowodowane poprzez nieumyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa, którego skutkiem jest śmierć lub trwające dłużej niż 7 dni obrażenie ciała jednego z uczestników. Trzeba jednak mieć świadomość, że wbrew często powtarzanej opinii, o tym, czy dane zdarzenie klasyfikowane jest jako zwykła stłuczka czy poważny wypadek, nie decyduje długość pobytu poszkodowanych w szpitalu. Nawet jeśli ofiara zostanie wypisana ze szpitala po dwóch, czy trzech dniach po zdarzeniu, ale skutki obrażeń będą dla niej odczuwalne dłużej, to mamy do czynienia z wypadkiem!

O kolizji mówimy natomiast w sytuacji, kiedy doszło do uszkodzenia mienia (czyli np. rozbicia samochodu, uszkodzenia płotu itp.) i jednocześnie w zdarzeniu nikt nie ucierpiał. Trzeba jednak mieć świadomość, że w polskim kodeksie drogowym nie znajdziemy pojęcia kolizji drogowej. Choć to termin potoczny, często stosowany jest przez funkcjonariuszy policji. Wynika to chociażby z faktu, że jeśli nikt nie ucierpiał, to zdecydowanie łatwiej jest mówić o ‘kolizji’ niż ‘wypadku bez ofiar’.

Kolizja – co robić?

Przede wszystkim należy zadbać o zabezpieczenie miejsca zdarzenia i niedopuszczenie do powiększenia się szkody. Miejsce wypadku oznacza się poprzez ustawienie trójkąta ostrzegawczego oraz włączenie świateł awaryjnych. Obowiązkiem uczestników kolizji jest również bezzwłoczne usunięcie pojazdu na pobocze, w taki sposób aby nie utrudniał on ruchu innym pojazdom. Jednak nie wolno tego robić jeśli miał miejsce wypadek drogowy, czyli są osoby ranne. Wówczas trzeba zadbać o to, aby poszkodowanym udzielona została pomoc lekarska. Od zachowania świadków i uczestników zdarzenia zależy zdrowie lub życie poszkodowanych.


Kolizja samochodowa – oświadczenie wystarczy? Czy wezwać policję?

Podstawową różnicą pomiędzy kolizją a wypadkiem jest brak konieczności wzywania policji w przypadku tej pierwszej. Jeśli podczas zderzenia aut dojdzie jedynie do szkód materialnych, wystarczy spisać wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym. Jednak gdy którykolwiek z uczestników wypadku odniesie obrażenia, konieczne jest wezwanie służb ratunkowych i policji. I to nawet gdyby poszkodowana osoba sobie tego nie życzyła.

Spowodowanie wypadku to przestępstwo!

Rozbieżność pomiędzy kolizją a wypadkiem drogowym jest zdecydowanie bardziej ostra, gdy weźmie się pod uwagę konsekwencje, jakie grożą sprawcy. Bowiem warto wiedzieć, że spowodowanie wypadku drogowego w wyniku naruszenia zasad bezpieczeństwa ruchu to przestępstwo, również wtedy, gdy doszło do niego nieumyślnie. Jeśli w kolizji ktokolwiek odniesie obrażenia, których czas trwania opinią biegłego lekarza zostanie sklasyfikowany jako przekraczający 7 dni, sprawą z urzędu zajmie się zarówno policja, jak i prokuratura, a sprawcy wypadku grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat. Jeżeli natomiast w wypadku ktoś zginie lub odniesie trwałe poważne obrażenia, maksymalna kara wzrasta nawet do 8 lat pozbawienia wolności. Natomiast w przypadku zwykłej stłuczki sankcje ograniczają się co najwyżej do pięciusetzłotowego mandatu i 6 punktów karnych.

Kolizja z obcokrajowcem

Szczególnym rodzajem wypadku jest kolizja z obcokrajowcem. W przypadku nawet drobnej stłuczki z udziałem cudzoziemca, wezwanie policji może okazać się bardzo pomocne. Po pierwsze z uwagi na barierę językową – pod żadnym pozorem nie należy podpisywać dokumentu, którego treści się nie rozumie. Warto wiedzieć również, że jeśli spiszemy z obcokrajowcem oświadczenie, które będzie niekompletne, może stanowić to istotną przeszkodę przy późniejszej wypłacie odszkodowania. O tym co zrobić, gdy przydarzy się nam wypadek z obcokrajowcem tłumaczymy w poradniku.

Co na to ubezpieczyciel?

Dla towarzystwa ubezpieczeniowego nie ma znaczenia jak fachowo sklasyfikowane zostało zdarzenie. Jeśli jesteś poszkodowany – bez względu na to, czy uszkodzone jest jedynie auto, czy doszło do wypadku, w którym ucierpiał któryś z podróżujących z Tobą pasażerów – zawsze możesz liczyć na wsparcie ubezpieczyciela.

Jeśli możesz skorzystać z bezpośredniej likwidacji szkody, wystarczy zgłosić się do firmy, w której wykupiłeś OC. Możesz także skorzystać z tradycyjnego modelu likwidacji szkód, czyli skontaktować się z towarzystwem sprawcy wypadku. A odszkodowanie powinno pojawić się na Twoim koncie najpóźniej po 30 dniach od daty zgłoszenia szkody – właśnie tyle wynosi standardowa długość oczekiwania na wypłatę odszkodowania z polisy OC sprawcy.

Informacje o tym, jakie dokumenty są niezbędne do likwidacji szkody w ramach ubezpieczenia OC samochodu znajdziesz na stronie UFG – tutaj.

Udostępnij

Tagi

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Aktualności 20 listopada 2015

Wzrost cen polisy OC

Czytaj dalej
Aktualności 30 marca 2020

Mówi się w branży

Czytaj dalej
Aktualności 25 listopada 2015

Jak ubezpieczyć się na zimę?

Czytaj dalej
Aktualności 29 czerwca 2020

Media o nas – czerwiec 2020

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę