Bezpośrednia likwidacja szkód ciągle niejednolita

Dla poszkodowanych w wypadku drogowym sprawna likwidacja szkód i wypłata odszkodowania umożliwiająca pokrycie wszystkich strat jest kwestią niezwykle ważną. Obecnie

Paulina Fabrycka Paulina Fabrycka
Opublikowano: 25.03.2015, w kategorii:

Dla poszkodowanych w wypadku drogowym sprawna likwidacja szkód i wypłata odszkodowania umożliwiająca pokrycie wszystkich strat jest kwestią niezwykle ważną. Obecnie standardowa procedura likwidacji szkód z OC zakłada, że poszkodowany po odszkodowanie zgłasza się do ubezpieczyciela, u którego polisę ma sprawca wypadku. Już niebawem zasady te mają ulec zmianie..

Rewolucją będzie powszechne wprowadzenie bezpośredniej likwidacji szkód (BLS). Model ten znacznie ułatwi zgłaszanie szkód komunikacyjnych, bowiem według nowych zasad oceną i wypłatą należnej rekompensaty zająć się ma towarzystwo ubezpieczeń, które wybrał sam poszkodowany. Następnie ubezpieczyciel na drodze regresu zwróci się po zwrot pieniędzy do firmy, która ochroną obejmowała sprawce zdarzenia. Niewykluczone, że system ten na większą skale zacznie działać już z początkiem kwietnia 2015r. – taką datę powszechnego wprowadzenia BLS we wstępnych zapowiedziach zadeklarowała Polska Izba Ubezpieczeń (PIU), która jest odpowiedzialna za nadzorowanie wdrażania nowego systemu likwidacji szkód.

 

20772015_m

fot. Zmiany w systemie likwidacji szkód

 

Jednak nie wszyscy ubezpieczyciele czekali na zakończenie prac PIU nad projektem jednolitego systemu BLS. Rewolucję zapoczątkowało PZU, które już od kwietnia ubiegłego roku umożliwiło korzystanie z tej usługi wszystkim klientom posiadającym OC pojazdów mechanicznych. Obecnie BLS jest w ofercie siedmiu ubezpieczycieli, lecz u każdej z firm produkt ten działa na innych zasadach. Niektóre z nich żądają od właścicieli samochodów dodatkowej zapłaty, u innych usługa ta jest darmowa. Uwagę należy zwrócić także na kwotę, do której ubezpieczyciel podejmie się likwidacji szkód – waha się ona od 25 tys. zł do nawet kilku milionów złotych. Poszczególne produkty różnią się również terminem wypłaty odszkodowań. Oznacza to, że zanim nastąpi ujednolicenie zasad modelu BLS kierowcy powinni dokładnie porównać dostępne oferty.

PF

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

„Gdy jedziesz autem na wakacje za granicę” – Nowa Trybuna Opolska

„Gdy jedziesz autem na wakacje za granicę” – Nowa Trybuna Opolska

BLS: sytuacja rok po wprowadzeniu systemu

BLS: sytuacja rok po wprowadzeniu systemu

Vienna Life: Ubezpieczenie dopiero po zetknięciu się ze szkodą?

Vienna Life: Ubezpieczenie dopiero po zetknięciu się ze szkodą?