Stan bezpieczeństwa

Jakub Nowiński Jakub Nowiński
Opublikowano: 31.08.2018, w kategorii:

Statystyki wszelkich nieszczęśliwych wypadków zawsze stanowią ważny argument podczas rozmów z klientami. Niżej przedstawiamy świeże dane policji na temat wypadków drogowych i utonięć.

Bezpieczeństwo drogowe

Delikatnie maleje liczba wypadków i ofiar na polskich drogach, ale polscy kierowcy za granicą stają się coraz większym postrachem. Z danych policji wynika, że w czerwcu 2018 roku doszło do 2 965 wypadków drogowych, w których zginęło 217 osób, a 3 542 osoby zostały ranne. Zanotowano 34 022 kolizje. W porównaniu z czerwcem 2017 zanotowano lekką poprawę – mamy o 9% mniej wypadków, o blisko 15% mniej zabitych i o ponad 10% mniej rannych.

Wciąż natomiast budzimy grozę na drogach za granicą. W ubiegłym roku Polacy znów pobili niechlubny rekord, powodując 65,2 tys. kolizji – to o blisko 5% niż rok wcześniej. Nasze główne grzechy to brawura i nadmierna szybkość. Z raportu Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych wynika, że średni koszt szkody za granicą to 18 tys. złotych. Warto dodać, że nasze statystyki za granicą pogarszają się regularnie od 2010 r. – to ważna informacja w kontekście sprzedaży ubezpieczeń komunikacyjnych i turystycznych.

Bezpieczeństwo wodne

Polska jest niestety na dnie statystyk utonięć w UE. Utonięcia zdarzają się u nas nawet sześć razy częściej niż w Niemczech czy Wielkiej Brytanii. Liczba ofiar od kilku lat spada, jednak w tym roku może być inaczej. Do 21 sierpnia br. utonęło już 355 osób, w tym aż 14 osób jednego dnia – w „czarną sobotę”, 4 sierpnia. W 2017 roku spośród 449 ofiar utonięć tylko 9 to dzieci do 15. roku życia. 20 to nastolatki w wieku 15-18 lat, 59 – osoby w wieku 19-30 lat, 121 – ofiary w wieku 31-50 lat, a aż 233 osoby, który straciły życie w wodzie, miało powyżej 50 lat. Kobiety stanowią jedynie kilkanaście procent ofiar – najczęściej toną mężczyźni w średnim wieku. Według Instytutu Zdrowia Publicznego (dane za 2014 r.) zagrożenie utonięciem wśród mężczyzn z wykształceniem zawodowym było aż siedmiokrotnie wyższe niż mężczyzn z wykształceniem wyższym!

Policyjne statystki pokazują też, że to wcale nie morze pochłania największą liczbę ofiar – do prawie połowy utonięć w 2017 roku doszło w rzekach (112 ofiar) i jeziorach (101 ofiar). Zaledwie 14 osób oficjalnie utonęło w morzu, choć warto wiedzieć, że aż dla 101 przypadków nie było danych o rodzaju akwenu.

JN

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Pramerica Życie: polisa dobrym prezentem na gwiazdkę

Pramerica Życie: polisa dobrym prezentem na gwiazdkę

Ubezpieczeniowi przestępcy sięgają po nowe sposoby wyłudzeń

Ubezpieczeniowi przestępcy sięgają po nowe sposoby wyłudzeń

Posłowie odrzucili projekt rozszerzenia czasowego wyrejestrowania pojazdu

Posłowie odrzucili projekt rozszerzenia czasowego wyrejestrowania pojazdu