Czy już wkrótce stylu jazdy będzie miał wpływ na cenę OC?

Tego typu rozwiązanie w Polsce nie jest jeszcze stosowane, od lat z powodzeniem wykorzystuje się je w wielu krajach

Paulina Fabrycka Paulina Fabrycka
Opublikowano: 26.04.2016, w kategorii:

Obecnie na wysokość ceny OC bezpośrednie przełożenie ma m.in. kilka informacji o posiadaczu pojazdu – wiek, staż za kierownicą oraz historia wypadków czy stłuczek. Jak informuje serwis infoWire, już niedługo ubezpieczyciele mogą brać pod uwagę także styl jazdy kierowcy. Choć tego typu rozwiązanie w Polsce nie jest jeszcze stosowane, od lat z powodzeniem wykorzystuje się je w wielu krajach.

Wysokość stawki za ubezpieczenie OC dobierana jest indywidualnie. Od czego więc zależy wyjściowa kwota za OC? Podstawowa cena ubezpieczenia OC zależy od czynników związanych z pojazdem m.in. model i pojemność silnika, miejsce zarejestrowania auta, jak i jego przeznaczenie. Na cenę obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu wpływ mają również informacje dotyczące jego posiadacza. Liczy się jego wiek, staż w prowadzeniu samochodu oraz historia szkód komunikacyjnych. Jak podaje serwis infoWire już niedługo możemy dołączyć do państw, w których ubezpieczyciele wysokość składek ustalają również na podstawie analizy stylu jazdy kierowców. Aby mieć pojęcie o zachowaniu na drodze, firmy ubezpieczeniowe za pomocą aplikacji montowanej w telefonie lub urządzeń montowanych w samochodzie monitorują, jak jeżdżą ich klienci, a na podstawie analizy ich zachowania na drodze przygotowują dla nich oferty.

shutterstock_81553492W rozmowie z serwisem ekspert Link4, Paweł Remiszewski, tłumaczy, że obecnie ubezpieczyciele w Polsce nie wykorzystują danych o tym, jak jeżdżą kierowcy. I sugeruje, że skoro w wielu innych państwach jest to powszechna praktyka, to należy się spodziewać, że prawdopodobnie niedługo zostanie wdrożona również w naszym kraju. Ekspert zauważa także, że takie narzędzia dostarczają na bieżąco informacji do kierowców, dzięki czemu wiedzą oni w jaki sposób mogą poprawić swój styl jazdy. To z kolei pozwala zwiększyć bezpieczeństwo, zaoszczędzić na tankowaniu i wymianie płynów eksploatacyjnych. 

Co ważne, nie należy się spodziewać, że wprowadzenie nowego systemu obliczania składki polis będzie jednoznaczne z wycofaniem ze sprzedaży tradycyjnych ubezpieczeń OC. Na chwilę obecną wszyscy kierowcy, bez względu na styl jazdy, szukają oszczędności poprzez porównanie i wybór najtańszej polisy. Znacznie ułatwia to skorzystanie z naszej porównywaki ubezpieczeń.

 

PF

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Niezwłocznie to dla towarzystw siedem dni – Rzeczpospolita

Niezwłocznie to dla towarzystw siedem dni – Rzeczpospolita

PZU: ruszyła sprzedaż Planu na Zdrowie

PZU: ruszyła sprzedaż Planu na Zdrowie

Mówi się w branży …

Mówi się w branży …