Aviva podsumowała ubiegły rok

Małgorzata Zalewska Małgorzata Zalewska
Opublikowano: 14.03.2017, w kategorii:

2016 nie był łatwym rokiem dla ubezpieczycieli. Znacząco zmieniło się otoczenie regulacyjne dla branży, a towarzystwa zostały objęte podatkiem od aktywów tzw. podatkiem bankowym. Na przykładzie Avivy widzimy, że wszystko to miało wpływ na wynik finansowy.

Prezes grupy Aviva w Polsce, Adam Uszpolewicz podsumowując ubiegły roku mówi, że nie był to łatwy czas dla całej branży ubezpieczeniowej. Wyjaśnia, że w 2016 roku ubezpieczyciele musieli dostosować się do wielu nowych regulacji prawnych. Wprowadzony został tzw. podatek bankowy, którym obarczone zostały także firmy z sektora ubezpieczeń. Co więcej, rosnące wypłaty świadczeń sprawiły, że segment ubezpieczeń komunikacyjnych nadal nie przynosił zysków.

Z podsumowania Avivy wynika, że wskaźnik rentowności operacyjnej w ubezpieczeniach majątkowych i pozostałych osobowych wyniósł 96,1 %. To wynik gorszy o 1,4% w porównaniu z rokiem poprzednim. Natomiast zysk operacyjny grupy Aviva w Polsce wyniósł 778 mln zł, co oznacza spadek o 5% w stosunku do roku 2015.

Mimo, że w ogólnym rozrachunku wyniki finansowe firmy były gorsze od odnotowanych w roku poprzednim, to majątkowa spółka zebrała blisko 80 mln zł składek (brutto) więcej niż w 2015 r. Dobry wynik w tym segmencie jest skutkiem działań na rzecz rozwoju segmentu ubezpieczeń majątkowych, głównie ubezpieczeń mieszkań i domów, ubezpieczeń podróżnych, a także polis dla małych i średnich firm.

Z podsumowania dowiadujemy się także, że wartość wypłaconych odszkodowań i świadczeń wzrosła do 222,8 mln zł (172,6 mln zł w roku poprzednim).

 

MZ

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Kierowcy bez OC to nie tylko polski problem

Kierowcy bez OC to nie tylko polski problem

lipiec 2015

lipiec 2015

Koniec tanich polis OC – Gazeta Wyborcza

Koniec tanich polis OC – Gazeta Wyborcza