Aktualności30 marca 2016

Kolejne wytyczne KNF-u

W ubiegłym tygodniu Komisja Nadzoru Finansowego wydała dwie rekomendacje dla zakładów ubezpieczeń dotyczące badania adekwatności produktu oraz systemu zarządzania produktem. Ubezpieczyciele mają czas na wprowadzenie w życie nowych wytycznych do 1 lipca.

Pierwszy z dokumentów dotyczy określenia sposobu, w jaki ubezpieczyciele powinni badać adekwatność produktu o charakterze inwestycyjnym do potrzeb i możliwości klienta. O finalizacji prac nad tym projektem pisaliśmy już miesiąc temu (cały artykuł znaleźć można tutaj). Chodzi m.in. o polisy z UFK, polisy, w których świadczenie jest ustalane w oparciu o indeksy lub inne wartości bazowe, a także o polisy, które w inny sposób mogą być narażone na wahania rynków. To produkty cechujące się złożonością i dużym stopniem skomplikowania, a wydane przez KNF rekomendacje są odpowiedzią na nieprawidłowości związane z dotychczasowych sposobem ich dystrybucji.  

shutterstock_245570767Wydane przez Komisję rekomendacje mają być również pomocne przy wdrażaniu regulacji dotyczących minimalnego zakresu danych zamieszczanych w ankiecie dotyczącej potrzeb ubezpieczającego lub ubezpieczonego. Nowy akt nakłada obowiązek zaoferowania produktu ubezpieczeniowego odpowiedniego do potrzeb ubezpieczającego, z uwzględnieniem jego wiedzy, doświadczenia i sytuacji finansowej. Jednak KNF nie określa w jaki sposób zakłady ubezpieczeń mają badać wspomniane potrzeby i możliwości klientów.

KNF oczekuje, że ubezpieczyciele zastosują się do rekomendacji do 1 lipca b.r. lub poinformują Komisję w jaki sposób planują wcielić w życie wspominane w akcie cele.

 

PF

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę