Aktualności10 maja 2017

Ubezpieczenie dla domu letniskowego

Wielu Polaków posiada własny domek letniskowy, z którego korzysta głównie w okresie wakacji. Poza sezonem urlopowym, czyli w zasadzie przez większość roku, domki pozostają niezamieszkałe. Warto więc wykupić polisę dla takiej nieruchomości. Wiele towarzystw posiadających w ofercie polisy mieszkaniowe będzie skłonna objąć ochroną również domy letniskowe. Jakie ubezpieczenie domku letniskowego wybrać?

W domku letniskowym może dojść do wielu niespodziewanych wypadków. Włamanie, pożar, zalanie czy zwarcie instalacji elektrycznych to tylko kilka z potencjalnych zagrożeń. Dla własnego spokoju warto zainwestować w ubezpieczenie domu letniskowego. Posiadając polisę można liczyć na pomoc ubezpieczyciela i rekompensatę za szkody.

Od kilku lat w ofercie ubezpieczycieli znaleźć można produkty dedykowane ochronie domków letniskowych. Trzeba jednak wiedzieć, że poszczególne oferty bardzo się od siebie różnią m.in. zakresem ochrony, tym, według jakiej wartości chroni się obiekt (odtworzeniowej czy rzeczywistej) oraz ograniczeniami odpowiedzialności. Co więcej, nie wszystkie firmy umożliwiają zakup samodzielnego ubezpieczenia domku letniskowego, często ochrona jest dołączana do ubezpieczenia domu lub mieszkania. Jaką polisę wybrać, aby mienie będące synonimem relaksu i spokoju było bezpieczne?

Polisa ubezpieczeniowa dla domu letniskowego. Jaki zakres?

Zakup  optymalnej polisy, chroniącej domek letniskowy wymaga dokładnego porównania ofert ubezpieczycieli. Warto również wiedzieć, że Ogólne Warunki Ubezpieczenia domu letniskowego będą się różnić od zapisów dotyczących ochrony całorocznych domów i mieszkań.

Ochroną można objąć mury i konstrukcję budynku, jego drzwi, okna i inne elementy stałego wyposażenia, a także sprzęt AGD i RTV, turystyczny, sportowy, narzędzia ogrodnicze, rowery, a nawet książki i ubrania. Do standardowego zakresu polisy można dokupić również ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w związku z posiadaniem domu letniskowego, które chroni  właścicieli przed roszczeniami osób trzecich za wyrządzone im szkody.

Istotny jest również zakres ochrony. Choć szczegółowy opis zdarzeń objętych ochroną różni się w zależności od  firmy, to co do zasady większość towarzystw wypłaci odszkodowanie, gdy domek zostanie zniszczony wskutek zdarzeń losowych (np. pożaru, huraganu, zalania, upadku drzewa), dojdzie do kradzieży z włamaniem lub dewastacji, niekiedy także gdy dojdzie do przepięcia. Warto postawić na możliwe szeroki zakres ochrony, który gwarantuje realne zabezpieczenie mienia.

Sprawdź zakres ubezpieczenia domu letniskowego

Warto również mieć na uwadze fakt, że ubezpieczenie domu letniskowego to produkt dość nietypowy. Dlatego część firm będzie skłonna wziąć na siebie odpowiedzialność jedynie, gdy nieruchomość spełni wyznaczone w OWU warunki. Chodzi tu m.in. o spełnianie wymogów obiektu budowlanego w rozumieniu prawa budowlanego, czyli domek musi być trwale związany z gruntem i mieć fundamenty. Często spotykanym wymogiem jest odpowiednie, trwałe mocowanie ścian, podłogi lub dachu – gwarantujące, że ich zdemontowanie nie będzie możliwe bez uszkodzenia konstrukcji.Ponadto wszelkie otwory w ścianach, podłogach i stropach muszą być zamknięte w taki sposób, że nie jest możliwy dostęp do wnętrza bez użycia narzędzi lub siły.

Porównując wszystkie dostępne produkty, można znaleźć takie, które oferują szeroki zakres ochrony. Dla przykładu, polisa ubezpieczeniowa dla domku letniskowego w Ergo Hestii obejmuje m.in. szkody powstałe na skutek niezamkniętych okien czy drzwi oraz możliwość ubezpieczenia domków letniskowych na terenie ogródków działkowych, włącznie z obiektami nieposiadającymi fundamentów. Z kolei PZU ubezpiecza domki letniskowe według wartości nowej, a w wariancie all risks gwarantuje szeroki zakres ochrony (obejmuje m.in. szkody wyrządzone przez zwierzęta). Warto jednak dodać, że ze względu na zróżnicowanie zakresów ochrony, problematyczne jest porównanie produktów mając na uwadze kryterium ceny.

Ubezpieczenie domu letniskowego drewnianego

Objęcie ochroną ubezpieczenia drewnianego domku wiąże się z większym ryzykiem pożaru i innych zdarzeń losowych niż w przypadku murowanego budynku. Przyczyną jest łatwopalna konstrukcja. Większość towarzystw ubezpieczeniowych jest skłonna taką nieruchomość ubezpieczyć proponując wyższą składkę. Taka zwyżka nie jest stosowana przez wszystkie firmy. Dodatkowych kosztów uniknąć można porównując wszystkie dostępne oferty.

Aby znaleźć dobre ubezpieczenie dla domku letniskowego, warto skorzystać z pomocy doradcy. Zachęcamy do kontaktu z jednym z agentów Superpolisy lub skorzystania z pomocy naszej infolinii.

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Aktualności 8 czerwca 2015

Samochód zastępczy z OC sprawcy

Czytaj dalej
Aktualności 20 listopada 2015

Wzrost cen polisy OC

Czytaj dalej
Aktualności 31 października 2018

Październik 2018

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę