Aktualności8 sierpnia 2016

Wybierasz się samochodem za granicę? Pamiętaj o ubezpieczeniu!

W ubiegłym roku polscy kierowcy na europejskich drogach spowodowali blisko 52 tysiące wypadków. To o 11% więcej niż w 2014 roku – wynika z danych Polskiego Biura Ubezpieczeń Komunikacyjnych (PBUK). Wypadek przydarzyć się może każdemu, nawet doświadczonemu kierowcy. Jeśli do takiej sytuacji dojdzie za granicą, to jest to podwójnie stresująca sytuacja, której zaoszczędzić może odpowiednia polisa. Jakie ubezpieczenie przyda się podczas zagranicznego wyjazdu własnym autem?

Z danych prezentowanych w rocznych raportach PBUK dowiadujemy się, że od kilku lat rośnie liczba wypadków samochodowych z udziałem polskich kierowców na zagranicznych drogach. W ubiegłym roku doszło do blisko 52 tys. zdarzeń z winy Polaków, podczas gdy rok wcześniej takich wypadków było 46,7 tys. Mimo iż rodacy wyjeżdżający samochodem za granicę powodują coraz więcej wypadków, to zmniejszyła się liczba wypadków spowodowanych przez kierowców bez ważnej polisy OC. shutterstock_165452006W porównaniu z rokiem poprzednim zmalało o blisko 22%. To skutek kampanii informujących, jak wielkim ryzykiem jest poruszanie się po zagranicznych drogach bez obowiązkowej polisy.

Należy także wiedzieć, że nie wszędzie polskie ubezpieczenie jest wystarczające. Choć krajowe certyfikaty honorowane są aż w 34 państwach, to w Europie są też kraje, gdzie trzeba zaopatrzyć się w Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy, czyli tzw. Zieloną Kartę. Będzie ona potrzebna planującym podróżować własnym autem po terytorium cieszących się coraz większą popularnością krajów bałkańskich – chociażby Albanii, Bośni i Harcegowiny, Czarnogóry czy Mołdawii. Zielona Karta to dowód, że pojazd jest objęty ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej.

Ubezpieczenie podczas zagranicznego wyjazdu może okazać się nieocenione, szczególnie autocasco oraz kompleksowy pakiet assistance. Choć nie jest to wymagana ochrona, to okażę się przydatna w przypadku awarii lub nieszczęśliwych zdarzeń, do których doszło z winy posiadacza auta. Posiadając odpowiednią polisę assistance możemy liczyć na pomoc ubezpieczyciela w odholowaniu auta do warsztatu, usunięciu awarii, a nawet na zapewnienie samochodu zastępczego i noclegu na czas naprawy pojazdu. Bez ubezpieczenia w takiej sytuacji kierowca jest zdany sam na siebie, a wszystkie koszty musi pokryć z własnej kieszeni.

 

PF

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę