Mniej wypadków komunikacyjnych, a ubezpieczyciele płacą znacznie więcej

Znaczący wzrost odnotowano pomimo tego, że policyjne statystyki wskazują na 10% spadek liczby rannych i zabitych w wypadkach

Paulina Fabrycka Paulina Fabrycka
Opublikowano: 16.03.2016, w kategorii:

    Według danych zgromadzonych w ogólnopolskiej bazie polis komunikacyjnych opublikowanych w Biuletynie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, wartość wypłacanych w 2015 roku przez ubezpieczycieli świadczeń za szkody osobowe w ubezpieczeniach komunikacyjnych wzrosła rok do roku o 12%. Znaczący wzrost odnotowano pomimo tego, że policyjne statystyki wskazują na 10% spadek liczby rannych i zabitych w ubiegłorocznych wypadkach względem roku poprzedniego.

   Z danych zgromadzonych w bazie UFG wynika, że w ubiegłym roku świadczenia z tytułu szkód osobowych z ubezpieczeń komunikacyjnych trafiły do 170 tys. poszkodowanych. Łączna wartość wypłat to przeszło 1,3 mld złotych. To o 12% więcej niż w ubiegłym roku. Co więcej, udział szkód niemajątkowych w łącznej kwocie wypłat z komunikacyjnego OC stale rośnie. Według szacunków Funduszu na każde 100 zł wypłaconych w 2015 roku z obowiązkowych dla posiadaczy pojazdów polis, blisko 30 zł przeznaczano na pokrycie szkód osobowych. shutterstock_249928627To niemal dwukrotnie więcej, niż siedem lat temu, kiedy na ten cel szło 15 zł. Warto dodać, że na przestrzeni tego czasu liczba zabitych i rannych w wypadkach drogowych zmniejszyła się o niecałe 40%.  

   Wskazuje to na utrzymujący się trend wzrostu wysokości odszkodowań oraz samej liczby zgłoszeń szkód osobowych z OC. Przy czym liczba wypadków drogowych oraz liczba śmiertelnych ofiar tych wypadków systematycznie spada. Wzrost spowodowany jest zgłaszanymi roszczeniami za szkody osobowe dotyczące zdarzeń z lat ubiegłych. Wówczas regulacje prawne nie uwzględniały możliwości m.in. otrzymania zadośćuczynienia za śmierć osoby bliskiej w wypadku komunikacyjnym.

 

PF

Polecane wpisy z tej kategorii

Mogą spodobać Ci się również

Niższe ceny ubezpieczeń OC? Musimy ich poszukać.

Niższe ceny ubezpieczeń OC? Musimy ich poszukać.

Bezpośrednia likwidacja szkód ciągle niejednolita

Bezpośrednia likwidacja szkód ciągle niejednolita

Jaki jest średni koszt autocasco?

Jaki jest średni koszt autocasco?