Jaki jest średni koszt autocasco?

            W Polsce średnia wysokość opłaty za autocasco wynosi 800 złotych, a przynajmniej tak wynika z badań, które zostały przeprowadzone

Damian Sałkowski Damian Sałkowski
Opublikowano: 27.11.2015, w kategorii:

            W Polsce średnia wysokość opłaty za autocasco wynosi 800 złotych, a przynajmniej tak wynika z badań, które zostały przeprowadzone przez specjalistów. Jest to kwota, za którą możemy ubezpieczyć pojazd na wypadek kradzieży i to bez własnego wkładu początkowego.

            Ubezpieczenie AC w naszym kraju nie jest obowiązkowe i nie jest również regulowane przez żadną ustawę lub normę prawną. Dzięki temu, polscy ubezpieczyciele mogą oferować bardzo różne rodzaje ochrony, którymi chcą objąć pojazdy swoich klientów. Tym samym, różnice w cenie AC mogą być bardzo różne i wynosić od kilkuset do ponad tysiąca złotych. Jeżeli decydujemy się na zakup ubezpieczenia, to warto wcześniej dobrze zastanowić się nad tym, jakiego rodzaju ochrony potrzebujemy, aby nie przepłacić. W tym celu dobrze będzie zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia (OWU), zestawić ze sobą kilka ofert oraz udać się po pomoc do doradcy ubezpieczeniowego, który z pewnością rozwieje wszystkie wątpliwości.

            Przeprowadzono badanie, które miało na celu sprawdzić ochronę samego ubezpieczenia autocasto, jaką można otrzymać w kwocie 800 złotych. Do celów badawczych przyjęto 33-letniego kierowcę z Warszawy, który prawo jazdy posiada od dziesięciu lat. Ma on maksymalne zniżki i po raz pierwszy w życiu wykupuje taki rodzaj polisy. Ubezpieczanym pojazdem jest Volkswagen Golf V z 2007 roku, silnik benzynowy 1,6l. Samochód został kupiony w cenie 19 tysięcy złotych.

            Wyniki są zaskakujące. W towarzystwie Gothaer właściciel Golfa polisę AC kupi już za 648 złotych, Allianz zaoferuje 790 złotych a Warta zażąda kwoty nawet 1534 złotych. Dotyczy to sytuacji z wariantem kosztorysowym. Polega to na tym, że w przypadku powstania szkody pieniądze są wypłacane gotówkowo, a ich suma jest pomniejszona o wartość części zamiennych, które są niezbędne do naprawy pojazdu. Wariant serwisowy jest już o wiele droższy, lecz przewiduje naprawę na całkowicie nowych częściach. W Allianz taki pakiet kosztowałby już 1059 złotych, a najwięcej prawdopodobnie w Interrisk – około 2855 złotych. Jak widać, różnice w cenie są ogromne, ale różnią się one również opcjami, jakie klient dostaje w polisie. Jeszcze raz zachęcamy do uważnego zapoznawania się z polisami, aby później nie żałować wyboru złego ubezpieczenia.

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Ubezpieczenie w podróży zagranicznej

Ubezpieczenie w podróży zagranicznej

Eurotax i Info-Expert – jak się poruszać w dżungli modeli i wersji samochodów?

Eurotax i Info-Expert – jak się poruszać w dżungli modeli i wersji samochodów?

Multiagenci rosną w siłę

Multiagenci rosną w siłę