Aktualności12 kwietnia 2017

Branża chce regulacji zadośćuczynień

Z roku na rok ubezpieczyciele wypłacają coraz wyższe odszkodowania i świadczenia dla poszkodowanych w wypadkach, co przełożyło się na podwyżki cen ubezpieczeń OC. Branża ubezpieczeniowa, powołując się na przykład innych państw europejskich, postuluje uregulowanie wysokości zadośćuczynień.

Zgodnie z danymi Polskiej Izby Ubezpieczeń w minionym roku poszkodowani w wypadkach otrzymali 8 mld zł odszkodowań i świadczeń z OC. To o 14,3% więcej niż w roku poprzednim. Rosnące wartości odszkodowań są jedną z przyczyn dynamicznych podwyżek cen OC. Branża ubezpieczeniowa postuluje, aby idąc za przykładem innych państw europejskich określić zasady i wysokość zadośćuczynień wypłacanych poszkodowanym za krzywdy niematerialne z ubezpieczeń OC.

Dorota M. Fal, doradca zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń, w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes tłumaczy, że wzrost wartości świadczeń dla poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych ma związek m.in. prokonsumenckimi zmianami prawnymi czy orzecznictwem sądów. Dodaje także, że znacząco rosły zadośćuczynienia – czyli rekompensata finansowa za ból i cierpienie – wypłacane osobom, które straciły w wypadku kogoś bliskiego. Wzrost wypłacanych świadczeń musiał w końcu przełożyć się na wyższe składki za komunikacyjne OC.

Branża ubezpieczeniowa postuluje, aby w ślad za przykładem innych krajów europejskich uregulować wysokości wypłacanych zadośćuczynień za szkody niematerialne. Decyzje w tej sprawie powinny zostać uregulowane odgórnie, przez właściwe organy państwowe i odpowiednie akty prawne.

 

MZ

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę