Aktualności26 kwietnia 2016

Czy już wkrótce stylu jazdy będzie miał wpływ na cenę OC?

Obecnie na wysokość ceny OC bezpośrednie przełożenie ma m.in. kilka informacji o posiadaczu pojazdu – wiek, staż za kierownicą oraz historia wypadków czy stłuczek. Jak informuje serwis infoWire, już niedługo ubezpieczyciele mogą brać pod uwagę także styl jazdy kierowcy. Choć tego typu rozwiązanie w Polsce nie jest jeszcze stosowane, od lat z powodzeniem wykorzystuje się je w wielu krajach.

Wysokość stawki za ubezpieczenie OC dobierana jest indywidualnie. Od czego więc zależy wyjściowa kwota za OC? Podstawowa cena ubezpieczenia OC zależy od czynników związanych z pojazdem m.in. model i pojemność silnika, miejsce zarejestrowania auta, jak i jego przeznaczenie. Na cenę obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu wpływ mają również informacje dotyczące jego posiadacza. Liczy się jego wiek, staż w prowadzeniu samochodu oraz historia szkód komunikacyjnych. Jak podaje serwis infoWire już niedługo możemy dołączyć do państw, w których ubezpieczyciele wysokość składek ustalają również na podstawie analizy stylu jazdy kierowców. Aby mieć pojęcie o zachowaniu na drodze, firmy ubezpieczeniowe za pomocą aplikacji montowanej w telefonie lub urządzeń montowanych w samochodzie monitorują, jak jeżdżą ich klienci, a na podstawie analizy ich zachowania na drodze przygotowują dla nich oferty.

shutterstock_81553492W rozmowie z serwisem ekspert Link4, Paweł Remiszewski, tłumaczy, że obecnie ubezpieczyciele w Polsce nie wykorzystują danych o tym, jak jeżdżą kierowcy. I sugeruje, że skoro w wielu innych państwach jest to powszechna praktyka, to należy się spodziewać, że prawdopodobnie niedługo zostanie wdrożona również w naszym kraju. Ekspert zauważa także, że takie narzędzia dostarczają na bieżąco informacji do kierowców, dzięki czemu wiedzą oni w jaki sposób mogą poprawić swój styl jazdy. To z kolei pozwala zwiększyć bezpieczeństwo, zaoszczędzić na tankowaniu i wymianie płynów eksploatacyjnych. 

Co ważne, nie należy się spodziewać, że wprowadzenie nowego systemu obliczania składki polis będzie jednoznaczne z wycofaniem ze sprzedaży tradycyjnych ubezpieczeń OC. Na chwilę obecną wszyscy kierowcy, bez względu na styl jazdy, szukają oszczędności poprzez porównanie i wybór najtańszej polisy. Znacznie ułatwia to skorzystanie z naszej porównywaki ubezpieczeń.

 

PF

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę