Aktualności30 lipca 2020

Wywiad z Aleksandrą Ślusarską: „Pamiętajmy o szkoleniach!”

Brak 15 godzin obowiązkowych szkoleń w roku uniemożliwia sprzedaż ubezpieczeń. Można spodziewać się blokady dostępów do systemów sprzedażowych, a nawet wykreślenia z rejestru agentów ubezpieczeniowych. To naprawdę bardzo ważne, żeby pamiętać o szkoleniach! – mówi Aleksandra Ślusarska, Specjalista ds. szkoleń w Superpolisie Ubezpieczenia.

Od wejścia w życie IDD w Polsce (pod postacią znowelizowanej ustawy o dystrybucji ubezpieczeń) minęło już sporo czasu. Zmienione prawo nakłada na nas szereg obowiązków. O niektórych pamiętamy na bieżąco, bo są bezpośrednio związane z prowadzoną sprzedażą, ale o innych łatwo zapominamy. Do pierwszej kategorii zaliczymy np. APK, a do drugiej 15 godzin w roku, które trzeba spędzić na obowiązkowych szkoleniach.

Do rozmowy na drugi z tematów zaprosiliśmy Aleksandrę Ślusarską, która odpowiada za szkolenia w naszej multiagencji.

Superpolisa Ubezpieczenia: Zacznijmy od przypomnienia podstawowych zasad, jakie IDD nakłada na agentów. Kto i w jakim zakresie podlega obowiązkowi szkoleń zawodowych?

Aleksandra Ślusarska: Zgodnie z ustawą o dystrybucji ubezpieczeń każdy agent ubezpieczeniowy powinien odbyć minimum 15 godzin szkolenia zawodowego każdego roku.

Jakie są sankcje, jeśli nie dopełni się nałożonego przez IDD obowiązku?

To proste: brak szkoleń uniemożliwia sprzedaż ubezpieczeń. Można spodziewać się blokady dostępów do systemów sprzedażowych, a nawet wykreślenia z rejestru agentów ubezpieczeniowych. To naprawdę bardzo ważne, żeby pamiętać o szkoleniach!

Czy OFWCA może uzupełnić szkolenia w kolejnym roku w przypadku ich braku?

Nie. Tak wynika z najnowszych zaleceń KNF-u. Jeśli w 2019 roku dana osoba wykonała np. 14 godzin szkoleń i brakuje jej 1 godziny, nie może tego uzupełnić w 2020 roku. W takim przypadku polecam jak najszybsze, a wręcz niezwłoczne wykonanie kompletu 15 godzin w 2020 roku!

Każdy agent musi szkolić się w zakresie majątku i życia?

Nie. Osoba uprawniona do dystrybucji tylko ubezpieczeń majątkowych szkoli się z ubezpieczycieli majątkowych, a agent zajmujący się wyłącznie ubezpieczeniami na życie przechodzi szkolenia z towarzystw życiowych. Obowiązuje też model mieszany. Kto zajmuje się obydwoma ubezpieczeniami, szkoli się z zakładów majątkowych i życiowych – ważne, żeby łącznie odbyć 15 godzin z majątku i życia.

Opowiedz trochę o zakresie tematycznym szkoleń.

Tematykę określa załącznik do ustawy. Uważam, że to ważne, aby każdy szkolił się w odniesieniu do swoich potrzeb i zakresu swojego działania. Agent X może więc kształcić się w temacie etyki, a Agent Y w ocenie potrzeb klienta, bo widzi, że tu potrzebuje wsparcia. Co ważne, nie ma wymogów, aby to były szkolenia z jednego obszaru. Czyli 15 godzin można podzielić dowolnie, np. na 5 godzin z umowy ubezpieczenia, 5 godzin z oceny potrzeb klienta i 5 godzin z ustawy o przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy.

O czym powinni pamiętać multiagenci?

KNF rekomenduje, aby multiagent wykonał szkolenia w kilku towarzystwach ubezpieczeniowych, ponieważ jego praca nie polega na wyłączności dla jednego ubezpieczyciela.

Jak agenci powinni podejść do szkoleń?

Rekomendujemy kształcenie online w dowolnie wybranym spośród 9 zakładów ubezpieczeń, którzy udostępnili je dla Grupy Superpolisa. Po ukończonym kursie rozwiązuje się test, a jak się go zaliczy, wystarczy pobrać certyfikat zaświadczający ukończenie szkolenia.

Obecnie w Superpolisie agenci mogą korzystać ze szkoleń udostępnionych przez…

… Allianz, Ergo Hestię, Generali, Proamę, Uniqę, Wartę, TUW TUW i InterRisk, InterPolska.

No dobrze, ukończyliśmy szkolenie i mamy certyfikat. Co dalej? Skoro kształcenie jest obowiązkowe, to trzeba je gdzieś zaraportować, prawda?

Certyfikaty w formacie PDF trzeba wprowadzić do Extranetu: zakładka „Wprowadzanie danych” i potem „Certyfikaty szkoleniowe”. Należy to zrobić do 30 listopada 2020 roku. Następnie przekazujemy je do poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych.

Czy jest coś, co chcesz w odniesieniu do tego etapu doradzić agentom?

Tak. To bardzo, bardzo ważne, aby wprowadzać PDF-y z oryginałami certyfikatów, ponieważ kserokopie nie są uznawane. W ogóle kwestia Extranetu jest kluczowa, bo brak certyfikatu w systemie oznacza niespełniony obowiązek szkoleniowy!

Kto i jak sprawdza poprawność zaświadczeń?

Robią to organy nadzoru. Ważne są dla nich m.in. wymogi formalne, np. zakres tematyczny szkolenia i jego wymiar godzinowy. Jeżeli nadzorca uzna, że certyfikat nie spełnia ustawowych wymogów, może uznać certyfikat za nieważny. Jeśli tak się stanie, to znowu: obowiązek szkoleniowy nie jest spełniony.

Jak uniknąć takiej sytuacji?

Na zaświadczeniu muszą znajdować się: data i miejsce wystawienia dokumentu oraz przeprowadzenia szkolenia, imię i nazwisko oraz data urodzenia agenta, zakres tematyczny szkolenia i jego wymiar godzinowy. Poza tym dokument musi wskazywać na podmiot organizujący szkolenie – mam na myśli jego imię i nazwisko lub nazwę firmy oraz adres, imiona i nazwiska osób odpowiedzialnych za przeprowadzenie lub przygotowanie szkolenia, ich wykształcenie i doświadczenie zawodowe, a także imię i nazwisko oraz podpis osoby wystawiającej dokument.

Co zmienia się na certyfikacie w przypadku e-learningu?

Pod względem treści nic. Na certyfikacie znajduje się po prostu podpis elektroniczny osoby wystawiającej dokument.

Bardzo dziękujemy za rozmowę.

Również dziękuję, a wszystkim naszym agentom życzę powodzenia i wytrwałości podczas szkoleń! Koniecznie o nich pamiętajcie.

Udostępnij

Tagi

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Aktualności 30 września 2020

Mówi się w branży…

Czytaj dalej
Aktualności 27 lutego 2019

OC wyrównało kurs

Czytaj dalej
Aktualności 28 października 2014

Pijani kierowcy sami płacą za wypadki

Czytaj dalej
Aktualności 23 lutego 2018

Luty 2018

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę