Allianz: samolot nieustannie najbezpieczniejszym środkiem transportu

Agata Wrzosek Agata Wrzosek
Opublikowano: 27.11.2019, w kategorii:

Najnowszy raport Allianz i Uniwersytetu Lotnictwa Embry-Riddle wykazał, że pomimo rekordowej liczby pasażerów, lata 2017-2018 okazały się najbezpieczniejszymi w historii branży lotniczej. Według raportu „Ryzyka lotnicze” przemysł lotniczy doświadczył swoich najbezpieczniejszych lat pod względem wypadków śmiertelnych.

W 2017 roku pierwszy raz w historii lotnictwa nie odnotowano ofiar śmiertelnych podczas lotów odrzutowca pasażerskiego. Według statystyk, nawet rok 2018, w którym odnotowano 15 wypadków z udziałem 556 ofiar, był drugim najbezpieczniejszym w historii. Trzecie miejsce zajął rok 2015.

W raporcie wykazano również, że szanse na śmierć osoby w komercyjnym wypadku lotniczym są bardzo małe w porównaniu z innymi formami transportu. Istnieje większe prawdopodobieństwo śmierci w wyniku, np. przypadkowego wystrzału z broni palnej, niż w wyniku katastrofy lotniczej.

Autorzy raportu podkreślają, że ciągła poprawa bezpieczeństwa lotniczego jest wynikiem kilku czynników. Wśród nich wymienia się ulepszenia w projektowaniu, nowe technologie, skuteczniejsze szkolenia pilotów i znacząca poprawa procesów produkcyjnych, regulacji i operacji lotniczych.

Samoloty typu fly-by-wire, ulepszenia aerodynamiczne oraz skuteczniejsze kontrole bezpieczeństwa znacząco wpłynęły na liczbę wypadków odnotowanych w ciągu ostatnich dziesięcioleci. Producenci silników na etapie konstrukcji wyeliminowali prawie całkowicie ryzyko awarii.

 

AW

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Na jaką polisę szkoda pieniędzy – Dziennik Bałtycki

Na jaką polisę szkoda pieniędzy – Dziennik Bałtycki

Wichury niestraszne ubezpieczycielom

Wichury niestraszne ubezpieczycielom

„Skutki wytycznych i obawy z nimi związane” – Gazeta Ubezpieczeniowa

„Skutki wytycznych i obawy z nimi związane” – Gazeta Ubezpieczeniowa