Aktualności26 marca 2017

W Sejmie debatowano o zatrzymaniu podwyżek cen OC

23 marca w Sejmie odbyło się posiedzenie parlamentarnego zespołu na rzecz wspierania przedsiębiorczości i patriotyzmu ekonomicznego, poświęcone m.in. drastycznym podwyżkom kosztów ubezpieczeń komunikacyjnych OC. W trakcie spotkania wypracowano rozwiązania, które mają być przedstawione posłom jako założenia do ustawy regulującej rynek odszkodowań komunikacyjnych.

Parlamentarne posiedzenie było podsumowaniem prowadzonych od grudnia ubiegłego roku dyskusji na temat podwyżek kosztów komunikacyjnego OC. Podczas spotkania zaprezentowane zostały propozycje założeń do projektu nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK oraz innych ustaw, które mogą mieć wpływ na ograniczenie wzrostu składek obowiązkowego dla kierowców ubezpieczenia. Celem zaproponowanych zmian jest zahamowanie gwałtownego wzrostu cen OC i zapewnienie ich stabilizacji w przyszłości. Zadbano także o wyeliminowanie wątpliwości wynikających z różnych interpretacji obecnie obowiązujących przepisów.

Propozycje nowelizacji ustawy wśród obradujących wzbudziły gorącą dyskusję. Zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Rynku Finansowego w Ministerstwie Finansów, Katarzyna Przewalska przypomniała, że ubezpieczenie OC regulują dyrektywy Unii Europejskiej, z których wynika m.in. zasada pełnej odpowiedzialności za szkodę. Natomiast prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń, Jan Grzegorz Prądzyński zaapelował o nieograniczanie rent i odszkodowań dla osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych i zwrócił uwagę na problem wypłat zadośćuczynień za ból i cierpienie po śmierci bliskiej osoby.

Po zakończeniu obrad przewodniczący zespołu poseł Adam Abramowicz przedstawił wybrane wnioski, które powinny być brane pod rozwagę w tworzeniu ostatecznej wersji aktu prawnego.

 

MZ 

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

Na lotnisku uświadomiłam sobie, że nie mam żadnego ubezpieczenia na podróż. Wyszukałam w tablecie porównywarkę i w ciągu kilku minut miałam polisę na mailu. Polecam Superpolisę w sytuacjach podbramkowych 🙂

Zofia Kwiatkowska z Poznania

Ubezpieczenie mieszkania kupiłam podczas niedzielnych zakupów w galerii handlowej. Agentka dopasowała ubezpieczenie do moich potrzeb. Blisko, szybko i wygodnie 🙂

Iwona Tetelmajer z Pasłęka

Szukając ubezpieczenia na samochód zadzwoniłam na nr 801 000 000. Porównałam oferty kilkunastu towarzystw i kupiłam dużo tańsze OC, niż proponował poprzedni ubezpieczyciel!

Alicja Żuławska z Warszawy