Nowe przepisy nie zwalniają z obowiązku zakupu OC

Wiktoria Tkacz Wiktoria Tkacz
Opublikowano: 02.10.2018, w kategorii:

W związku z nowelizacją Prawa o ruchu drogowym od 1 października kierowcy nie muszą wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia posiadania OC. Kierowcy wciąż muszą jednak pamiętać o zakupie obowiązkowej polisy OC oraz wożeniu ze sobą prawa jazdy. Kto nie dopełni obowiązku ubezpieczenia, naraża się na kary Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG).

Powodem zmian jest postęp cyfryzacji – uprawnione służby mogą znaleźć wszystkie informacje zawarte w obu dokumentach w policyjnej bazie oraz Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Do tej pory za brak tych dokumentów groził mandat w wysokości 50 zł.

Uwaga na kosztowną pomyłkę
Zdaniem Jakuba Nowińskiego, członka zarządu w multiagencji Superpolisa Ubezpieczenia, w mediach nie brakowało w ostatnim czasie komunikatów, które mogły wprowadzać w błąd. – „Koniec kar za brak dowodu rejestracyjnego czy polisy OC” czy „pojedziemy bez dowodu rejestracyjnego i polisy OC” to tylko przykłady komunikatów, które mogły być mylnie rozumiane przez kierowców. Nie musimy wozić ze sobą dowodu zakupu OC – samą polisę oczywiście musimy wykupić.  Konieczność wykupienia polisy OC wynika z Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych z dnia 22 maja 2003 r. 

Wysokie kary
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nakłada na osoby niewywiązujące się z obowiązków ubezpieczeniowych restrykcyjne kary. Aktualnie za brak ważnego ubezpieczenia OC zapłacimy 4200 zł (dwukrotność płacy minimalnej, dla samochodu osobowego), jednak od przyszłego roku będzie to prawdopodobnie już ok. 4500 zł.
Jeśli nie wykupimy polisy OC i spowodujemy wypadek, będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni wszystkie koszty – od naprawy auta poszkodowanego, poprzez koszty leczenia czy zadośćuczynienia. Z danych UFG wynika, że co roku konieczność zwrotu odszkodowania wypłaconego przez UFG dotyka ponad dwa tysiące właścicieli pojazdów, którzy spowodowali wypadek bez ubezpieczenia OC.  Średnia wartość takiego świadczenia wynosi ponad 10 tys. złotych, a rekordzista miał do zwrotu niebagatelną kwotę wynoszącą blisko 1,8 mln złotych.

WT

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

BLS: bilans po roku

BLS: bilans po roku

Światowe Dni Młodzieży: jak zabezpieczyć się podczas dużych imprez masowych?

Światowe Dni Młodzieży: jak zabezpieczyć się podczas dużych imprez masowych?

Nie dla Rzecznika Finansowego

Nie dla Rzecznika Finansowego