Ubezpieczenia turystyczne w czasie epidemii [RANKING POLIS]
Portal Business Insider z Grupy Onet poprosił nas o przygotowanie rankingu cen i zakresów dostępnych na rynku ubezpieczeń turystycznych. Prezentujemy rezultat naszej pracy. Jednocześnie zachęcamy do proponowania klientom ubezpieczeń na zagraniczne wyjazdy.
Ponowne otwarcie granic „odmroziło” polisy turystyczne. To z oczywistych powodów okazja, żeby sprawdzić, ile w lecie 2020 roku płaci się za ubezpieczenia i jak epidemia wpłynęła na podejście Polaków do zakupu ochrony.
Nasze zestawienie objęło nie tylko ceny. Wiemy, że składka jest dla klientów bardzo ważna, ale naszą rolą jest uświadamiać ich, że w pierwszej kolejności powinni weryfikować zakres produktów.
W rankingu umieściliśmy 10 przykładowych zakładów ubezpieczeń, a składki policzyliśmy dla osoby w wieku 40 lat, która wybiera się na 7-dniowy wyjazd do jednego z europejskich krajów. Szczegóły w tabeli poniżej.
Koronawirus a ubezpieczenia turystyczne
Wszyscy dobrze wiemy, co jest ważne przy zakupie polis turystycznych. Klient musi mieć zabezpieczone koszty leczenia za granicą wraz z transportem medycznym do kraju. Przydaje się też NNW i OC w życiu prywatnym – oba ubezpieczenia na odpowiednio wysokie kwoty. Poza tym ochrona bagażu czy na wypadek opóźnienia lub odwołania lotu.
To wszystko standardowe elementy, do których w 2020 roku należy dodać ochronę w czasie epidemii. Ten wątek można rozbić na dwie części:
- pokrycie kosztów leczenia koronawirusa (samego leczenia, bez kosztów pobytu za granicą na kwarantannie, bo tego żadna polisa nie obejmuje! – warto to tłumaczyć klientom),
- możliwość korzystania z ochrony ubezpieczeniowej w kraju, w którym panuje epidemia.
Można powiedzieć, że ubezpieczyciele nie mieli wyboru i w obliczu koronawirusa musieli odejść od wyłączenia ochrony w czasie epidemii. Wciąż nie wszyscy się na to zdecydowali, ale, jak widać po naszej tabeli, w większości przypadków epidemia nie zamyka drogi do korzystania z ubezpieczenia.
Z drugiej strony koronawirus obudził świadomość ubezpieczeniową w klientach. Często pytają, czy na pewno skorzystają z pokrycia kosztów leczenia w kraju ogarniętym epidemią. Interesuje ich też, czy mogą liczyć na refundację kosztów w razie zachorowania na koronawirusa. Tę dociekliwość klientów budzi z jednej strony nowa, epidemiczna potrzeba, ale też po prostu obawa przed zachorowaniem.
Polisy na wakacje 2020 roku. Co się zmieniło?
O komentarz do rankingu poprosiliśmy zaangażowaną w opracowanie materiału Magdalenę Kolos z warszawskiego oddziału Superpolisy Ubezpieczenia w CH Promenada.
Po lockdownie wrócił ruch turystyczny i od lipca zauważam wzrost zainteresowania ubezpieczeniami turystycznymi i jednocześnie zwiększoną sprzedaż tych polis. Z moich obserwacji wynika, że w tym sezonie klienci najczęściej wybierają się do Chorwacji, Bułgarii, na Maltę, Majorkę i do Włoch. Bez wątpienia zmieniło się ich podejście do wyboru ochrony. O wiele częściej pytają o możliwość bezpłatnego anulowania zawartej polisy oraz ubezpieczeń od rezygnacji z wyjazdu. Oczywiście interesuje ich też odpowiedzialność towarzystw w przypadku zakażenia COVID-19. Warto także zwrócić uwagę, że znacznie większy odsetek klientów planuje podróż własnym środkiem transportu. Poza tym, co powinno nas cieszyć, większą wagę klienci przykładają do zakresu i sum ubezpieczenia, a nie do ceny, jak było do tej pory.
JN