Blog Ubezpieczeniowy15 grudnia 2017

Jak branża ubezpieczeniowa zmienia Polskę?

Jednym z najgłośniejszych wydarzeń przełomu listopada i grudnia był raport „Jak ubezpieczenia zmieniają Polskę i Polaków”, opisujący wpływ branży ubezpieczeniowej na życie, gospodarkę i przedsiębiorstwa. Z danych zebranych przez Polską Izbę Ubezpieczeń i Deloitte wynika, że ubezpieczenia odgrywają w naszym życiu większą rolę, niż mogłoby się zdawać – stanowią fundament bezpieczeństwa społecznego i gospodarczego Polski, chroniąc, stabilizując i umożliwiając rozwój. Raport PIU i Deloitte to pierwsze zakrojone na tak szeroką skalę opracowanie w Europie Środkowo-Wschodniej. Przekonajmy się, jak branża ubezpieczeniowa wpływa na naszą codzienność.

Część I. Gospodarka

Liczby:

Łączny wkład branży ubezpieczeniowej w naszą gospodarkę to równowartość 2% polskiego PKB. Ubezpieczyciele są trzecim największym inwestorem instytucjonalnym w Polsce – zainwestowali w polski rynek ponad 160 mld zł. Co dziesiąta złotówka pożyczona przez państwo pochodzi właśnie od firm ubezpieczeniowych. To prawie 60 mld zł, za które sfinansowano wydatki publiczne na infrastrukturę czy świadczenia społeczne. We wszystkich branżach ubezpieczyciele tworzą 225 tys. miejsc pracy, zapewniając bezpośrednio i pośrednio dochody gospodarstw domowych (z wypłacanych pensji) na łączną sumę 12,1 mld złotych. W 2016 r. firmy ubezpieczeniowe zapłaciły łącznie 1 mld złotych podatku.

Fakty:

Branża ubezpieczeniowa wpływa na wzrost PKB, dobrobyt ekonomiczny Polaków, powstawanie nowych miejsc pracy i wzrost innowacyjności w firmach. Mocno wpływa na rozwój innych gałęzi polskiej gospodarki, m.in.: sektor handlowy i naprawy aut, nieruchomości, finansów, przetwórstwa przemysłowego oraz transportu i logistyki. Ubezpieczone firmy nie są ograniczone codziennym ryzykiem związanym z prowadzeniem działalności. Branża ubezpieczeniowa poprawia stabilność systemu ubezpieczeń społecznych i ochrony zdrowia – do 2030 r. wygeneruje dodatkowe 1 proc. PKB wydatków na zdrowie i zwiększy oszczędności Polaków przechodzących na emeryturę.

Część II. Przedsiębiorstwa

Liczby:

W 2016 r. polscy przedsiębiorcy zniwelowali ryzyko w swojej działalności, ubezpieczając obrót firm na ponad 460 mld zł – to równowartość jednej czwartej gospodarki Polski. Wartość ubezpieczonego majątku polskich organizacji sięga 1,7 bln zł, co stanowi prawie 60 proc. całego majątku zgromadzonego przez przedsiębiorstwa. Wg OECD 50% małych i średnich firm ma wykupioną polisę OC. Obecnie ubezpieczyciele pokrywają roszczenia osób trzecich wobec firm i osób fizycznych na kwotę 874 mln zł. Ochroną objęta jest blisko 1/3 upraw rolniczych w Polsce – w latach 2008-16 rolnicy otrzymali łącznie 2,8 mld zł odszkodowań. Wraz z ekspansją zagraniczną polskich firm wzrasta potrzeba ochrony ich biznesu w innych krajach. W 2016 r. ubezpieczyciele gwarantowali ponad 114 mld zł polskiego eksportu, zabezpieczając zarówno majątek, jak i transakcje.

Fakty:

Ubezpieczenia niwelują jedno z największych wyzwań dla polskich przedsiębiorstw – są nim zaległości w płatnościach ze strony kontrahentów w kraju i zagranicą, sięgające rocznie nawet 100 mld zł. Ubezpieczając majątek i działalność produkcyjną, firmy unikają przestojów w produkcji, zwolnień pracowników, a nawet bankructwa. Gwarancje ubezpieczeniowe zabezpieczają m.in. kredyty bankowe, stabilizując gospodarkę – dzięki nim państwo unika ryzyka, a rynek radzi sobie z dekoniunkturą. Ponad połowa firm ubezpiecza się od odpowiedzialności cywilnej wobec osób trzecich, by uniknąć konieczności płacenia odszkodowań za potencjalny błąd podczas produkcji lub losowe wady produktów.

Dobra i skoordynowana opieka medyczna zapewnia pracownikom w razie choroby łatwy dostęp do specjalistów czy badań. Może to obniżać koszt absencji chorobowych nawet o 70 proc. Szczególnie dużą rolę ubezpieczenia odgrywają w rolnictwie, stanowiąc ochronę przed finansowymi skutkami zjawisk pogodowych.

Część III. Społeczeństwo

Liczby:

Ochronę ubezpieczeniową przed skutkami takich zdarzeń jak pożar, zalanie czy kradzież posiada 10 mln mieszkań i domów, co stanowi ok. 60% wszystkich nieruchomości. W 2016 r. z tego tytułu wypłacono Polakom 1,3 mld zł odszkodowań. 407 mln zł przypadło poszkodowanym z tytułu pożarów. 2 mln Polaków posiadających prywatne ubezpieczenia zdrowotne zyskuje szybki dostęp do leczenia. 10% Polaków posiada indywidualne ubezpieczenie na życie – tylko w 2016 r. 4,5 mln Polaków otrzymało z ich tytułu łącznie ponad 18,3 mld świadczeń. Ubezpieczyciele wypłacili w ubiegłym roku 170 mln zł z tytułu zdarzeń losowych, do których doszło podczas zagranicznych podróży. Na polskich drogach co godzinę dochodzi do 47 kolizji – zeszłoroczne wypłaty z tytułu OC i AC wyniosły 12 mld zł. Koszt przeciętnej szkody z OC dziesięciokrotnie przewyższa przeciętny koszt polisy OC.

Fakty:

Branża ubezpieczeniowa zapewnia Polakom poczucie bezpieczeństwa w codziennym życiu. Wpływa na wszystkie ważne elementy, które poprawiają standard codzienności: ochronę życia, zdrowia i majątku oraz zabezpieczenie podczas podróży. Ubezpieczenia to również możliwość długookresowego oszczędzania i uzyskania wyższej nawet o 25% emerytury. W przypadku choroby, śmierci lub kalectwa to gwarancja zabezpieczenia finansowego dla najbliższych, która pozwala zachować standard życia nawet kilka lat po tragedii. W razie wypadku podczas zagranicznych podróży ubezpieczeni mogą liczyć na zwrot kosztów leczenia, transportu i rehabilitacji, często sięgający setek tysięcy złotych. Firmy ubezpieczeniowe prowadzą szerokie kampanie społeczne i edukacyjne, zwiększając świadomość firm i obywateli na temat ryzyk i promując prewencję. Wspierają też ważne społecznie inicjatywy oraz instytucje, które niosą pomoc, takie jak straż pożarna, domy dziecka, szkoły, policja, szpitale czy organizacje pozarządowe.

Pełna wersja raportu dostępna jest także na stronie dziekiubezpieczeniom.pl

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Blog Ubezpieczeniowy 18 września 2017

Ile 104-latek zapłaci za OC?

Czytaj dalej
Blog Ubezpieczeniowy 16 maja 2019

Jak dobrze ubezpieczyć rower ?

Czytaj dalej
Blog Ubezpieczeniowy 23 listopada 2015

Jak ubezpieczenia korzystają z popkultury?

Czytaj dalej
Blog Ubezpieczeniowy 30 stycznia 2020

Media o nas – styczeń 2020

Czytaj dalej
Blog Ubezpieczeniowy 1 maja 2015

Ile kosztuje ubezpieczenie domu w budowie?

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę