Prezydent podpisał nowelę ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych
12 grudnia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z 23 października, nowelizującą ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Akt dostosowuje polskie przepisy do dyrektywy europejskiej 2009/103/WE w sprawie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody powstałe w związku z ruchem pojazdów mechanicznych i egzekwowania obowiązku ubezpieczenia od takiej odpowiedzialności (dyrektywa komunikacyjna).
Zmiany polegają m.in. na podwyższeniu minimalnych sum gwarancyjnych w obowiązkowym ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody wynikające z ich poruszania się (OC ppm.) oraz rolników mających gospodarstwa rolne (OC rolników). Suma gwarancyjna nie będzie mogła już być niższa niż równowartość w złotych: w przypadku szkód na osobie 5,21 mln euro na jedno zdarzenie, bez względu na liczbę poszkodowanych (obecnie 5 mln euro), w przypadku szkód materialnych – 1050 tys. euro na jedno zdarzenie, niezależnie od liczby poszkodowanych (obecnie 1 mln euro).
W noweli uchwalono również, że w przypadku sporu między UFG a zakładem ubezpieczeń dotyczącego ustalenia, który z nich ma wypłacić odszkodowanie, ubezpieczyciel ma niezwłocznie wypłacać odszkodowanie poszkodowanemu (nie później jednak niż w ciągu 30 dni od daty otrzymania z Funduszu akt dotyczących szkody).
Według Ministerstwa Finansów nowe przepisy będą miały nieznaczny wpływ na wysokość stawek w OC ppm. Nowe regulacje mają obowiązywać od 31 grudnia 2018 r.
WT