Co nowego w pracach nad ustawą o dystrybucji ubezpieczeń?

Małgorzata Zalewska Małgorzata Zalewska
Opublikowano: 09.10.2017, w kategorii:

28 września w ramach spotkania Podkomisji Stałej do Spraw Instytucji Finansowych odbyła się dyskusja na temat rządowego projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń. Na kolejnym posiedzeniu, które odbędzie się już za dwa tygodnie zostaną rozpatrzone proponowane przepisy.

Prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń – Jan Grzegorz Prądzyński, całkowicie zgodził się ze słusznością tej ustawy, jednak zauważył, że zawiera ona szereg przepisów, które powinny zostać dopracowane. Przypomniał także o tym, że w przypadku IDD (przyp. unijna dyrektywa nakładająca na Polskę konieczność zmiany dotychczasowej ustawy) przyjęto zasadę minimalnej harmonizacji przepisów.  Głos na temat ustawy zabrał także radca prawny w Biurze Rzecznika Finansowego, który ocenił, że ustawa została skonstruowana w sposób prawidłowy i oddaje założenia dyrektywy. Zadeklarował także, że Biuro Rzecznika Finansowego będzie na bieżąco monitorowało przestrzeganie przepisów ustawy i informować o wszelkich nieprawidłowościach.

Andrzej Gładysz – reprezentant Polskiej Izby Ubezpieczeń stwierdził, że widoczny w nowych regulacjach trend o charakterze prokonsumenckim może działać na niekorzyść konsumentów. Wskazał na fakt nałożenia na firmy wielu obowiązków, które później w postaci informacji kierowane są do konsumenta niebędącego w stanie ich dokładnie zrozumieć. Inaczej mówiąc: istnieje groźba, że nabywca ubezpieczenia dostanie informacje, z którymi i tak się nie zapozna.

Przewodniczący Podkomisji zapowiedział, że na kolejnym spotkaniu posłowie zajmą się wszystkimi uwagami zgłoszonymi do projektu ustawy. Wiadomo, że wnioski o zmiany przedstawiły już następujące urzędy: PIU, Biuro RzF oraz KNF.

Ustawa o dystrybucji ubezpieczeń ma zastąpić obowiązujące przepisy dotyczące o pośrednictwie ubezpieczeniowym. Proponowane zmiany zawierają rozwiązania zwiększające i ujednolicające ochronę klientów zawierających umowy ubezpieczenia niezależnie od różnic między kanałami dystrybucji.

 

MZ

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych

Wyłączność już się nie opłaca

Wyłączność już się nie opłaca

Konkurencja cenowa w OC się nie kończy

Konkurencja cenowa w OC się nie kończy