Jednolite odszkodowania receptą na podwyżki?

Małgorzata Zalewska Małgorzata Zalewska
Opublikowano: 12.01.2017, w kategorii:

Ujednolicenie wysokości odszkodowań może wpłynąć na zatrzymanie wzrostu stawek ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Rzecznik Finansowy uprzedza jednak, że to rozwiązanie może zwiastować straty dla poszkodowanych w wypadkach drogowych.

Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna” sposobem na zahamowanie wzrostu stawek w OC zdaje się być ujednolicenie wysokości odszkodowań. Opinie ekspertów z branży na ten temat są jednak podzielone.

Analityk Polskiej Izby Ubezpieczeń – Marcin Tarczyński – sądzi, że receptą na unormowanie kwestii wzrostu cen obowiązkowych dla kierowców polis jest zdefiniowanie osoby bliskiej dla ofiary wypadku, a także ustalenia zakresu pomocy z tytułu ubezpieczenia, o którą może się ona ubiegać. Jednocześnie Marcin Orlicki , profesor reprezentujący uniwersytet im. Adama Mickiewicza w rozmowie z gazetą podkreślił, że odszkodowanie powinno być przewidywalne i sprawiedliwe. Konieczne jest także szczegółowe określenie w kodeksie cywilnym, czym są dobra osobiste. Z kolei prof. Maciej Kaliński z Katedry Prawa Cywilnego Uniwersytetu Warszawskiego uważa, że winne nie są ogólne normy prawa cywilnego, a interpretacja sądów, które rozszerzają prawo do zadośćuczynienia także dla osób pośrednio poszkodowanych w zdarzeniu.

Przypomnijmy, że od stycznia obowiązują nowe rekomendacje dotyczące procesu ustalania i wypłat świadczeń przygotowane przez Komisję Nadzoru Finansowego. Powołano także Forum Zadośćuczynień, którego zadaniem jest znalezienie rozwiązania prowadzącego do ujednolicenia wysokości wypłat odszkodowań z OC w przypadku śmierci oraz określenia kręgu osób uprawnionych do występowania z roszczeniem. Konsekwencją czego miałoby być wprowadzenie algorytmu umożliwiającego obliczenie wysokości zadośćuczynienia.

Jednak takie rozwiązanie ma również przeciwników. Radca prawny w biurze Rzecznika Finansowego, Aleksander Daszewski powiedział gazecie, że instytucja martwi się o poszkodowanych. Jego zdaniem, tabele świadczeń powinny stanowić jedynie wskazówkę dla sądów. W przeciwnym razie projekt może doprowadzić do sytuacji, w której na oszczędności najwięcej stracą poszkodowani.

 

MZ

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Można znaleźć dobrą i niedrogą polisę turystyczną

Można znaleźć dobrą i niedrogą polisę turystyczną

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów

Mundial w Rosji: Terroryzm i chuligaństwo odczuwalne w cenach polis

Mundial w Rosji: Terroryzm i chuligaństwo odczuwalne w cenach polis