Aktualności18 sierpnia 2017

Szkody po nawałnicach

W ubiegłym tygodniu przez Polskę przeszły nawałnice. Silne wiatry zniszczyły domy, infrastrukturę drogową i elektryczną oraz uprawy i lasy. Spowodowały również uszczerbek na zdrowiu kilkudziesięciu osób, a 6 z nich zmarło. Choć podliczanie strat potrwa jeszcze długo, to już dziś wiadomo, że ubezpieczyciele wypłacą ok. 400 mln zł za szkody spowodowane nawałnicami.

Burze, grad i silny wiatr, to zjawiska, które nie są w Polsce niczym nadzwyczajnym. Jak wspomniał na antenie Polskiego Radia Marcin Tarczyński, rzecznik prasowy Polskiej Izby Ubezpieczeń, anomalie pogodowe zdarzają się w Polsce co roku i ubezpieczyciele są przygotowani na tego typu sytuacje.

Szacuje się, że wartość ubezpieczonych szkód wyrządzonych przez ubiegłotygodniowe nawałnice może sięgnąć 400 mln zł. Niedawno największy ubezpieczyciel w kraju podał do publicznej informacji, że na wypłatę odszkodowań poszkodowanym przeznaczy ponad 200 mln zł. Udziały PZU w rynku mieszkaniowym to blisko 50%, stąd przypuszczenia, że łącznie wartość szkód po nawałnicach będzie wynosić 400 mln zł. Ta kwota nie uwzględnia zniszczeń, które miały miejsce w gminach (w tym uszkodzonych budynków użyteczności publicznej i odszkodowań z tytułu szkód powstałych w ubezpieczonych lasach).

Głos w sprawie wypłat odszkodowań z tytułu szkód po nawałnicach zajęła również Krystyna Krawczyk, dyrektor Wydziału Klienta Rynku Ubezpieczeniowo-Emerytalnego w biurze Rzecznika Finansowego, która podpowiada klientom ubezpieczycieli, jak skutecznie się o nie ubiegać. Krawczyk radzi, aby starać się o zwrot za koszty prac i materiałów, których używamy do zabezpieczenia mienia przed dalszym zniszczeniem (np. folia do zakrycia zerwanego dachu lub wykupienie usługi jego zabezpieczenia). Podstawą do zwrotu będzie rachunek lub faktura. Co istotne, nie trzeba czekać z naprawami do momentu pojawienia się rzeczoznawcy. Przed rozpoczęciem prac wystarczy zrobić dokładną dokumentację zdjęciową i spisać straty. Warto też zniszczone, zdemontowane elementy zgromadzić w jednym miejscu, żeby umożliwić ich oględziny przedstawicielowi ubezpieczyciela.

MZ

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Aktualności 29 sierpnia 2018

Ubezpieczenie dla ucznia

Czytaj dalej
Aktualności 28 września 2018

PZU dla rowerzystów

Czytaj dalej
Aktualności 18 stycznia 2016

Klienci lubią BLS

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę