Aviva podsumowała ubiegły rok

Małgorzata Zalewska Małgorzata Zalewska
Opublikowano: 14.03.2017, w kategorii:

2016 nie był łatwym rokiem dla ubezpieczycieli. Znacząco zmieniło się otoczenie regulacyjne dla branży, a towarzystwa zostały objęte podatkiem od aktywów tzw. podatkiem bankowym. Na przykładzie Avivy widzimy, że wszystko to miało wpływ na wynik finansowy.

Prezes grupy Aviva w Polsce, Adam Uszpolewicz podsumowując ubiegły roku mówi, że nie był to łatwy czas dla całej branży ubezpieczeniowej. Wyjaśnia, że w 2016 roku ubezpieczyciele musieli dostosować się do wielu nowych regulacji prawnych. Wprowadzony został tzw. podatek bankowy, którym obarczone zostały także firmy z sektora ubezpieczeń. Co więcej, rosnące wypłaty świadczeń sprawiły, że segment ubezpieczeń komunikacyjnych nadal nie przynosił zysków.

Z podsumowania Avivy wynika, że wskaźnik rentowności operacyjnej w ubezpieczeniach majątkowych i pozostałych osobowych wyniósł 96,1 %. To wynik gorszy o 1,4% w porównaniu z rokiem poprzednim. Natomiast zysk operacyjny grupy Aviva w Polsce wyniósł 778 mln zł, co oznacza spadek o 5% w stosunku do roku 2015.

Mimo, że w ogólnym rozrachunku wyniki finansowe firmy były gorsze od odnotowanych w roku poprzednim, to majątkowa spółka zebrała blisko 80 mln zł składek (brutto) więcej niż w 2015 r. Dobry wynik w tym segmencie jest skutkiem działań na rzecz rozwoju segmentu ubezpieczeń majątkowych, głównie ubezpieczeń mieszkań i domów, ubezpieczeń podróżnych, a także polis dla małych i średnich firm.

Z podsumowania dowiadujemy się także, że wartość wypłaconych odszkodowań i świadczeń wzrosła do 222,8 mln zł (172,6 mln zł w roku poprzednim).

 

MZ

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Mateusz Borek reklamuje Superpolisę

Mateusz Borek reklamuje Superpolisę

PZU: nowe przedsięwzięcia na rynku ubezpieczeń

PZU: nowe przedsięwzięcia na rynku ubezpieczeń

Zwycięzcy konkursu wyłonieni!

Zwycięzcy konkursu wyłonieni!