Projekt ustawy o dystrybucji ubezpieczeń trafił do Komisji Finansów Publicznych

Małgorzata Zalewska Małgorzata Zalewska
Opublikowano: 26.10.2017, w kategorii:

Sejm pracuje nad nową ustawą o dystrybucji ubezpieczeń, która od 2018 roku dostosuje krajowe przepisy do unijnej dyrektywy (tzw. dyrektywa IDD). Projekt ustawy trafił właśnie do sejmowej Komisji Finansów Publicznych, wcześniej pracowała nad nim podkomisja stała ds. instytucji finansowych.

Od 2018 roku, w związku z wejściem w życie nowej ustawy o dystrybucji ubezpieczeń, czekają nas duże zmiany w sprzedaży polis. Przepisy nakazują dystrybutorom m.in. dokładne zbadanie potrzeb klienta i dopasowanie do nich produktu, przekazanie szczegółowych informacji o ochronie czy o charakterze wynagrodzenia pobieranym przez pośrednika. Dzięki temu interesy klientów będą lepiej chronione. W sytuacji sprzedaży produktu, który nie odpowiada potrzebom klienta, pośrednik może zostać pociągnięty do odpowiedzialności.

Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od lutego 2018 r. Czasu na przystosowanie do polskiego prawa unijnej dyrektywy jest więc niewiele. Jeszcze w lipcu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy. Później nad brzmieniem i spójnością wszystkich definicji i zapisów projektu ustawy pracowała podkomisja stała ds. instytucji finansowych. Obecnie projekt ustawy trafił do Komisji Finansów Publicznych.

 

MZ

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Kobiety za kierownicą

Kobiety za kierownicą