Aktualności11 sierpnia 2017

Rzecznik Finansowy wyjaśnia: pasażer winny szkodzie, kierowca może za nią odpowiadać

Pasażer auta otworzył drzwi i uszkodził inny pojazd. Czy ubezpieczenie OC pokrywa takie szkody i w jakich sytuacjach ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania? Takie wątpliwości postanowił rozstrzygnąć Rzecznik Finansowy, do którego trafiały zapytania oraz oficjalne wnioski o interwencję w sprawach związanych ze szkodami z winy pasażera wysiadającego z pojazdu.

Szkody, do których dochodzi z winy pasażera, to najczęściej zarysowania lub wgniecenia karoserii auta stojącego tuż obok na parkingu. Rzadziej zdarzają się poważniejsze szkody, np. jeśli pasażer wysiadając z pojazdu na ulicę, otworzył drzwi i uszkodził przejeżdżający pojazd. W takich sytuacjach ubezpieczyciele odmawiają wypłaty odszkodowania z ubezpieczenia OC.  Wynika to z zapisów prawa (art. 34 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych), zgodnie z którymi odszkodowanie z OC przysługuje, jeżeli posiadacz lub kierujący pojazdem są zobowiązani do zadośćuczynienia za wyrządzoną w związku z ruchem tego pojazdu szkodę. Jeśli więc sprawca szkody jest pasażerem pojazdu, to towarzystwo nie będzie zobowiązane do wzięcia na siebie odpowiedzialności.

Rzecznik Finansowy wyjaśnia, że odmowa wypłaty odszkodowania będzie zasadna, gdy szkoda wynika z wyłącznej winy pasażera. Jeżeli natomiast miała miejsce jakakolwiek nieprawidłowość w zachowaniu kierującego autem lub jego posiadacza (np. naruszenie przepisów ruchu drogowego), która miała związek ze szkodą, to odpowiedzialność za zdarzenie powinna zostać przejęta przez ubezpieczyciela. Jak wyjaśnia ekspert z biura RzF, chodzi o przypadki, gdy np. kierujący zatrzymuje pojazd w niedozwolonym miejscu, a pasażer decyduje się wysiąść i powoduję szkodę. Ekspert tłumaczy także, że z OC zostaną pokryte koszty zdarzeń, do których doszło z winy kierowcy, właściciela pojazdu oraz ich dzieci w wieku do 13 lat.

 

MZ

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Aktualności 31 lipca 2018

Media o nas – lipiec 2018

Czytaj dalej
Aktualności 21 czerwca 2016

Dialog sposobem na sprzedaż

Czytaj dalej
Aktualności 24 września 2015

Media o nas – Wrzesień 2015

Czytaj dalej
OFWCA na szczycie świata | Grafika konkursowa | Grupa VIG
Aktualności 27 kwietnia 2022

OFWCA na szczycie świata!

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę