Aktualności7 grudnia 2016

Czasowe wyrejestrowanie pojazdu. Będzie możliwe?

Aktualne obowiązujące przepisy nie zezwalają na czasowe wyrejestrowanie samochodu osobowego, a każdy zarejestrowany pojazd musi posiadać ubezpieczenie OC. Oznacza to, że obowiązkowe ubezpieczenie OC jest potrzebne nawet dla nieużywanego auta. W tej sprawie interpelację do ministra transportu złożył poseł Piotr Liroy-Marzec.

W myśl przepisów samochód musi zostać ubezpieczony najpóźniej w dniu rejestracji i ważne ubezpieczenie OC posiadać aż do momentu, gdy zostanie wyrejestrowany. Na ten przepis skarżą się właściciele pojazdów sezonowych takich jak kabriolety i kampery, posiadacze zabytkowych aut przeznaczonego do renowacji, a także nieszczęśliwcy, których naprawa pojazdu wymaga nawet kilka miesięcy.

Poseł Piotr Liroy-Marzec z ugrupowania Kukiz’15, chcąc ułatwić życie kierowcom, złożył interpelacje do ministra transportu w sprawie przywrócenia czasowego wycofania samochodu osobowego z ruchu.

Możliwość ta została zlikwidowana w 1977r. przez nowelizacje ustawy dotyczącej prawa o ruchu drogowym. Obowiązujące przepisy pozwalają jedynie na możliwość czasowego wycofania z ruchu wyłącznie ciągników samochodowych, samochodów ciężarowych i przyczep o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony oraz pojazdów specjalnych i autobusów. Wyjątki te pomagają zatem jedynie właścicielom firm przewozowych, którzy w wyniku malejącej koniunktury mogą wycofać niektóre pojazdów z ruchu.

Jeśli zmiany, o które ubiega się poseł Liroy-Marzec wejdą w życie, dotychczasowa ciągłość OC nie będzie wymagana. Jednak nim to nastąpi, szukający sposobów na oszczędność właściciele samochodów muszą rozważyć inne sposoby na obniżenie obowiązkowej polisy OC.

 

MZ

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę