Aktualności19 września 2016

Odszkodowanie za zalanie mieszkania

Przed weekendem na łamach Rzeczpospolitej opublikowany został artykuł dotyczący odszkodowania za zalanie mieszkania. W tekście znalazł się komentarz naszego eksperta, który wyjaśnia, co zrobić, aby likwidacja szkody przebiegała możliwie najsprawniej. Wszystkim, którzy nie mieli okazji sięgnąć po artykuł, prezentujemy jego streszczenie.  

Awaria pralki, zmywarki czy instalacji wodociągowej, a także przeciekający dach lub niezakręcony kran – to tylko kilka z najczęstszych przyczyn zalania mieszkania. W takiej sytuacji odszkodowania za zniszczone mienie dochodzić można bezpośrednio od sąsiada, producenta wadliwego sprzętu, a także ubezpieczyciela – z własnej polisy mieszkaniowej lub od towarzystwa, w którym sprawca zdarzenia wykupił OC w życiu prywatnym. Warto jednak wiedzieć, że nie w każdym przypadku właściciel lokalu, w którym nastąpiła awaria, będzie odpowiedzialny za szkodę i zobowiązany do pokrycia kosztów napraw. Równie często winy nie można przypisać nikomu. W takich sytuacjach przydatna będzie własne ubezpieczenie mieszkania.

W artykule wypowiada się ekspert Superpolisy, który podpowiada co zrobić, aby likwidacja szkody przebiegała możliwie najsprawniej. Jak wyjaśnia przedstawiciel naszej multiagencji, podstawą jest zadbanie o zebranie dokładnej dokumentacji zniszczeń i przekazanie ubezpieczycielowi wszystkich informacji, które mają znaczenie w procesie likwidacji szkody. Istotne będą także zdjęcia wszystkich uszkodzeń i zacieków oraz podanie dokładnych rozmiarów pomieszczeń, w których doszło do szkody. Co więcej warto przygotować się na pytanie o wielkość zacieków czy rodzaj farby użytej w pomieszczeniu. Niekiedy konieczne będzie również uzyskanie potwierdzenia przyczyn i sprawcy od administracji osiedla.

Warto wiedzieć, że podanie kompletu informacji może zaowocować brakiem konieczności angażowania rzeczoznawcy w proces likwidacji szkód, w konsekwencji czego znacznie skróci się czas oczekiwania na wypłatę odszkodowania.

Cały artykuł przeczytać można w czwartkowym wydaniu Rzeczpospolitej (Kto zapłaci za zalane mieszkania) oraz pod linkiem.

PF

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę