Czasowe wyrejestrowanie pojazdu. Będzie możliwe?

Małgorzata Zalewska Małgorzata Zalewska
Opublikowano: 07.12.2016, w kategorii:

Aktualne obowiązujące przepisy nie zezwalają na czasowe wyrejestrowanie samochodu osobowego, a każdy zarejestrowany pojazd musi posiadać ubezpieczenie OC. Oznacza to, że obowiązkowe ubezpieczenie OC jest potrzebne nawet dla nieużywanego auta. W tej sprawie interpelację do ministra transportu złożył poseł Piotr Liroy-Marzec.

W myśl przepisów samochód musi zostać ubezpieczony najpóźniej w dniu rejestracji i ważne ubezpieczenie OC posiadać aż do momentu, gdy zostanie wyrejestrowany. Na ten przepis skarżą się właściciele pojazdów sezonowych takich jak kabriolety i kampery, posiadacze zabytkowych aut przeznaczonego do renowacji, a także nieszczęśliwcy, których naprawa pojazdu wymaga nawet kilka miesięcy.

Poseł Piotr Liroy-Marzec z ugrupowania Kukiz’15, chcąc ułatwić życie kierowcom, złożył interpelacje do ministra transportu w sprawie przywrócenia czasowego wycofania samochodu osobowego z ruchu.

Możliwość ta została zlikwidowana w 1977r. przez nowelizacje ustawy dotyczącej prawa o ruchu drogowym. Obowiązujące przepisy pozwalają jedynie na możliwość czasowego wycofania z ruchu wyłącznie ciągników samochodowych, samochodów ciężarowych i przyczep o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony oraz pojazdów specjalnych i autobusów. Wyjątki te pomagają zatem jedynie właścicielom firm przewozowych, którzy w wyniku malejącej koniunktury mogą wycofać niektóre pojazdów z ruchu.

Jeśli zmiany, o które ubiega się poseł Liroy-Marzec wejdą w życie, dotychczasowa ciągłość OC nie będzie wymagana. Jednak nim to nastąpi, szukający sposobów na oszczędność właściciele samochodów muszą rozważyć inne sposoby na obniżenie obowiązkowej polisy OC.

 

MZ

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Od kiedy nie będzie trzeba wozić ze sobą dokumentów?

Od kiedy nie będzie trzeba wozić ze sobą dokumentów?

Coraz więcej kierowców bez OC

Coraz więcej kierowców bez OC

Warta idzie śladem PZU i buduje własną flotę aut zastępczych

Warta idzie śladem PZU i buduje własną flotę aut zastępczych