Po stłuczce faktury zamiast kosztorysu?

Ministerstwo Finansów chcę zmienić zapisy kodeksu cywilnego i uzależnić wypłatę odszkodowania z OC sprawcy od przedstawionych faktur za naprawę pojazdu

Paulina Fabrycka Paulina Fabrycka
Opublikowano: 08.02.2016, w kategorii:

W artykule Anny Popiołek opublikowanym w dzisiejszej „Gazecie Wyborczej” czytamy, że Ministerstwo Finansów pracuje nad projektem zmiany przepisów w likwidacji szkód w komunikacyjnych polisach OC. Jeśli zmiana wejdzie w życie wypłata odszkodowana z ubezpieczenia OC sprawcy możliwa będzie jedynie na podstawie przedstawionych faktur z warsztatu. Jak mówi w rozmowie z gazetą ekspert ubezpieczeniowy Marcin Broda – Ministerstwo Finansów jest bardzo zdeterminowane, aby wprowadzić projekt zastąpienia kosztorysów fakturami przy OC. W resorcie od kilku dni toczą się bowiem prace nad ograniczeniem wypłat odszkodowań po stłuczce dopiero po przedstawieniu przez kierowcę faktury za naprawę.

Przypomnijmy, że w chwili obecnej kierowca, który naprawia pojazd po szkodzie z polisy OC, ma dwie możliwości uzyskania odszkodowania. Pierwsza z opcji polega na bezgotówkowym rozliczeniu naprawy przez warsztat. Zostawiając auto w warsztacie, kierowca kwestię negocjacji wysokości świadczenia pozostawia mechanikom. Drugim sposobem jest tzw. wariant kosztorysowy. W tym przypadku kierowca otrzymuje odszkodowanie na konto i sam zajmuje się naprawą pojazdu. Możliwość wyboru sposobu rekompensaty szkody zapewnia kodeks cywilny.

shutterstock_274206875Ministerstwo Finansów chcę zmienić zapisy kodeksu cywilnego i uzależnić wypłatę odszkodowania z OC sprawcy od przedstawionych faktur za naprawę pojazdu. Możliwość otrzymania odszkodowania bezpośrednio na konto bez pokazywania faktur ma być ograniczona jedynie do wyjątkowych sytuacji, kiedy to poszkodowany będzie zobowiązany do przedstawienia wyników badania technicznego.

W opinii Aleksandra Daszewskiego z biura Rzecznika Finansowego, wybór sposobu naprawiania szkody leży po stronie poszkodowanego, a wprowadzanie ograniczeń w tym zakresie będzie równocześnie poważnym ograniczeniem prawa własności.

Jak informuje gazeta, w ubiegłym tygodniu w ministerstwie odbyło się pierwsze spotkanie dotyczące ewentualnych zmian, w którym uczestniczyli przedstawiciele sieci serwisowych, rzeczoznawców, Komisji Nadzoru Finansowego, Polskiej Izby Ubezpieczonych i Rzecznik Finansowy.

 

PF

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Zmiana ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych

Zmiana ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych

Drivers Casco – nowy produkt w ofercie Superpolisy

Drivers Casco – nowy produkt w ofercie Superpolisy

Marzec 2018

Marzec 2018