Branża chce regulacji zadośćuczynień

Małgorzata Zalewska Małgorzata Zalewska
Opublikowano: 12.04.2017, w kategorii:

Z roku na rok ubezpieczyciele wypłacają coraz wyższe odszkodowania i świadczenia dla poszkodowanych w wypadkach, co przełożyło się na podwyżki cen ubezpieczeń OC. Branża ubezpieczeniowa, powołując się na przykład innych państw europejskich, postuluje uregulowanie wysokości zadośćuczynień.

Zgodnie z danymi Polskiej Izby Ubezpieczeń w minionym roku poszkodowani w wypadkach otrzymali 8 mld zł odszkodowań i świadczeń z OC. To o 14,3% więcej niż w roku poprzednim. Rosnące wartości odszkodowań są jedną z przyczyn dynamicznych podwyżek cen OC. Branża ubezpieczeniowa postuluje, aby idąc za przykładem innych państw europejskich określić zasady i wysokość zadośćuczynień wypłacanych poszkodowanym za krzywdy niematerialne z ubezpieczeń OC.

Dorota M. Fal, doradca zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń, w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes tłumaczy, że wzrost wartości świadczeń dla poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych ma związek m.in. prokonsumenckimi zmianami prawnymi czy orzecznictwem sądów. Dodaje także, że znacząco rosły zadośćuczynienia – czyli rekompensata finansowa za ból i cierpienie – wypłacane osobom, które straciły w wypadku kogoś bliskiego. Wzrost wypłacanych świadczeń musiał w końcu przełożyć się na wyższe składki za komunikacyjne OC.

Branża ubezpieczeniowa postuluje, aby w ślad za przykładem innych krajów europejskich uregulować wysokości wypłacanych zadośćuczynień za szkody niematerialne. Decyzje w tej sprawie powinny zostać uregulowane odgórnie, przez właściwe organy państwowe i odpowiednie akty prawne.

 

MZ

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

ERGO Hestia: 14 uzdrowisk w nowej edycji Eko Hestia Spa

ERGO Hestia: 14 uzdrowisk w nowej edycji Eko Hestia Spa

OC już nie drożeje, ale również nie stanieje

OC już nie drożeje, ale również nie stanieje

Towarzystwa ubezpieczeniowe chętnie promują aktywny tryb życia

Towarzystwa ubezpieczeniowe chętnie promują aktywny tryb życia