Blog Ubezpieczeniowy30 grudnia 2016

Ranking odszkodowań za 10 najdziwniejszych szkód

Odszkodowanie za zgubione świnie, wylaną deszczówkę i nieistniejący dom – to tylko przykłady nietypowych roszczeń z jakimi mają styczność firmy ubezpieczeniowe.

Poza zwykłymi zgłoszeniami szkód, które wpływają do zakładów ubezpieczeń, mają one do czynienia również z bardziej nietypowymi roszczeniami. Przygotowaliśmy subiektywne zestawienie 10 najdziwniejszych szkód, z którymi musieli zmierzyć się ubezpieczyciele.

1.Odszkodowanie za szczeniaczki

Do Ergo Hestii wpłynęło roszczenie w sprawie nieudanego zabiegu sterylizacji psa. Właściciel suki zażądał odszkodowania, gdyż weterynarz popełnił błąd w trakcie zabiegu, w konsekwencji którego zwierzę w najbliższym czasie się oszczeniło. Pretensja dotyczyła m.in. kosztów utrzymywania suki oraz szczeniąt, a także uszkodzonego przez pobliskie psy ogrodzenia i drzwi wejściowych do domu poszkodowanego.

2.Nietypowa dewastacja obrazu

W rozmowie z Polską Agencją Prasową rzeczniczka AXA w Polsce – Aleksandra Leszczyńska opowiedziała o jednej z najdziwniejszych szkód, z jakimi zetknął się ubezpieczyciel. Kilka lat temu w Nowym Jorku podczas wyburzania przeznaczonego do rozbiórki budynku operator nadał zbyt mocny pęd kuli wyburzeniowej, czego skutkiem było uszkodzenie obrazu Giorgio de Chirico wiszącego na ścianie apartamentu położonego w budynku naprzeciwko. Kula pozostawiła w obrazie ogromną dziurę i mimo renowacji nie udało się przywrócić stanu sprzed szkody. Wartość szkody została wyceniona łącznie na 400 tys. euro. Zdarzenie to miało jednak pozytywny wpływ na obraz, ponieważ mimo widocznej szkody jego popularność wzrosła, a to spowodowało wzrost jego wartości rynkowej.

3.Świadczenie za wylaną misę deszczówki

Na wystawie sztuki nowoczesnej jednym z eksponatów była misa z deszczówką. Piękna tego okazu nie zauważyła jednak sprzątaczka, która wylała wodę i starannie wyczyściła naczynie. Autor dzieła zgłosił roszczenie, a ubezpieczyciel AXA Art wypłaciła odszkodowanie.

4.Wykręty bliźniaków

Z nietypowym żądaniem dotyczącym szkód osobowych spotkała się Ergo Hestia. Szkoda dotyczyła sytuacji, gdy na motorowerze jechały trzy osoby, właściciel pojazdu siedział na środku, prowadził go natomiast jeden z braci bliźniaków. Roszczenie zostało zgłoszone przez wszystkich trzech mężczyzn. Jednak nie można było dojść do tego kto prowadził pojazd. Właściciel mówił, że jest to jeden z bliźniaków, natomiast bracia konsekwentnie zeznawali, że „to ten drugi”.

5.Odszkodowanie za nieistniejący dom

Do nietypowych wypłat świadczeń zaliczyć można także historię przytoczoną przez PZU. Klient ubezpieczyciela zgłosił szkodę z odpowiedzialności cywilnej notariusza, który dopuścił się oszustwa aktu notarialnego, gdyż kupiony przez niego dom w ogóle nie istniał. Nabywcą nieruchomości miał być Polak mieszkający za granicami kraju, a dom kupował bez wcześniejszego obejrzenia. Jak się okazało, dom rzeczywiście nie istniał.

6.Rekompensata za krokodyle w hotelowym basenie

Kolejnym dziwnym przypadkiem było zgłoszenie grupy Polaków, którzy na wakacjach w RPA w hotelowym basenie zostali pogryzieni przez krokodyla. Jak się później okazało Polacy zignorowali tabliczkę zabraniającą kąpieli z basenie po godzinie 20. Zwierzę żyjące w parku narodowym graniczącym z hotelem pokonało zabezpieczenia hotelowe i dostało się do zbiornika wodnego. Jeden z mężczyzn trafił do szpitala z obrażeniami twarzy, głowy i ręki.

7.Odszkodowanie za świnie, których nie dało się złapać

Link4 wypłaciło odszkodowanie w wysokości 12,6 tys. zł za szkodę z ubezpieczenia OC. W sytuacji nie byłoby nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że w wypadku drogowym uczestniczył pojazd przewożący trzodę chlewną, a kolizja spowodowała uszkodzenie naczepy w wyniku czego zwierzęta rozbiegły się po lesie. Ponieważ nie udało się ich złapać, właściciel otrzymał odszkodowanie.

8.Bo kolacja była niesmaczna…

Innym niezwykłym przypadkiem była sprawa niedopałka papierosa znalezionego w mrożonkach. Co ciekawe, ubezpieczyciel otrzymało roszczenie o rozstrój żołądka męża, który nadgryzł niedopałek, ale także o dobra osobiste żony, która przygotowywała kolację.

9.Odszkodowanie za nieudaną próbę ucieczki

Do Ergo Hestii zgłosiła się nastolatka, która miała zamiar uciec z zakładu poprawczego. Dziewczyna przygotowała linę z prześcieradeł, na których miała się zsunąć. Misterny plan się nie powiódł, bowiem w trakcie ucieczki złapał ją skurcz, w efekcie czego puściła linę i upadła na ziemię. Dziewczyna pozwała zakład poprawczy z OC jego działalności.

10.Zalanie przez drona

Do nietypowych szkód zaliczyć można roszczenie z powodu zalania dwóch pięter biurowca wskutek uruchomienia drona. Jak się okazało, winny szkody był jeden z pracowników, który uruchomił panel sterujący drona w pomieszczeniu, ten wznosząc się pod sufit uszkodził natrysk instalacji przeciwpożarowej, w rezultacie czego spowodował zalanie dwóch pięter.

Udostępnij

Tagi

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Blog Ubezpieczeniowy 29 kwietnia 2016

Nowa technologia w ubezpieczeniach?

Czytaj dalej
Blog Ubezpieczeniowy 27 listopada 2015

Czy warto wykupić ubezpieczenie laptopa?

Czytaj dalej
Blog Ubezpieczeniowy 27 listopada 2015

Jakie mogą być konsekwencje za brak OC?

Czytaj dalej
Blog Ubezpieczeniowy 13 września 2021

Dzień z Porsche Experience – konkurs SuperJazda

Czytaj dalej
Blog Ubezpieczeniowy 25 listopada 2015

Jakie są tajemnice polisy OC?

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę