Aktualności27 grudnia 2017

Aviva: stres i smog w Top 5 czynników szkodzących zdrowiu

Zgodnie z wynikami badania „Wiem, czym oddycham, czyli Polacy o smogu”, przeprowadzonym przez instytut badawczy ARC Rynek i Opinia na zlecenie Avivy, tylko 6% Polaków nie przejmuje się smogiem. Aż 94% z nas zauważa istnienie tego problemu.

Lista zagrożeń dla zdrowia

86% respondentów jest świadoma, że smog powoduje choroby układu oddechowego (astma, zapalenie oskrzeli, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POCHP), niemal połowa ankietowanych wskazuje na alergie, a 42% na choroby układu sercowo-naczyniowego, takie jak miażdżyca czy zawał serca. Co trzeci respondent uważa, że zanieczyszczenie powietrza może przyczynić się do śmierci w wyniku niewydolności układu krążeniowego lub oddechowego.

Zanieczyszczenie powietrza znajduje się w Top 5 czynników najbardziej szkodliwych dla zdrowia. Ich listę otwiera stres, na który wskazała połowa Polaków. Na drugim miejscu znalazł się brak aktywności fizycznej (46%), potem palenie tytoniu (45%) przed złym odżywianiem (42%) i smogiem (33%). Niedaleko za nimi znajduje się nadużywanie alkoholu (31%).

Według najnowszego raportu Europejskiej Agencji Środowiska w Polsce z powodu chorób m.in. układu oddechowego i sercowo-naczyniowego umiera przedwcześnie ok. 50 tys. osób, co stanowi aż 10% wszystkich przyczyn zgonów w naszym kraju. Z powodu ekspozycji na zanieczyszczenia powietrza umiera ok. 10 razy więcej Polaków niż w wyniku wypadków drogowych!

Jak reagują Polacy?

5 na 10 rodaków śledzi alerty smogowe i zmienia swoje codzienne nawyki w sytuacji wysokiego poziomu smogu. 4 na 10 Polaków sprawdza alerty, ale nie reaguje na nie. Co trzeci nie śledzi alertów, ale zauważa wagę problemu (zwłaszcza zimą).

Zmianę zachowań podczas smogu najczęściej deklarują osoby od 25 do 34 roku życia (28%). Im większe miasto, tym bardziej świadomi mieszkańcy – 25% w miastach 200-500 tys. mieszkańców oraz 28% w miastach pow. 500 tys. mieszkańców. Wyższy odsetek ankietowanych, którzy śledzą alerty i na nie reagują (22%) jest wśród osób aktywnych fizycznie na powietrzu, podczas gdy wśród nieaktywnych tylko 13%. Znaczenie ma też region – najwięcej, bo 29% mieszańców Śląska, 25% Małopolski oraz 25% województwa świętokrzyskiego jest na bieżąco z doniesieniami smogowymi i zmienia swoje zachowania, jeśli prognozy są złe.

Co trzeci ankietowany w razie alertu smogowego nie wychodzi z domu, 29% nie wietrzy mieszkania, a 28% rezygnuje z aktywności na powietrzu. 28% Polaków nie wyjeżdża wówczas na weekend, urlop czy ferie do miejscowości, gdzie poziom smogu jest wysoki. Co piąty ankietowany w takiej sytuacji rezygnuje ze spaceru z dzieckiem.

300 zewnętrznych czujników jakości powietrza od Avivy

Statystyki dotyczące jakości powietrza w Polsce są alarmujące. Aż 33 z 50 miast w UE o największym stężeniu zanieczyszczeń powietrza to polskie miasta. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w kategorii zanieczyszczenia powietrza pyłami zawieszonymi PM10 i rakotwórczym benzo(a)pirenem, nasz kraj zajmuje niechlubne pierwsze miejsce w Europie. Dlatego Aviva przygotowała antysmogowy program społeczno-edukacyjny „Wiem, czym oddycham”. W jego ramach Aviva zwiększy o 300 liczbę zewnętrznych czujników firmy Airly monitorujących jakość powietrza. 150 czujników już zostało zamontowanych na placówkach Avivy i Expandera w całej Polsce, a kolejnych 150 urządzeń zostanie udostępnionych w konkursie Fundacji Aviva.

 

MZ

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę