Blog Ubezpieczeniowy5 czerwca 2015

Polisy komunikacyjne OC i AC – jak klienci oszukują ubezpieczycieli

Jak wynika z raportu Polskiej Izby Ubezpieczeniowej wykrywalność oszustów ubezpieczeniowych systematycznie rośnie, jednak klienci nie ustają w próbach wyłudzeń odszkodowań. Oszuści najczęściej wykorzystują w tym celu ubezpieczenia komunikacyjne – polisę AC lub OC. Do najpopularniejszych metod należą celowe spowodowanie szkody lub zgłoszenie szkody, której faktycznie nie było.

 

Zamiast AC, fikcyjna kolizja

Statystyki mówią, że nawet co dziesiąty kierowca próbuje oszukać ubezpieczyciela. Dlaczego kierowcy decydują się łamać prawo? Ubezpieczenie AC nie jest polisą obowiązkową i dla niektórych koszt jej wykupienia jest zbyt duży. Dlatego w sytuacji, gdy kierowca bez wykupionego autocasco np. wpadnie w poślizg i uderzy w drzewo, a nie ma pieniędzy na naprawę auta, dogaduje się ze znajomym i pozoruje stłuczkę, której naprawę powinna pokryć polisa OC drugiego kierowcy. Następnie wyrównuje koledze koszt utraconej zniżki.

 

Miliony złotych strat…

Fikcyjne kolizje drogowe to nie jedyny problem ubezpieczycieli – pozorowane są także kradzieże, podpalenia aut czy uszkodzenia przez nieznanych sprawców. Pomysłów jest tyle, ilu oszustów. Wszystko po to, by wyłudzić nienależne odszkodowanie. Proceder coraz częściej wykorzystywany jest przez zorganizowane grupy przestępcze, niekiedy z udziałem samych pracowników towarzystw ubezpieczeniowych. Według danych Polskiej Izby Ubezpieczeń w zeszłym roku zakłady ubezpieczeń wykryły, że oszustwa na wypłacanych świadczeniach i rekompensatach wyniosły blisko 130 mln zł.

 

22086497_m
fot. Fikcyjne kolizje drogowe.

Oszuści zyskują na składkach osób uczciwie ubezpieczonych, które chcą chronić swoje życie i mienie. Dlatego należy warto piętnować oszustów i tępić wszystkie nieuczciwe zachowania kierowców, którzy powodują uszczuplanie wspólnej kasy ubezpieczonych. Można także nieco złośliwie, lecz zgodnie z prawdą, zauważyć, że zamiast podejmować ryzyko łamania prawa kierowcy powinni częściej korzystać z prostego narzędzia, jakim jest porównywarka ubezpieczeń, żeby znaleźć dla siebie możliwie najtańsze ubezpieczenie auta.

 

 

 

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Blog Ubezpieczeniowy 30 stycznia 2020

Mówi się w branży

Czytaj dalej
Blog Ubezpieczeniowy 31 sierpnia 2017

Sierpień pod znakiem nawałnic

Czytaj dalej
Blog Ubezpieczeniowy 30 sierpnia 2019

Ruszamy na Superwyprawę !

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

Na lotnisku uświadomiłam sobie, że nie mam żadnego ubezpieczenia na podróż. Wyszukałam w tablecie porównywarkę i w ciągu kilku minut miałam polisę na mailu. Polecam Superpolisę w sytuacjach podbramkowych 🙂

Zofia Kwiatkowska z Poznania

Ubezpieczenie mieszkania kupiłam podczas niedzielnych zakupów w galerii handlowej. Agentka dopasowała ubezpieczenie do moich potrzeb. Blisko, szybko i wygodnie 🙂

Iwona Tetelmajer z Pasłęka

Szukając ubezpieczenia na samochód zadzwoniłam na nr 801 000 000. Porównałam oferty kilkunastu towarzystw i kupiłam dużo tańsze OC, niż proponował poprzedni ubezpieczyciel!

Alicja Żuławska z Warszawy