Korzystanie z telefonów komórkowych podczas jazdy samochodem
Korzystanie z telefonów, a jazda samochodem
Używanie telefonu w trakcie prowadzenia samochodu, jeśli nie mamy zestawu głośnomówiącego, jest surowo zabronione. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że ich pogaduszki w aucie mają wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Według badań wskaźnik korzystania z telefonów komórkowych przez kierujących samochodami osobowymi wynosi niespełna 3%. Dlaczego jazda samochodem i jednoczesne korzystanie z telefonu jest zabronione i jakie kary za to grożą? Jak ubezpieczyciele patrzą na kierowców korzystających ze smartfonów podczas prowadzenia auta?
Lepiej, ale jeszcze nie jest dobrze
Wyniki przygotowanego na zlecenie Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju badania Korzystanie z telefonów komórkowych przez kierujących pojazdami w Polsce w 2015 roku wskazują, że sytuacja wygląda nieco lepiej niż w roku ubiegłym. Jednak nadal polskim kierowcom daleko do ideału. Wskaźnik korzystania z telefonów komórkowych przez kierujących samochodami osobowymi w Polsce spadł z 4,1% w 2014 r. do 2,9% w I sesji 2015 r. W podziale na płeć prowadzącego auto, z telefonów korzystało nieznacznie więcej kobiet (3,1%) niż mężczyzn (2,9%). Kierujący samochodami osobowymi telefoniczne rozmowy prowadzili najczęściej na drogach ekspresowych – aż 5,2%, a najrzadziej na autostradach – 1,9%. Co ciekawe, wskaźnik korzystania z telefonów komórkowych podczas jazdy jest wyższy w grupie kierujących samochodami ciężarowymi, dostawczymi oraz pozostałymi pojazdami. Wynosi on 4,4%. Warto również zaznaczyć, że badanie wykonano metodą obserwacji z zewnątrz, więc można podejrzewać, że skala zjawiska jest jeszcze większa.
5 punktów i 200 zł mandatu
O tym, że kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu mówi art. 45 ust. 2 pkt. 1 ustawy „Prawo o ruchu drogowym”. Ustawodawca jasno i wyraźnie informuje, że w czasie jazdy obowiązuje zakaz używania telefonu wymagającego trzymania w ręku słuchawki lub mikrofonu. Oznacza to, że używanie, o którym tu mowa to nie tylko rozmowa telefoniczna, którą prowadzi kierowca trzymając słuchawkę. Nieprawidłowym zachowaniem jest również pisane smsów, maili, a także korzystanie z różnych aplikacji w telefonie. Wszystkie czynności wymagające wzięcia do ręki smartfonu należy wykonać przed rozpoczęciem podróży, choćby po to, aby uniknąć przypisanego do tego wykroczenia mandatu w wysokości 200 zł i 5 punktów karnych. Choć prawnie jest dopuszczalne korzystanie z zestawu słuchawkowego, należy pamiętać, że każda rozmowa kierowcy przez telefon komórkowy, niezależnie od tego czy odbywa się za pomocą telefonu trzymanego w ręce czy za pomocą zewnętrznych urządzeń, rozprasza uwagę i zwiększa ryzyko wypadku.
Dlaczego telefon komórkowy utrudnia bezpieczne prowadzenie pojazdu?
Podczas prowadzenia pojazdu najważniejsze jest skupienie się na sytuacji na drodze. Nawet krótka chwila dekoncentracji może doprowadzić do wypadku. Telefon komórkowy utrudnia bezpieczne prowadzenie pojazdu nie tylko ze względu na to, że zajmuje rękę. Największe zagrożenie wynika z faktu, że kierowca myśli i uczestniczy w prowadzonej rozmowie zamiast koncentrować się na drodze. Zajęty konwersacją, choć patrzy na obiekty znajdujące się w polu widzenia, to jednak ich nie dostrzega. Zjawisko to bywa nazywane „ślepotą z nieuwagi”. Szczególnie niebezpieczne są stresujące, emocjonujące i ważne dla kierowcy rozmowy – sprawiają one, że ryzyko kolizji dodatkowo wzrasta.
Jazda samochodem, a korzystanie z telefonu. Co na to ubezpieczyciel?
Informacja o odmowie wypłaty odszkodowania w związku z używaniem telefonu komórkowego podczas kierowania pojazdem nie zawsze uwzględniają ogólne warunki ubezpieczenia. Trzeba mieć jednak świadomość, że jeśli ubezpieczyciel udowodni kierowcy, że podczas wypadku rozmawiał on przez telefon, co mogło bezpośrednio przyczynić się do nieszczęśliwego zdarzenia, może pomniejszyć odszkodowanie powołując się na wyłączenie odpowiedzialności za szkody spowodowane w wyniku rażącego niedbalstwa. Jednak trzymanie w ręku telefonu w momencie kolizji nie jest wystarczającym powodem do odmowy wypłaty świadczenia.