Polisy komunikacyjne OC i AC – jak klienci oszukują ubezpieczycieli

Do najpopularniejszych metod należą celowe spowodowanie szkody lub zgłoszenie szkody, której faktycznie nie było.

Admin Administrator Admin Administrator
Opublikowano: 05.06.2015, w kategorii:

Jak wynika z raportu Polskiej Izby Ubezpieczeniowej wykrywalność oszustów ubezpieczeniowych systematycznie rośnie, jednak klienci nie ustają w próbach wyłudzeń odszkodowań. Oszuści najczęściej wykorzystują w tym celu ubezpieczenia komunikacyjne – polisę AC lub OC. Do najpopularniejszych metod należą celowe spowodowanie szkody lub zgłoszenie szkody, której faktycznie nie było.

 

Zamiast AC, fikcyjna kolizja

Statystyki mówią, że nawet co dziesiąty kierowca próbuje oszukać ubezpieczyciela. Dlaczego kierowcy decydują się łamać prawo? Ubezpieczenie AC nie jest polisą obowiązkową i dla niektórych koszt jej wykupienia jest zbyt duży. Dlatego w sytuacji, gdy kierowca bez wykupionego autocasco np. wpadnie w poślizg i uderzy w drzewo, a nie ma pieniędzy na naprawę auta, dogaduje się ze znajomym i pozoruje stłuczkę, której naprawę powinna pokryć polisa OC drugiego kierowcy. Następnie wyrównuje koledze koszt utraconej zniżki.

 

Miliony złotych strat…

Fikcyjne kolizje drogowe to nie jedyny problem ubezpieczycieli – pozorowane są także kradzieże, podpalenia aut czy uszkodzenia przez nieznanych sprawców. Pomysłów jest tyle, ilu oszustów. Wszystko po to, by wyłudzić nienależne odszkodowanie. Proceder coraz częściej wykorzystywany jest przez zorganizowane grupy przestępcze, niekiedy z udziałem samych pracowników towarzystw ubezpieczeniowych. Według danych Polskiej Izby Ubezpieczeń w zeszłym roku zakłady ubezpieczeń wykryły, że oszustwa na wypłacanych świadczeniach i rekompensatach wyniosły blisko 130 mln zł.

 

22086497_m

fot. Fikcyjne kolizje drogowe.

Oszuści zyskują na składkach osób uczciwie ubezpieczonych, które chcą chronić swoje życie i mienie. Dlatego należy warto piętnować oszustów i tępić wszystkie nieuczciwe zachowania kierowców, którzy powodują uszczuplanie wspólnej kasy ubezpieczonych. Można także nieco złośliwie, lecz zgodnie z prawdą, zauważyć, że zamiast podejmować ryzyko łamania prawa kierowcy powinni częściej korzystać z prostego narzędzia, jakim jest porównywarka ubezpieczeń, żeby znaleźć dla siebie możliwie najtańsze ubezpieczenie auta.

 

 

 

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Wzrost cen polisy OC

Wzrost cen polisy OC

Listopad 2017

Listopad 2017

Aviva: Zakup ubezpieczenia motywuje hipoteka

Aviva: Zakup ubezpieczenia motywuje hipoteka