Wykrywalność oszustw ubezpieczeniowych rośnie

Choć przestępstwa dotyczące wyłudzeń nienależnych odszkodowań z polis ubezpieczeniowych są coraz bardziej pomysłowe, towarzystwa zaznaczają, że ich wykrywalność jest coraz

Paulina Fabrycka Paulina Fabrycka
Opublikowano: 07.05.2015, w kategorii:

Choć przestępstwa dotyczące wyłudzeń nienależnych odszkodowań z polis ubezpieczeniowych są coraz bardziej pomysłowe, towarzystwa zaznaczają, że ich wykrywalność jest coraz wyższa. O spektakularnych przykładach udaremnionych wyłudzeń świadczeń ubezpieczeniowych przeczytać można w dzisiejszym wydaniu „Rzeczpospolitej”.

Z raportu z 2014r. Polskiej Izby Ubezpieczeń wynika, że towarzystwa ubezpieczeniowe udaremniły oszustwa na odszkodowaniach i świadczeniach o łącznej kwocie niemal 130 mln zł. W stosunku do roku 2013 to 41% wzrost wykrywanych przypadków przestępstw w ubezpieczeniach na życie i o 3% wzrost w pozostałych ubezpieczeniach osobowych i majątkowych.

Najczęstsze próby oszustw dotyczą wyłudzeń nienależnych odszkodowań z polis komunikacyjnych.

Tego typu procederem coraz częściej zajmują się zorganizowane grupy przestępcze. Gazeta przytacza spektakularny przykład sprawy czterech samochodów BMW ze specjalistycznym wyposażeniem, które spłonęły w wyniku celowego podpalenia. Wykrywając oszustwo PZU uniknęło wypłacenia odszkodowania o wysokości 10 mln zł za każde z aut. O podobnym przypadku udaremnionej przez policję próby wyłudzenia odszkodowania z polisy komunikacyjnej przez grupę 9 osób pisaliśmy na początku ubiegłego miesiąca. Jak wskazują dane najpopularniejszym przestępstwem ubezpieczeniowym nadal pozostają próby wyłudzenia świadczenia za fikcyjną stłuczkę.

15606972_m

fot. Rośnie wykrywalność oszustw ubezpieczeniowych.

Aleksander Daszewski, ekspert w Biurze Rzecznika Ubezpieczonych, tłumaczy, że oszuści wyłudzający odszkodowania od ubezpieczycieli w gruncie rzeczy żerują na składce uczciwie ubezpieczających się ludzi, którzy powierzając ochronę siebie i swego mienia, liczą, że w razie czego pieniądze te w formie wypłacanych świadczeń pomogą im stanąć na nogi. Bowiem wszyscy ubezpieczeni są wspólnotą ryzyka, z której środków wypłacane są świadczenia.

 

 

PF

 

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Kierowcy zapłacą więcej za OC

Kierowcy zapłacą więcej za OC

Już ponad 1,7 mln Polaków ma prywatne ubezpieczenie zdrowotne

Już ponad 1,7 mln Polaków ma prywatne ubezpieczenie zdrowotne

Powinno wystarczyć na usunięcie szkód

Powinno wystarczyć na usunięcie szkód