Strefa Agenta28 lutego 2020

AXA wychodzi, Uniqa rośnie

AXA zawarła z UNIQA Insurance Group AG umowę, na mocy której austriacka grupa nabędzie 100% aktywów francuskiego ubezpieczyciela w Polsce, Czechach i na Słowacji. UNIQA za kwotę 1,002 mld euro nabędzie więc biznes ubezpieczeń na życie, majątkowych, inwestycyjny i oszczędności emerytalnych. Realizacja transakcji jest uzależniona od uzyskania odpowiednich zgód regulatorów. Jej finalizacja ma nastąpić do IV kwartału 2020 r.

AXA to do niedawna największa firma ubezpieczeniowa na świecie. Ma 107 mln klientów, działa w ponad 60 krajach i rocznie osiąga 100 mld euro przychodów. W Polsce, Czechach i na Słowacji ma łącznie pięć milionów klientów, zatrudnia 2100 pracowników i zbiera 800 milionów euro składek.

Rozwój sytuacji nieco zaskoczył rynek. Ostatnie lata były dla polskiego oddziału AXA dobre, m.in. ubezpieczyciel wszedł do ścisłej czołówki sektora majątkowego (pierwsza piątka), ciekawie prezentowały się też jego pomysły w zakresie szerokiego wdrożenia nowych technologii. I choć podwoił udział w rynku ubezpieczeń majątkowych do 5-6% (przejmując m.in. BRE Ubezpieczenia i Liberty), to ambicje właściciela były większe. Wszystko to przejmie UNIQA, która co ciekawe nie była wymieniana w gronie pretendentów do przejęcia – więcej szans dawano Generali i VIG.

UNIQA jest obecna na polskim, czeskim i słowackim rynku ubezpieczeń od prawie 20 lat, aktualnie będąc dziesiątą co do wielkości firmą w Polsce, z 1,5 mln klientów. Transakcja pozwoli firmie na szybkie dołączenie do grona poważnych graczy, szczególnie w ubezpieczeniach majątkowych i komunikacyjnych – zsumowane rezultaty sprzedażowe potencjalnie dawałyby na dziś nadzieję na zajęcie czwartego miejsca. 

Co czeka ponad 3,2 mln klientów AXA? Wszystkie dotychczas podpisane umowy ubezpieczenia pozostają w mocy i nic się nie zmienia. Później wiele zależeć będzie od polityki nowego właściciela, ale o tym przekonamy się dopiero po zakończeniu formalnego przejęcia.

JN

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Strefa Agenta 28 lutego 2020

Urodziny Teatru 6.piętro

Czytaj dalej
Strefa Agenta 28 lutego 2020

Nowy produkt kwartału

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

Na lotnisku uświadomiłam sobie, że nie mam żadnego ubezpieczenia na podróż. Wyszukałam w tablecie porównywarkę i w ciągu kilku minut miałam polisę na mailu. Polecam Superpolisę w sytuacjach podbramkowych 🙂

Zofia Kwiatkowska z Poznania

Ubezpieczenie mieszkania kupiłam podczas niedzielnych zakupów w galerii handlowej. Agentka dopasowała ubezpieczenie do moich potrzeb. Blisko, szybko i wygodnie 🙂

Iwona Tetelmajer z Pasłęka

Szukając ubezpieczenia na samochód zadzwoniłam na nr 801 000 000. Porównałam oferty kilkunastu towarzystw i kupiłam dużo tańsze OC, niż proponował poprzedni ubezpieczyciel!

Alicja Żuławska z Warszawy