Deloitte: Auta autonomiczne wymuszą zmiany w komunikacji

Małgorzata Zalewska Małgorzata Zalewska
Opublikowano: 26.02.2018, w kategorii:

Zdaniem ekspertów firmy doradczej Deloitte, towarzystwa muszą przygotować się na wprowadzenie fundamentalnych zmian w ofercie ubezpieczeń komunikacyjnych, obszarze oceny ryzyka, wyceny składki i modeli biznesowych. Powodem jest rozwój zjawisk takich jak auta autonomiczne czy car-sharing, które będą miały coraz większy wpływ na kształt rynku motoryzacyjnego, a w konsekwencji – na rynek ubezpieczeń komunikacyjnych, mających najwyższy udział w ubezpieczeniach majątkowych na świecie (200 mld USD składek w 2015 r. – ok. 33% całości sektora majątkowego).

Z szacunków wynika, że samochody autonomiczne mogą ograniczyć liczbę wypadków nawet o 90%.
Najbardziej przychylni temu rozwiązaniu oraz współdzieleniu aut są mieszkańcy Chin oraz Indii, a także przedstawiciele pokolenia milenialsów (pokolenie ludzi urodzonych w latach 1980-1994) i generacji Z (urodzeni po roku 1994). Według ekspertów Deloitte również w innych krajach i starszych grupach wiekowych akceptacja dla tego typu rozwiązań będzie rosła, jednak stopniowo – tak jak stopniowo zmienia się technologia.

Z badania Deloitte wynika, że konsumenci chcieliby, by ich samochody były przede wszystkim bezpieczne, dlatego najchętniej wyposażyliby je w czujniki, które pozwalają rozpoznawać obiekty na drodze, unikać kolizji czy wezwać pomoc w razie wypadku.

Pojawienie się na drogach pojazdów autonomicznych i coraz większa popularyzacja car-sharingu wpłynie na wysokość składki płaconej przez kierowców. Z jednej strony zminimalizowanie błędów ludzkich, a co za tym idzie mniejsza liczba wypadków samochodowych może wpłynąć na zmniejszenie składek. Z kolei współdzielenie samochodów może zwiększyć składkę, ponieważ komercyjne wykorzystanie auta będzie negatywnie wpływało na jej wysokość.

Zmiany obejmą szereg czynników, m.in. że odpowiedzialność za wypadki i kolizje w coraz mniejszym stopniu będzie spoczywała na kierowcy, a w coraz większym stopniu na producencie pojazdu lub technologii. Powszechność technologii będzie wymagać od firm ubezpieczeniowych wdrożenia zaawansowanych narzędzi analitycznych oraz odpowiedniego przeszkolenia rzeczoznawców i likwidatorów szkód.

Polski rynek ubezpieczeń komunikacyjnych jest jednym z wiodących. Po naszych drogach jeździ ponad 23 mln aut, a w 2016 r. wypłaty z tytułu OC i AC wyniosły 12 mld zł.

 

MZ

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Polisy OC drożeją wolniej, ale słono kosztują kierowców

Polisy OC drożeją wolniej, ale słono kosztują kierowców

Na wakacje samochodem. Czy wiesz jak za granicą zadziała Twoje ubezpieczenie?

Na wakacje samochodem. Czy wiesz jak za granicą zadziała Twoje ubezpieczenie?

Polisa dla singla

Polisa dla singla