Aktualności7 listopada 2015

Jakie są terminy w przypadku likwidacji szkody?

Każde ubezpieczenie chroni nas przed negatywnymi skutkami zdarzeń losowych i niepewnych,  jednak chyba większość osób w duchu zakłada,  że nic złego nas nie spotka.  Czasami niestety zdarza się nieszczęście. Jeśli mieści się w zakresie ubezpieczenia to łagodzi to nieco przykre konsekwencje. Towarzystwo ubezpieczeniowe może zlikwidować szkodę poprzez wypłatę odszkodowania.

                Warto wiedzieć co nieco na temat tego, czym jest likwidacja szkody i w jaki sposób przebiega, bo nigdy nie wiemy, kiedy ta wiedza przyda nam się w praktyce. Pierwszym krokiem jest oczywiście zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela, który w ciągu 7 dni od daty tego  zgłoszenia musi  podjąć stosowne kroki w celu ustalenia stanu faktycznego o zasadności złożonych roszczeń i wysokości  świadczenia. W ciągu 30 dni od daty zgłoszenia TU ma obowiązek wypłacić świadczenie lub poinformować o niemożności  wypłaty odszkodowania w części lub w całości. Warto też pamiętać o tym, że za zwłokę należy się nam odszkodowanie, a odsetki za zwłokę wynoszą tu 13 procent w skali rocznej. Jest więc o co walczyć, tym bardziej, że Towarzystwa Ubezpieczeniowe czasem zwlekają z wypłatą odszkodowania, na szczęście coraz rzadziej w ostatnich czasach.

                Na koniec przypominam, że po 3 latach od dnia w którym nastąpiła wymagalność roszczenia, ulega ono przedawnieniu, jeśli nie nastąpiły żadne okoliczności, które mogłyby przerwać bieg przedawnienia. Ów rozpoczyna się z chwilą, gdy osoba uprawniona dowiedziała się o zdarzeniu i przysługującym jej uprawnieniu do świadczenia z jego tytułu. Są to terminy, których należy przestrzegać, jeśli zostaliśmy poszkodowani w wypadku komunikacyjnym. Najlepiej jest zadbać o odpowiednie zgłoszenie sprawy od razu niż czekać.

                Obecnie większość towarzystw ubezpieczeniowych daje możliwość zgłoszenia szkody przez formularz internetowy, co jest naprawdę dużym ułatwieniem. Dzięki temu wystarczy kilka chwil i można to zrobić. Ma to szczególne znaczenie dla osób poszkodowanych, które na przykład ze względu na stan zdrowia czy rekonwalescencję przebywają w szpitalach lub w inny sposób maja utrudnione poruszanie się.

Udostępnij

Tagi

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Aktualności 29 listopada 2019

Suchą stopą przez IDD

Czytaj dalej
Aktualności 29 stycznia 2019

OC zdrożeje? Niekoniecznie

Czytaj dalej
Aktualności 22 czerwca 2017

Towarzystwa zarabiają na OC

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę