Aktualności26 kwietnia 2017

Mówi się w branży …

W kwietniu zachęcamy Was do zapoznania się z wypowiedziami ekspertów z branży, które dotyczą tematu malejącej liczby skarg klientów na polisy OC, problemu z ustalaniem wysokości zadośćuczynień dla poszkodowanych i ich rodzin oraz planów uregulowania kwot tych świadczeń. Wiosną rozpoczyna się sezon motocyklowy, dlatego dwa z przytoczonych cytatów odnoszą się do oferty ubezpieczycieli skierowanej do posiadaczy skuterów i motocykli.

1.Rzecznik Finansowy, Aleksandra Wiktorow, opowiada o skargach klientów, które wpłynęły do Biura RZF w minionym roku.

Cały czas dominują sprawy komunikacyjne, przede wszystkim OC, ale można zauważyć spadek odsetka skarg na te polisy. Np. dziesięć lat temu stanowiły one prawie 62 proc. skarg. Według danych za 2016 r. wskaźnik spadł do 38 proc. Spadek ten jest w dużej mierze skutkiem orzeczeń Sądu Najwyższego, podejmowanych na wniosek rzecznika. W sprawach komunikacyjnych wzrasta natomiast liczba spraw o zadośćuczynienia za utratę więzi z powodu śmierci osoby bliskiej.

 Źródło: RP

2.Dorota M. Fal, doradca zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń, wzrost cen polis tłumaczy m.in. rosnącymi wypłatami odszkodowań i wyjaśnia, jak w innych krajach funkcjonują przepisy regulujące wypłaty dla poszkodowanych w wypadkach.

W ubiegłym roku rynek zarejestrował rekordową stratę, przekraczającą miliard złotych. Być może to była ta bariera, która spowodowała, że składki musiały wzrosnąć. System ubezpieczeń funkcjonuje w taki sposób, że ubezpieczyciel zbiera składki i przeznacza je na wypłatę świadczeń, odszkodowań czy zadośćuczynień. Dlatego musi istnieć równowaga pomiędzy wysokością zebranych składek a wypłaconych świadczeń. Oczywistym jest, że jeżeli rosną świadczenia, to muszą również wzrosnąć składki. (…) Wiele innych krajów uregulowało ustawowo wysokość wypłat za szkody niematerialne. Umówiono się, w jaki sposób społeczeństwo rekompensuje ból i cierpienie. To jest wartość niematerialna, którą trudno wyliczyć w pieniądzu.  

Źródło: Biznes

3.Radca prawny w Biurze Rzecznika Finansowego, Tomasz Młynarski, mówi o potrzebie ujednolicenia orzecznictwa sądu w sprawach wypłat zadośćuczynień i świadczeń poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych.

Co istotne, wyroki dotyczą bardzo podobnych stanów faktycznych, a orzeczenia są diametralnie różne. Przywołujemy na przykład wyrok zasądzający po 80 tys. zł zadośćuczynienia dla dwójki małoletnich dzieci. Ich ojciec uległ poważnemu wypadkowi drogowemu. Obecnie jest niezdolny do samodzielnej egzystencji, nie może więc uczestniczyć w ich wychowaniu. To zdaniem sądu uzasadnia wypłatę zadośćuczynienia, ze względu na naruszenie dobra osobistego w postaci więzi emocjonalnej łączącej osoby bliskie. W bardzo podobnej sytuacji inny sąd całkowicie oddalił powództwo żony i dwójki dzieci. Widać więc potrzebę ujednolicenia linii orzeczniczej, żeby w przyszłości uniknąć takich sytuacji.

Źródła: GU

4.Dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Compensie – Damian Andruszkiewicz, tłumaczy, na czym polega specyfika profilu motocyklisty dla ubezpieczycieli.

Wzrost cen OC motocykliści odczuwają w mniejszym stopniu niż kierowcy samochodów osobowych. Wynika to ze specyfiki jednośladów (są one dużo mniejsze), a także sposobu ich użytkowania; warunki atmosferyczne sprawiają, że w Polsce można korzystać z motocykla przez sześć – dziewięć miesięcy w roku.

Źródło: RP

5.Z kolei Marcin Tarczyński z Polskiej Izby Ubezpieczeń wyjaśnia przyczynę wysokiej ceny ubezpieczenia komunikacyjnego AC dla posiadaczy jednośladów.

Na wysokie ceny AC wpływ mają również koszty naprawy współczesnych motocykli. Nawet przy drobnej stłuczce wymiany wymagają elementy plastikowe lub tłumik. A części te mogą kosztować łącznie nawet kilka, kilkanaście tysięcy złotych. To jednak nie wszystko – naprawa motocykli np. w ramach stosowanych przez producentów technologii nie przewiduje możliwości naprawy wielu elementów, a przywrócenie pojazdu do stanu sprzed szkody wymaga kosztownych wymian.

Źródło: Moto

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę